Kategorie bloga
Kobiety, które wcześnie wstają, rzadziej miewają depresję

Kobiety, które wcześnie wstają, rzadziej miewają depresję


Kobiety, które nazywane są „rannymi ptaszkami” rzadziej miewają depresję, w porównaniu do kobiet, które długo wylegują się w łóżku – tak dowodzą najnowsze badania.


źródło: https://www.freepik.com

Badanie zostało przeprowadzone z udziałem ponad 32 000 kobiet i opublikowano je w Journal of Psychiatric Research . Badanie wykazało, że osoby, które wcześnie się budzą i wstają z łóżka, są o wiele mniej narażone na zachorowanie na chorobę psychiczną. Ma to związek ze zwiększoną ilością światła i promieni słonecznych.

Naukowcy z University of Colorado w Boulder and Brigham oraz Women's Hospital w Bostonie, zbadali powiązania pomiędzy zaburzeniami nastroju i chronotypem (wewnętrznym zegarem). Pośród badanych kobiet, były zarówno osoby, które wstawały wcześnie jak skowronki i wcześniej kładły się spać jak i osoby, które były „nocnymi markami”. To do której grupy należymy, jest częściowo zdeterminowane genetycznie. Autorzy badania stwierdzili, że osoby znajdujące się w pierwszej kategorii mają od 12% do 27% mniejszą szansę na rozwój depresji.

Czteroletnie badanie przeprowadzono z udziałem 32 470 kobiet, a średni wiek uczestniczek wynosił 55 lat. Analiza rozpoczęła się w 2009 roku i wówczas u żadnej z uczestniczek nie zdiagnozowano depresji.  37% kobiet określiło siebie mianem rannych ptaszków, 53% stwierdziło, że umiejscowiłyby siebie po środku skali, a tylko 10% nazwało siebie nocnymi sowami.
Po zakończeniu badania, Vetter i  jej zespół zaobserwowali, że u 2581 kobiet pojawiła się depresja, a 290 z nich znajdowało się w kategorii nocnych marków.  Badanie wykazało, że osoby, które później się budziły, były bardziej narażone na depresję. Uwzględniono także inne  czynniki, które mogły zwiększyć ryzyko zachorowania, np. samotne życie, palenie papierosów.

"Badania dowodzą, że chronotyp może mieć wspływ  na ryzyko pojawienie się depresji, która nie wynika z czynników środowiskowych i stylu życia", powiedziała naczelna autorka Céline Vetter. "A to, kiedy i ile światła dostarczamy swojemu organizmowi, wpływa na chronotyp" – dodała.

Dlatego tak ważne jest wysypianie się i  poranne wstawanie. Pomocne może okazać się zasłanianie zasłon w nocy, a odsłanianie ich z samego rana, aby do sypialni wpadały promienie słoneczne. Starajmy się także ćwiczyć i spędzać czas na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem na aktywność będą zabawy z dziećmi.

źródło: https://www.independent.co.uk


Komentarze