Kategorie bloga
Nic tak nie pobudza mózgu jak rodzicielstwo!

Nic tak nie pobudza mózgu jak rodzicielstwo!


Narodziny dziecka zmieniają życie o 180 stopni.  Nikt chyba nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Noce stają się dłuższe, dni krótsze, przewartościowaniu ulegają również priorytety i nagle okazuje się, że lista z obowiązkami nie ma końca. Jednak czy ktoś pomyślałby, że niemowlę wpływa w fizyczny sposób na nasz mózg?  A wszystko zaczyna się już w ciąży…

Pierwsze zmiany zachodzą już w ciąży

Transformacja mózgu przyszłej mamy zaczyna się już w ciąży. W organizmie kobiety ma miejsce prawdziwa burza hormonów. Hormony mają wpływ nie tylko na ciało i stan emocjonalny, ale także na mózg.

 Neurochemiczne szlaki powodują, że w czasie porodu rodzi się nie tylko dziecko, ale i „matka”.


Wzrastające stężenie progesteronu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży, ma wpływ piersi, które stają się nabrzmiałe i wrażliwsze. Z kolei estrogen, prolaktyna i oksytocyna oprócz spełniania swoich oczywistych, podstawowych funkcji w organizmie kobiety ciężarnej, zagęszczają sieć neuronów. Komórki nerwowe znajdujące się w korze przedczołowej, płacie ciemieniowym i podwzgórzu powiększają się, w wyniku czego ciaśniej się ze sobą łączą.

Co dzieje się tuż po porodzie?

Największe zmiany mają miejsce tuż po porodzie. Dopamina, potocznie zwana hormonem szczęścia, jest neuroprzekaźnikiem wytwarzanym w ludzkim mózgu. Odgrywa ona istotną rolę w regulowaniu emocji, nastroju czy też w radzeniu sobie ze stresem. Serotonina, podobnie jak dopamina, odpowiedzialna jest za nasze szczęście, radość i euforię.

Co ciekawe, rodzicielstwo uruchamia podobne reakcje chemiczne do tych, jakie zachodzą w wyniku zakochania, czy jakie następują po zjedzeniu tabliczki ulubionej czekolady. Mózg zalewa fala dopaminy, a zaraz za nią pojawia się moc serotoniny.


Warto wspomnieć również, że w naszym mózgu znajduje się układ nagrody, zwany inaczej ośrodkiem przyjemności. To właśnie dzięki niemu odczuwamy przyjemność tuż po zaspokojeniu potrzeby. Układ ten odpowiedzialny jest za stan haju jaki pojawia się u zakochanych, ale także za stan przywiązania i bliskości występujący u młodej matki.

Matki mądrzejsze od innych kobiet

Adam Franssen, profesor biologii na Longwood University uważa, że wszystko to co dzieje się z kobietą w ciąży i tuż po porodzie, dodatkowo aktywuje jej mózg. Przeprowadzone badania dowodzą, że matki szybciej rozwiązują problemy, lepiej radzą sobie ze stresem, a także lepiej wykonują pewne zadania, w których kluczową rolę odgrywa pamięć. Profesor twierdzi, że matki są mądrzejsze od innych kobiet. 

Warto również podkreślić, że przeprowadzone przez inną grupę naukowców badania dowodzą, że u mężczyzn, którzy zostali ojcami spada poziom testosteronu, a u młodych mam rośnie. I to właśnie dzięki podwyższonemu poziomowi testosteronu, kobiety są pełne siły, mocy i energii. Młode matki stają się waleczne i agresywne niczym lwice.  Reasumując, badania dowodzą, że mózg matki działa jak na dopalaczach.

Szczury matki i nie - matki

Frannsen wraz z grupą badaczy przeprowadził eksperyment, w którym wykorzystał dwie grupy szczurów – matki i nie-matki (wciąż jednak samice). Głównym celem było sprawdzenie w jaki sposób zwierzęta poruszają się po labiryncie.

Pomiędzy szczurami nie będącymi matkami, a szczurami matkami, można zaobserwować dużą różnicę pod względem opieki nad młodymi. Szczur nie będący matką, umieszony w labiryncie z malutkimi szczurami, będzie starał się ich unikać i  odejdzie od nich tak daleko, jak to tylko będzie możliwe. Z kolei szczur po urodzeniu małych, wszędzie będzie zbierać ze sobą dzieci, będzie je lizać, pielęgnować, karmić, utrzymywać w cieple i chronić przed drapieżnikami.

Przeprowadzone badania  udowodniły również, że matki są lepsze we wszystkich dziedzinach nauki. Gdybyśmy umieścili w labiryncie i trenowali szczury matki i szczury dziewicze, to zwierzęta które mają potomstwo szybciej ukończyłyby labirynt.

Czy można więc pokusić się o stwierdzenie, że  im więcej dzieci ma kobieta, tym staje się mądrzejsza? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedź na to pytanie jednak, na pewno nie można powiedzieć” "Tak, masz 15 dzieci, na pewno odniesiesz sukces".

Najmocniejsza kawa i najlepsze napoje energetyczne nie dostarczą mózgowi takiej energii i mocy jaką da mu rodzicielstwo!

Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze