Kategorie bloga
Seks w końcówce ciąży – co musisz wiedzieć?

Seks w końcówce ciąży – co musisz wiedzieć?


Seks pod koniec ciąży? Czemu nie – wielu lekarzy daje „zielone światło” na taką aktywność nawet tym przyszłym mamom, których ciąża była wcześniej zagrożona. Temat budzi jednak wiele wątpliwości, dlatego postawiliśmy nieco je rozwiać. Co musisz wiedzieć o seksie pod koniec ciąży?

Czy brak ochoty na seks jest normalny?

Są kobiety, które przez cały okres ciąży czują się bardzo atrakcyjne i nie wyobrażają sobie rezygnacji ze zbliżeń. Są jednak i takie, dla których seks to ostatnie, o czym w ogóle chce im się myśleć – przykładem jest tutaj Anna:

- Jestem obecnie w 37 tygodniu ciąży – podkreśla. – Ostatnio rozmawiałam z koleżanką ze szkoły rodzenia, która jest na podobnym etapie. Opowiadała mi, jak to cieszy się z seksu, jaka czuje się zmysłowa i w ogóle. Poczułam się dziwnie, bo seks jest absolutnie ostatnim, o czym myślę. Mam obrzęknięte nogi, wielki brzuch z rozstępami, czuję się jak niezgrabna słonica, a w dodatku my i to ruszające się w brzuchu dziecko… nie wiem, nie pasuje mi to. Ale zaczęłam się zastanawiać, czy to normalne, że nie uprawiałam seksu z mężem chyba od miesiąca i co gorsza, wcale mi tego nie brakuje. Może coś ze mną nie tak? – pyta Anna.

Ani z Anną, ani z innymi kobietami, które nie odczuwają ochoty na zbliżenia w ostatnich tygodniach, nie jest nic „nie tak”. To naturalne, że nie chcesz seksu, kiedy czujesz się obolała i ciężka. Twój organizm koncentruje się teraz na nowej roli, przygotowuje się do niej również psychicznie. Możesz zatem mieć ochotę przede wszystkim na wicie gniazda, a nie na łóżkowe igraszki.

Nie martw się także, że ta niechęć do seksu nigdy ci nie przejdzie – to zdecydowanie zbyt daleko idące wnioski. Jeśli po pół roku od porodu nic się nie zmieni, wówczas rzeczywiście warto porozmawiać ze specjalistą – teraz jednak takie zamartwianie się nie ma sensu.

Czy to prawda, że seks w końcówce ciąży może przyspieszyć poród?

Nawet jeżeli nie masz na to najmniejszej ochoty, to może zdarzyć się, że kiedy minie termin porodu, i tak znajdziesz siły na namiętne igraszki – wszystko z powodu powszechnego przekonania, że taki seks przyspiesza poród. Czy to prawda?

Według ekspertów – tak, i ma to związek z występującymi w nasieniu prostaglandynami, które mogą zmiękczyć szyjkę macicy i wpłynąć na wcześniejsze rozpoczęcie się akcji porodowej. Dlaczego jednak w takim razie kobiety nie odczuwają skurczów, kiedy uprawiają seks np. w 28 tygodniu?

Działanie prostaglandyn nie jest aż tak silne, aby na 100% poskutkowało porodem. Jeśli szyjka ma już niewielkie rozwarcie, a organizm przygotowuje się do porodu, to seks może zadziałać. Jeśli jednak nic się nie dzieje, to i namiętne zbliżenie zapewne niewiele tu pomoże.

Jakie pozycje do uprawiania seksu w zaawansowanej ciąży są najlepsze?

Gdy będziesz już w okolicach terminu, to tak naprawdę każda pozycja będzie zalecana – wszystko zależy tylko od twojego samopoczucia i kondycji (musisz też uważać, aby nie dochodziło do silnego nacisku na brzuch).

Większość kobiet intuicyjnie wybiera pozycje tylne, boczne oraz oczywiście te na jeźdźca, dzięki którym dochodzi do pobudzenia łechtaczki, a partner może swobodnie pieścić powiększone piersi.

Uwaga! Oczywiście jeśli w trakcie stosunku przyszła mama odczuwa ból, należy bezzwłocznie przerwać seks i skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem – podobnie w sytuacji, gdy pojawi się plamienie.

Kiedy seks po porodzie?

Do uprawiania seksu po porodzie drogami natury można wrócić po około 6 tygodniach, mniej więcej taki czas wstrzymania się od zbliżeń zaleca się po cesarskim cięciu – zakładając oczywiście, że dana kobieta dobrze się czuje.

Nie przejmuj się jednak, jeśli miną nawet i dwa miesiące, a ty wcale nie będziesz miała ochoty na seks. Najczęściej jest to wynik strachu przed zbliżeniem, dużego zmęczenia i nadmiaru obowiązków, które trzeba po prostu jakoś sobie poukładać. Porozmawiaj z partnerem i – jeśli trzeba, poproś, aby wyręczył cię np. w części obowiązków domowych, dzięki czemu znajdziesz siły na bliskość.

Kiedy minie jednak kilka miesięcy od przyjścia dziecka na świat, a ty wciąż nie masz najmniejszego ochoty na seks, zacznij coś z tym robić – porozmawiaj z psychologiem czy seksuologiem. Intymność jest bardzo ważna dla jakości związku i warto zrobić wszystko, bo nie zniknęła wraz z pojawieniem się dziecka.


Komentarze