Kategorie bloga
Związek partnerski – na czym polega i jak go stworzyć?

Związek partnerski – na czym polega i jak go stworzyć?


Dużo ostatnio słyszymy o związkach partnerskich. I nie chodzi nam o brak ślubu, a o stosunek do siebie i podział obowiązków. Czasami sama miłość pomiędzy dwojgiem ludzi nie wystarczy do tego, aby być w pełni szczęśliwym. Kłótnie, niedomówienia, pretensje – takie sytuacje mają miejsce w każdym związku. Marzysz o szczęśliwym związku partnerskim? Nie wiesz jednak do końca na czym polega i jak go stworzyć? Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek, które mamy nadzieję okażą się pomocne.

Związek partnerski – na czym polega i jak go stworzyć?

Związek partnerski polega między innymi na wzajemnym szacunku, wspólnym podejmowaniu decyzji, ogromnej przyjaźni i wielkiej miłości.

Szacunek przede wszystkim

Podstawą każdego związku jest szacunek do drugiej osoby. Pamiętacie jak było na początku? Miłe słowa, bardzo często padały z Waszych ust. Teraz nadal w dniu codziennym używacie słów „dziękuję”, ”proszę”, „przepraszam”?  Dziękujcie nie tylko za prezent jaki otrzymacie, ale także za poranne śniadanie bądź popołudniową herbatkę, którą któreś z Was przygotowuje. Pamiętajcie także o szanowaniu potrzeb drugiej osoby, traktujcie je na równi ze swoimi. Jeżeli nie potraficie sobie z czymś poradzić, możecie wybrać się na warsztaty dla rodziców, które mogą okazać się bardzo pomocne.

Wspólne podejmowanie decyzji

Jeżeli chcecie stworzyć związek partnerski pamiętajcie, aby wspólnie podejmować decyzje. Oboje macie takie samo prawo głosu. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której jedna osoba nie liczy się ze zdaniem drugiej i podejmuje decyzję jaka tylko jej się podoba. Zanim zdecydujecie gdzie w tym roku pojedziecie na wakacje, jak spędzicie święta, czy co kupicie za wspólne oszczędności, usiądźcie i razem przedyskutujcie. Oczywiście codziennych zakupów spożywczych czy innych drobiazgów nie musicie konsultować. Do wszystkiego podchodźcie z umiarem, nie popadajcie ze skrajności w skrajność.

Dzielcie się obowiązkami

Jeśli do tej pory cały dom był na Twojej głowie, a mężczyzna po powrocie z pracy całe popołudnie spędził na kanapie, najwyższa pora to zmienić. Usiądźcie i na spokojnie ustalcie w czym mąż bądź partner może Ci pomóc. Nie musicie dzielić się obowiązkami równo po połowie. Jeżeli mężczyzna spędza w pracy więcej godzin od Ciebie, to nie oczekuj, że po całym dniu pracy, posprząta cały dom i ugotuje obiad. Możecie ustalić, że mąż wyrzuca śmieci, sprząta po kolacji i robi zakupy.  Taki pomysł to naprawdę dobre rozwiązanie. Przeczytajcie co odpowiedziało kilka kobiet, gdy spytaliśmy o podział obowiązków w domu:

Ania: "W domu większość rzeczy robię ja, mąż ma inne obowiązki: samochód, naprawy, zakupy. Jak źle się czuje lub poproszę to przejmuje moje obowiązki ;) A w soboty sprzątamy razem więc chyba wychodzi na równo."

Izabela: "Ja gotuję - mąż sprząta :) Samoczynnie wyszło."

Agnieszka: "Po równo, oczywiście w miarę rozsądnie ;) Czasy, kiedy kobieta wszystko sama robi w domu, a facet tylko narzeka bądź palcem nie kiwnie - dawno temu się skończyły. Obydwoje partnerów je w domu, brudzi naczynia, wrzuca ubrania do kosza na pranie, wyrzuca śmieci do śmietnika, który sam się nie wyniesie itp. itd. W naszym przypadku obydwoje pracujemy i pomocy wymagam, chociażby najmniejszą - a już mnie to w pewien sposób odciąży. Swojego partnera nie dopuszczam do pralki, za dużo wleje, za dużo załaduje, jak dobierze kolory (daltonistycznie oczywiście) to z siebie wychodzę - więc nie dziękuję, idź lepiej zamieść schody :P. Dla mnie jest to nie do przyjęcia, aby kobieta jeszcze po pracy lub o grozo z małym dzieckiem (nie chodzi mi o takie 5+) (bądź nawet kiedy nie pracuje) miała wiecznie dom na głowie, a mężczyzna jak klient w hotelu wchodzi i wychodzi."

Dziećmi zajmujcie się obydwoje

Najczęściej to z mamą dzieci spędzają większość czasu. Jeżeli uważasz, że mąż mógłby się bardziej angażować w ojcowskie obowiązki, porozmawiaj z nim o tym. Poproś, aby poszedł z dziećmi na spacer, na basen bądź wybierzcie się na wspólną wycieczkę rowerową. Razem podejmujcie decyzje związane z wychowaniem i przyszłością Waszych dzieci. Pamiętaj, że Wasze pociechy potrzebują zarówno mamy jak i taty. 

Marta: " (...) W zależności które z nas pracuje tego dnia poza domem to drugie zajmuje się maluchem."

Prywatność i zaufanie

Zaufanie jest podstawą każdego związku. Ciągłe kontrolowanie i sprawdzanie drugiej osoby nie ma absolutnego sensu. Na takim fundamencie z całą pewnością nie zbudujecie szczęśliwego i trwałego związku partnerskiego. Pamiętajcie także, że każde z Was ma prawo do prywatności.  Większość czasu spędzacie razem, jednak zarówno Ty jak i Twój partner czasami spotykacie się ze znajomymi bądź przyjaciółmi. Nie wypytujcie siebie nawzajem o dokładne szczegóły każdego spotkania. „ A z kim się spotkałeś?”, „O czym rozmawiałeś?”, „A co opowiadałeś?”

Nauczcie się kłócić

W każdym związku i w każdym małżeństwie zdarzają się kłótnie i nieporozumienia. Jednak pamiętajcie, żeby podczas kłótni nie obrażać siebie nawzajem, żeby odnosić się do siebie z szacunkiem. Postarajcie się, aby podczas każdej sprzeczki rozmawiać ze sobą na spokojnie, wyjaśnić co Wam się nie podoba i co chciałybyście zmienić. Nerwy i złość nigdy nikomu nie pomogły.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam stworzyć szczęśliwy związek partnerski. Pamiętajcie o wzajemnym szacunku, zaufaniu, o wspólnym podejmowaniu decyzji i o dzieleniu się obowiązkami. A jeśli pojawi się jakiś problem, usiądźcie i porozmawiajcie na spokojnie, spróbujcie znaleźć wspólne rozwiązanie.


Komentarze