Kategorie bloga
5 rzeczy, o które nie musisz się martwić podczas karmienia piersią

5 rzeczy, o które nie musisz się martwić podczas karmienia piersią


Ilość zasad dotyczących bycia dobrą mamą może doprowadzić do zawrotu głowy. Jeśli karmisz piersią, zasad i dobrych rad jest jeszcze więcej. Pierwsza i najważniejsza zasada macierzyństwa brzmi "nie pozwól decydować za siebie”. To jest Twoje dziecko i Twoje ciało i wspólnie z maluszkiem odkrywacie macierzyństwo. Jeśli będziesz potrzebowała pomocy i porady udaj się do konsultantów laktacyjnych i wyszkolonych doradców karmienia piersią.

Oto 5 rzeczy, o które nie musisz się martwić podczas karmienia piersią

1. Harmonogram żywieniowy

Egzekwowanie ścisłego harmonogramu karmienia nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, z punktu widzenia Twojego dziecka, należy mieć szacunek do maluszka, który śpi. Budzenie go z uroczej, spokojnej drzemki i wpychanie piersi z mlekiem do buzi, bo minęły już 3 godziny od ostatniego posiłku, nie jest dobrym pomysłem. A jeśli Twoje dziecko jest spragnione i bardzo chce mu się pić, ale musi poczekać, aż budzik poinformuje, że nadszedł czas przekąski – absurd. Sztywne trzymanie się wyznaczonego harmonogramu karmienia to zły pomysł!

Karm swoje dziecko, jeśli widzisz, że tego potrzebuje. Obserwuj je, a na pewno dostrzeżesz sygnały jakie Ci wysyła. Jeśli będzie chciało jeść lub pić samo Cię o tym poinformuje. Czasami możesz jednak spróbować dać mu pierś, jeśli się nawet jej niedomaga. Jeśli idziesz odebrać starsze dzieci ze szkoły lub przedszkola, a niemowlę zostawiasz w domu z tatą lub babcią, warto nakarmić je jeśli nawet jeszcze nie jest głodne.

Twoje dziecko stymuluje Twoje piersi do produkcji mleka. Produkcja mleka matki działa na zasadzie "podaży i popytu" - im więcej mleka wypije dziecko, tym więcej Twoje ciało wyprodukuje.

2. Odciąganie mleka

Dopóki nie zostaniesz odseparowana od swojego dziecka z powodu choroby lub powrotu do pracy, nie musisz się martwić o odciąganie mleka i zakup laktatora. Jeśli wydarzy się sytuacja, że będziesz musiała odciągnąć odrobinę pokarmu, możesz posłużyć się własnymi dłońmi. Odpowiednia technika pomoże Ci na jednorazowe odciągnięcie mleka.

Jeśli nie uda Ci się zdobyć zbyt dużo mleka, nie martw się, jego ilość nie odzwierciedla Twoich zapasów. Zdrowe, dobrze przystawione do piersi dziecko, które skutecznie ssie, prawie zawsze otrzyma więcej mleka niż najlepsza laktator.

3. Ograniczenia żywieniowe przy kp

Istnieje wiele opowieści i teorii dotyczących produktów, których należy unikać podczas karmienia piersią. Nie musisz martwić się ograniczaniem własnej diety, chyba że Twojedziecko ma alergię. Niektóre maluszki są wrażliwe na pewne pokarmy, które zje ich mama.
Nie ma jednego, konkretnego pokarmu, którego powinnaś unikać podczas karmienia piersią. Jedzenie, które źle wpływa na jedno dziecko, może nie mieć żadnego wpływu na inne. Jeśli Twoje dziecko nie jest zdenerwowane i rozdrażnione po zjedzeniu przez Ciebie określonych potrawy, możesz cieszyć się ich smakiem do woli.

4. Zakrywanie się podczas karmienia

Jeśli nie odczuwasz dyskomfortu podczas karmienia w miejscu publicznym, nie musisz robić wszystkiego, aby się jak najbardziej zakryć i ukryć. Na pewno nie powinnaś się martwić innymi ludźmi. Karmisz piersią własne dziecko, co jest najpiękniejszą rzeczą na świecie. Rozpinasz koszulę, przystawiasz dziecko do piersi, które prawie w całości ją zakrywa. Dla niektórych zrzędliwych ludzi, karmienie w miejscu publicznym może okazać się denerwujące.

Jednak nie zwracaj na nich uwagi, przecież nie będziesz patrzeć jak Twoje niemowlę płacze i krzyczy z głodu. Niektórzy chcieliby, abyś zarzuciła na siebie ogromy koc i schowała się przed całym światem. Zamiast ukrywać siebie i swoje dziecko pod kocem podczas karmienia, wpatruj się w jego oczy i ciesz się chwilą. Wychodź do parku, klubokawiarni czy restauracji i karmcie się na zdrowie :) 

5. Pozwalaj Twojemu maluszkowi „traktować pierś jak smoczek”  

Wiele osób powie Ci "dziecko ssie tak dla wygody", "nie pozwól mu zasnąć przy piersi". Staraj się nie martwić i nie przejmować, pamiętaj, że karminie piersią pomoże dziecku się uspokoić kiedy jest głodne, spragnione, zdenerwowane, zmęczone lub czuje się przytłoczone.

Karmienie piersią nie polega tylko na "mleku" - chodzi również o wieź, komfort i odporność. W mleku matki znajdują się cudowne substancje, które wpływają pozytywnie na rozwój mózgu dziecka i zdrowie.

  • oksytocyna, "hormon miłości" uwalniany przez Ciebie i Twoje dziecko podczas tulenia i karmienia piersią. Oksytocyna wspomaga przepływ mleka, wzmacnia wieź i przywiązanie
  • cholecystokinina, która informuje mózg dziecka, że zaspokoiło już głód
  • tryptofan, prekursor serotoniny, który pomaga w rozwoju receptorów serotoninowych w jelicie dziecka
  • endokannabinoidy, które działają uspokajająco na mózg dziecka

Mleko nocne jest również bogate w tryptofan i melatoninę, a także w inne białka obecne wyłącznie w mleku nocnym. Te magiczne substancje pomagają dziecku się zrelaksować, a tym samym utulą do snu. Podczas karmienia odpocznij i doceniaj te piękne, magiczne i wyjątkowe chwile!

źródło: http://www.essentialbaby.com.au


Komentarze