Kategorie bloga
Asertywność młodej mamy - co zrobić, gdy wszyscy wiedzą lepiej?

Asertywność młodej mamy - co zrobić, gdy wszyscy wiedzą lepiej?


Zostajesz mamą, a nagle wszyscy dookoła stają się ekspertami od dzieci i chcą Cię pouczać? Mówią Ci jak masz ubrać dziecko, jak kąpać i czym karmić, a ty masz tego dość? Naucz się jak prawidłowo reagować na rady od obcych ludzi, a także rodziny i przyjaciół. Odzyskasz spokój ducha i wiarę w swoje możliwości.

Czy Tobie też zdarzyło się spacerować po parku z dzieckiem i usłyszeć od obcej osoby "Powinna pani założyć dziecku kapelusz, razi  je słońce"? Albo pamiętasz sytuację, kiedy dziecko dostaje ataku furii w supermarkecie a tłum ludzi obserwuje Cię, komentuje i obsypuje dobrymi radami: "Może jest głodne?", "A może trzeba je przebrać?", "Niech Pani weźmie je na ręce". Jaka była Twoja reakcja na ich zachowanie, jak się wtedy czułaś? Zapewne byłaś poirytowana i odpowiadałaś złością na komentarze, lub załamana odchodziłaś bez słowa uważając się za złą matkę.

Dobre rady i komentarze możesz usłyszeć nie tylko od obcych ludzi, ale także od rodziny i przyjaciół. Swoje zdanie wyrażają za pomocą słów, ale i mowy ciała. Bardzo ciężko trzymać wtedy nerwy na wodzy, a język za zębami. Krytyka boli, szczególnie gdy po urodzeniu dziecka jesteś zmęczona i niewyspana, a także niepewna swoich rodzicielskich zdolności. Jak sobie z tym radzić?

 • DORADZANIE JAKO OBOWIĄZEK

Kiedy ludzie widzą matkę z dzieckiem, która ma jakiś problem (w ich mniemaniu) czują empatię i chcą pomóc, nawet myślą że jest to ich obowiązek. Często nie zdają sobie sprawy, że nie potrzebujesz ich pomocy. Komentują sytuację, starają się jakoś zaradzić problemom. Postaraj się zrozumieć ich motywy. Uśmiechnij się szeroko, podziękuj i ruszaj w swoją stronę.

 • NIKT NIE ZNA TWOJEJ SYTUACJI TAK DOBRZE JAK TY

Dobre rady i komentarze w stylu: " Nie wybaczyłabym sobie, gdybym kilka miesięcy po porodzie zostawiła syna z nianią a sama poszła do pracy." są przykre i irytujące. Pamiętaj jednak, że nikt nie zna dokładnie motywów Twojego postępowania i robisz to co uważasz za najlepsze dla siebie i dziecka. Może musiałaś wrócić do pracy z powodów finansowych? To Twoja sprawa.

 • WYLUZUJ

Nie bierz do siebie tych wszystkich rad, potraktuj je z przymrużeniem oka. Nie warto się wszystkim przejmować, lepiej zająć się dzieckiem. Dobra ciocia lubi sobie pogadać? Niech mówi, przecież wiesz swoje. 

 • ODDZIEL POMOCNE RADY OD TYCH ZBĘDNYCH

Niektóre rady mogą być na pewno pomocne. Nie odrzucaj wszystkich tylko staraj się je przesiać przez gęste sito. Zastanów się czy dostajesz je od osoby, której ufasz, czy odpowiada Ci jej sposób wychowania dzieci, czy u niej to się sprawdza. Pewna wiedza może się naprawdę przydać.

 • HUMOR MOŻE ZDZIAŁAĆ CUDA

Czasem w trudnych sytuacjach należy rozładować napięcie i po prostu obrócić wszystko w żart. Nie ma sensu się złościć i krzyczeć. Przykład: mała dziewczynka rozpłakała się w centrum handlowym, przechodnie zaczęli komentować jej zachowanie słowami: " Chyba ktoś tu ma zły dzień". Na to rodzice dziewczynki: " Nie widzieliście jej w sobotę!". Czasem przydaje się dystans do siebie i innych. 

