Kategorie bloga
Dlaczego nie należy mówić młodym mamom żeby spały kiedy śpi ich dziecko?

Dlaczego nie należy mówić młodym mamom żeby spały kiedy śpi ich dziecko?


Kiedy zostajesz młodą mamą, wiele osób zaczyna udzielać Ci wskazówek i cennych rad. Niektóre z nich są tylko na pozór pomocne.  Kobiety opowiedzą Ci mnóstwo historii o tym, jak to było w ich przypadku. Czasami dzielą się śmiesznymi anegdotami tylko po to, aby sprawić sobie radość i przywołać miłe wspomnienia.  Wiele osób będzie Ci wciąż powtarzało "śpij, gdy dziecko śpi". Niestety, rada ta nie jest zbyt przydatna i pomocna.

Dlaczego mówienie młodej mamie "śpij, gdy dziecko śpi", jest dla niej denerwujące?

Słyszałaś to już tysiąc razy

Słyszałaś to już tysiąc razy? Jeśli nie, to jeszcze wszystko przed Tobą. Jeśli ktoś chce Ci udzielić dobrej rady, niech powie naprawdę coś cennego, a nie rzecz, którą słyszałaś już od mnóstwa osób. A jeśli będziesz chciała posłuchać mądrych osób, wybierzesz się na przykład na warsztaty dla rodziców.

Czasami dziecko śpi tylko przez 10 minut

Tak krótka drzemka nie jest oczywiście zamierzona przez dziecko. Jednak bardzo często niemowlęta budzą się w wyniku odruchu Moro. Ten nagły ruch budzi malucha niezliczoną ilość razy, po zaledwie kilku minutach drzemki. Jeśli młoda mama zamierza się zdrzemnąć, potrzebuje więcej czasu niż 10 minut. 

Musisz robić też inne rzeczy

W pierwszych tygodniach po porodzie, powinnaś skupić się tylko na ważnych rzeczach: regeneracji ciała i zajmowaniu się z dzieckiem. Nie zawracaj sobie głowy drobnymi błahostkami. Jednak nie zapominajmy, że czekają Cię kontrolne wizyty u lekarza, z których nie możesz zrezygnować. Ktoś także musi ugotować obiad i wstawić pranie. Ten na pozór wolny czas, zapewne wykorzystasz na przygotowanie posiłku czy wyprasowanie śpioszków dla malucha. Kiedy dziecko drzemie, możesz  także poprosić swoją mamę o pomoc, a w tym czasie udać się na kontrolę do ginekologa. Niestety, w dzień czasu na sen nie ma prawie wcale. 

Nie umiesz spać na komendę

Czy ktoś potrafi spać na zawołanie? Większość osób, potrzebuje chwili odprężenia i rozluźnienia, aby zasnąć. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że człowiek jest tak bardzo zmęczony, że zasypia na stająco. Jednak mimo wszystko młode mamy nie potrafią zasypiać na komendę.

Jak widzisz, czasem młoda mama, nawet jeśli by chciała, nie może wykorzystać drzemki dziecka na własny sen. Porady w stylu: Śpij, gdy dziecko ma drzemkę" są zupełnie daremne. Czas drzemki dziecka to kilka chwil, w których nie wiadomo w co włożyć ręce.

źródło: http://www.essentialbaby.com.au


Komentarze