Kategorie bloga
Cele na nowy rok - jak postanowić i jak wytrwać?

Cele na nowy rok - jak postanowić i jak wytrwać?


Koniec starego roku to wspaniała okazja do podsumowania tego co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy. Pod koniec grudnia wiele osób robi sobie swój prywatny rachunek sumienia. Sięga myślami do postanowień, do celów jakie sobie wyznaczyło i analizuje co udało im się zrealizować. Z kolei początek nowego roku to czysta kartka, którą dobrze byłoby zapełnić nowymi, świeżymi celami. A może od kilku lat planujecie przygotować sobie cele i marzenia, które chcielibyście spełnić, jednak ostatecznie nigdy nie potraktowaliście tego zadania poważnie? W takim razie może nasze wskazówki i podpowiedzi pomogą Wam w tym wbrew pozorom niełatwym zadaniu. Zapraszamy!

Zakończenie starego roku – podsumowanie

Jeżeli rok temu wyznaczyliście sobie cele, nadeszła pora na podsumowanie, o którym wiele osób niestety zapomina. Potrzebna Wam będzie wygodna kanapa i kubek z pyszną herbatą z cytryną i plastrem pomarańczy. Jeżeli cele spisaliście na kartce, oczywiście nie zapomnijcie także i o niej. A więc zaczynamy! Czytaj każde postanowienie z ubiegłego roku i odpowiedz sobie na pytanie, które z nich udało Ci się zrealizować, a które nie. Kolejnym, już nieco trudniejszym zadaniem jest stwierdzenie, dlaczego czegoś nie wykonałaś. Wina leży po Twojej stronie czy to wina niekorzystnych okoliczności?  Kiedy skończysz analizowanie całej, długiej listy ubiegłorocznych postanowień, będziesz o wiele lepiej przygotowana do sporządzenia nowej. Pamiętaj, nigdzie się nie spiesz, do zadania podejdź na spokojnie i na poważnie.

Twoje cele mogą być związane z karierą, edukacją dzieci czy organizacją imprez rodzinnych. Ty decydujesz co jest dla Ciebie ważne!

Rozpoczęcie nowego roku – nowe cele

Ubiegły rok został zamknięty. W tym roku przygotuj się bardziej profesjonalnie. Wszystkie cele możesz spisać sobie na kartce, w notatniku. Jednak wszyscy wiemy, że przez rok zapiski mogą zginąć, a Ty w końcu odpuścisz bo nie będzie chciało Ci się ich szukać. Jeżeli jednak masz zeszycik, który od wielu lat jest przy Tobie i masz pewność, że nic złego się z nim nie wydarzy – wykorzystaj go. Jednak równie dobrym, a może nawet i lepszym pomysłem jest pisanie wszystkich postanowień w komputerze i wysłanie ich sobie jeszcze na maila.

Wybierz cele, które chciałabyś naprawdę w tym roku zrealizować. Zanim każdy z nich zapiszesz, zastanów się dwa razy. Przeanalizuj i przemyśl. Lepiej wybrać 5 zadań, które naprawdę możesz wykonać niż 10, z których nie zrealizujesz żadnego. Następnie wybierz najważniejszy z nich i zapisz go na samej górze, na najwyższej pozycji. Kolejne wypisuj również według priorytetów.

Obok każdego celu możesz napisać datę, do kiedy chciałabyś go zrealizować. Wówczas o wiele łatwiej będzie Ci nad wszystkim panować. Istnieje wówczas o wiele większe prawdopodobieństwo, że za rok wszystkie zadania będą zrealizowane.

Aby dobrze wszystko rozegrać postaraj się z góry zaplanować rok, wakacje/ferie z dziećmi, najważniejsze wydarzenia rodzinne, urodziny i duże projekty.

Jak wytrwać?

Nie wiemy co zapisałaś na swojej liście, jednak jeśli do sprawy podejdziesz na profesjonalnie jest szansa, że odniesiesz sukces. Załóż sobie, że co najmniej raz w miesiącu będziesz zaglądała do wyznaczonych sobie celów i spoglądała na termin, do kiedy chciałabyś je wykonać. Bądź dzielna, uparta i waleczna! Walcz o marzenia, nawet te najbardziej skryte!

Możesz zapisać swoje cele na małych karteczkach i wywiesić na lodówce, nad biurkiem w pracy, przy lustrze w łazience.

Pamiętaj, żeby duże cele podzielić na zadania. Małe, konkretnie określone, ograniczone w czasie. I staraj się je realizować według planu, uwzględniając sytuacje losowe. 

I spraw żeby to droga do celu była celem, przyjemnością, motywacją do działania. Bo bez tego osiągnięcie sukcesu okaże się rozczarowaniem. 

A teraz nadeszła już pora na podsumowanie ubiegłego roku i zaplanowanie kolejnego! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! Pamietajcie, że jeśli macie w planach wybór przedszkola czy szkoły tańca dla dzieci, nasza wyszukiwarka ułatwi Wam zadanie i znacznie przyśpieszy poszukiwania. 


Komentarze