Kategorie bloga
Uważny seks – czym jest i czym różni się od konwencjonalnego seksu?

Uważny seks – czym jest i czym różni się od konwencjonalnego seksu?


Bliskość, seks i miłość to tematy, które u niektórych osób powodują lekkie zawstydzenie i zmieszanie. Jednak zupełnie niepotrzebnie, bowiem są one przecież częścią dorosłego życia. Coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem uważnego seksu. Zastanawiacie się co kryje się pod tym stwierdzeniem?

Przede wszystkim - uważność

Uważny seks bardziej przypomina seks, niż uprawianie seksu. Ta uważność polega głównie na zwracaniu uwagi na chwilę obecną, na to co dzieje się tu i teraz. Podczas fizycznego zbliżenia nie powinno się myśleć o niczym innym, nie można dać umysłowi zastanawiać się nad listą spraw do załatwienia.
Według terapeutów seksualnych, uprawianie uważnego seksu może znacznie poprawić stan   fizyczny i emocjonalny, umożliwiając ludziom skupienie się na swoich odczuciach cielesnych, co skutkuje bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem seksualnym. Brzmi interesująco, prawda?

Niektórzy uważny seks porównują do medytacji, która polega przecież także na skupianiu się na szczegółach tego, co robimy w danym momencie – tu i teraz,  a nie przedtem i potem.

"Chodzi o udostępnienie swojego czasu i swojej przestrzeni, aby móc w pełni cieszyć się  seksem" wyjaśnia psychoterapeutka Kate Moyle. "Bycie obecnym jest kluczowe – bowiem we współczesnym świecie  tak często jesteśmy rozproszeni i rzadko kiedy poświęcamy czemuś całą naszą uwagę.”

Dlaczego liczba niezadowolonych seksualnie kobiet rośnie?

Nasza niechęć do koncentrowania się na jednej rzeczy może okazać się szczególnie szkodliwa w odniesieniu do seksu. I to właśnie ten brak koncentracji, może być przyczyną rosnącej wciąż liczby niezadowolonych seksualnie kobiet w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzone badanie ujawniło, że aż 49% kobiet w wieku od  25 do 34 lat, nie ma takiej wielkiej i prawdziwej przyjemności seksualnej. Jednym z powodów powszechnego braku satysfakcji seksualnej może być to, że zbyt wiele osób postrzega seks jedynie jako zbliżenie fizyczne.

Przeformułowanie postrzegania seksu może być niesamowicie wyzwalające i łagodzące wszelkiego rodzaju obawy, jakie mamy na temat sprawności seksualnej i wizerunku ciała - wyjaśnia ekspertka od seksu i relacji Alix Fox. Ludzie, którzy są bardziej świadomi seksu, będą prawdopodobnie o wiele lepszymi partnerami i będą mogli zaoferować drugiej osobie o wiele więcej.

Uważny seks – to wcale nie takie proste

Wbrew pozorom, uprawianie uważnego seksu nie jest takie proste. To trzeba naprawdę poczuć, a nie udawać i oszukiwać samego siebie.

Peter Saddington, doradca i terapeuta seksualny radzi, aby zwróć szczególną uwagę na to, jak Twoje ciało reaguje podczas seksu. Należy również zwrócić  uwagę na ciało swojego partnera.
Z kolei Alix Fox sugeruje, aby pozbyć się wszelkich urządzeń cyfrowych z sypialni tak, aby uwolnić się od niebezpieczeństwa rozproszenia przez dzwoniący telefon.

Zdaniem Alix, jednym z najlepszych gadżetów, który można kupić, aby polepszyć swoje życie miłosne jest tradycyjny budzik. Tak budzik! Dzięki temu telefon, który mógłby Was rozpraszać podczas upojnej nocy możecie zostawić w kuchni, a rano do pracy obudzi Was dźwięk tradycyjnego budzika.

Richardson wyjaśnia,  że uważny seks może prowadzić do bardziej intensywnych uniesień mimo, że nie to jest jego głównym celem.  Może również polepszyć Waszą  relację z partnerem, mówi Saddington. Będziecie mieć większe poczucie więzi ze swoim partnerem, który najprawdopodobniej będzie czuł to samo. Takie podejście do seksu może również złagodzić ewentualne problemy seksualne, takie jak np. zaburzenia erekcji.

źródło: https://www.independent.co.uk


Komentarze