 • MASZ PRAWO MIEĆ SWOJE ZDANIE I SWOJĄ WIZJĘ WYCHOWANIA DZIECKA

Mimo wielu uwag do Twojego sposobu wychowania pamiętaj, że to TY jesteś matką i najlepiej wiesz co jest dobre dla swojego dziecka. Przecież nigdy nie zrobiłabyś mu krzywdy. Masz swój sposób na wychowanie? Świetnie. Ile osób tyle metod i opinii, można się w tym pogubić. Dlatego najlepiej trzymaj się swojej wizji.

 • NIE POZWÓL POPSUĆ SOBIE DNIA

Dlaczego czyjaś opinia ma popsuć Ci humor na cały dzień? Kim jest ta osoba i jakie ma do tego prawo? Nie możesz pozwolić sobie na to, aby ktoś decydował o Twoim nastroju i mówił Ci jak masz żyć. Najważniejsze to mieć swoje zdanie i umieć odróżnić fakty od opinii.

 • IGNORUJ UWAGI

Wysłuchiwanie wielu uwag, komentarzy może być męczące, dlatego postaraj się je ignorować. Jeśli uważasz, że odpowiednio ubrałaś dziecko, jest mu dobrze i wygodnie nie przejmuj się "dobrymi radami" i po prostu puszczaj je koło uszu. Nie dlatego żeby kogoś urazić, tylko po to by nie zaprzątać sobie głowy zbędnymi rzeczami.

 • NIE WDAWAJ SIĘ W DYSKUSJĘ

Kłótnie są ci zupełnie niepotrzebne, staraj się dla świętego spokoju czasem przemilczeć pewne kwestie. Może być to bardzo trudne, gdy ktoś notorycznie próbuje mówić Ci jak masz wychowywać dziecko. Wtedy spokojnie wyraź swoją opinię na ten temat. Zastosuj schemat: Czuję się.....gdy robisz.....ponieważ....

 • KAŻDE DZIECKO JEST INNE

Twoje dziecko jest unikatowe i wyjątkowe, nie wszystkie dobre rady będą dla niego odpowiednie. Pomyśl o tym słuchając opowieści o chorobach innych dzieci, ich rozwoju, sukcesach i porażkach. 

 • W RELACJACH Z PRZYJACIÓŁMI BĄDŹ SZCZERA

Przyjaciele na pewno udzielają rad w dobrej wierze. Chcą Ci naprawdę pomóc i dobrze Cię znają. Nie masz jednak obowiązku stosować się do ich zaleceń jeśli masz swoje zdanie.  Szczerze powiedz im co myślisz, aby nie poczuli się odrzuceni czy bezużyteczni.

 • ZANIM POSŁUCHASZ RAD DOTYCZĄCYCH ZDROWIA SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM

Nie raz usłyszysz rady dotyczące zdrowia Twojego dziecka. Zarówno w przypadku katarku jak i krzywych stópek. Zanim podasz dziecku lek lub zaczniesz domową rehabilitację skonsultuj się z lekarzem. Nie ryzykuj zdrowia dziecka tylko dlatego, że jakaś kuzynka podawała swojemu synowi kropelki XYZ.

 • UWAŻAJ NA INTERNETOWYCH DORADCÓW

Ostatnio bardzo popularne są fora i grupy dla mam na portalach społecznościowych. Nie ma nic złego w pomocy w znalezieniu dobrego wózka, ale uważaj na pytania dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest jak każde inne, a na portalach nie spotkasz specjalistów w danej dziedzinie. Przecież nie wiesz kim są osoby odpowiadające na Twoje pytania i jakie mają kompetencje. Nie zadawaj tam pytań o diagnozę krostek na brzuszku dziecka czy wysokiej gorączki tylko od razu umów je do lekarza. 

A tutaj mała ściągawka - 5 sposobów jak odpowiadać na dobre rady tak, aby przy kolejnym spotkaniu nie omijać tej osoby szerokim łukiem :)

Może macie swoje własne sposoby? Napiszcie w komentarzu :) 


Komentarze