Kategorie bloga
Japońska koncepcja sekretem długiego i szczęśliwego życia!

Japońska koncepcja sekretem długiego i szczęśliwego życia!


Spróbuj zadać sobie na pytanie: Dlaczego wstajesz rano, jaki masz powód? Próba odpowiedzi na to trudne pytanie, może sprawić, że będziesz chciał wczołgać się z powrotem do łóżka. Jeśli tak, to japońska koncepcja ikigai może Ci pomóc. Ikigai to idea wywodząca się z Japonii, która sprawia, że ludzie stają się szczęśliwsi i żyją dłużej.

Chociaż nie ma konkretnego tłumaczenia na język angielski czy też język polski, uważa się, że ikigai łączy japońskie słowa ikiru, co oznacza "żyć" i kai, co oznacza "urzeczywistnienie tego, na co ma się nadzieję".  Ikigai w wolnym tłumaczeniu oznacza więc "powód do życia", „życiowy cel”.

Każdy z nas powinien spróbować znaleźć ten powód lub cel.  Eksperci zalecają, aby rozpocząć od zdania sobie czterech podstawowych pytań:

  • Co kochasz?
  • W czym jesteś dobry?
  • Czego świat potrzebuje od Ciebie?
  • Za co możesz otrzymać zapłatę?

Znalezienie odpowiedzi i równowagi  pomiędzy tymi czterema obszarami, może być drogą do ikigai. Jednak w Japonii ikigai jest zdecydowanie wolniejszym procesem i często nie ma nic wspólnego z pracą lub dochodami.

Gordon Matthews, profesor antropologii na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu i autor książki "Co sprawia, że warto żyć?” twierdzi, że ikigai jest w stanie doprowadzić do lepszego życia. Ostrzega jednak przed traktowaniem ikigai jako stylu życia. "Ikigai nie jest czymś wielkim czy niezwykłym. To coś naprawdę rzeczowego."

Okinawa, to odległa wyspa na południowym zachodzie Japonii, na której żyje niezwykle dużo stulatków. Według Dana Buettnera, ikigai w połączeniu z konkretną dietą ma bardzo duży wpływ na długie życie ludzi. Ludzi żyjących na Okinawie, którzy mają ponad 100 lat podaje jako przykład.

Jednak wiedza dotycząca tego czym jest ikigai, nie jest wystarczająca. Ludzie swoje cele powinni zamienić w czyny, wyjaśnia Buettner w wywiadzie dla BBC. Badacze podkreślają, że ikigai może zmieniać się wraz z wiekiem. Dla osób, dla których praca jest sensem życia, ikigai może przynieść ulgę, dopiero w momencie gdy zaczną zbliżać się do przejścia na emeryturę. Każdy powinien znaleźć swoje ikigai!

Źródło: https://www.weforum.org
Źródło zdjęć: pixabay.com


Komentarze