Kategorie bloga
Rehabilitacja po porodzie – dla kogo? Jak to wygląda?

Rehabilitacja po porodzie – dla kogo? Jak to wygląda?


Chociaż kobiety są stworzone do wydawania na świat dzieci, poród jest dla ciała ogromnym wyzwaniem. Tak wielkim, że wiele mam odczuwa jego skutki przez wiele lat – bóle kręgosłupa czy popuszczanie moczu to tylko niektóre z nich. Czy wiesz, że części z nich można zapobiec albo chociaż znacznie je zredukować? Pomaga w tym rehabilitacja poporodowa. Dowiedz się, na czym polega, kiedy należy rozpocząć ćwiczenia i jak szukać takiej pomocy.

Rehabilitacja po porodzie – dla kogo?

Niestety, w naszym kraju rehabilitacja poporodowa nie jest powszechna. Kojarzymy ją raczej jako pomoc kobietom po niezwykle trudnych porodach, niemal niemających sił, aby wstać z łóżka czy swobodnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Rzadko mówią o niej ginekolodzy i raczej nie słyszymy o niej w szkole rodzenia.

Tymczasem rehabilitacja tego typu jest przydatna i wskazana każdej kobiecie, która urodziła dziecko. Tej, która urodziła przez cesarskie cięcie i tej, której udało się uniknąć zabiegu. Tej, której poród trwał 10 godzin i zakończył się użyciem próżnociągu, jak i tej, która urodziła w dwie godziny – bez najmniejszych komplikacji. Rehabilitacja poporodowa pomaga jak najszybciej odzyskać zdrowie, sprawność oraz uniknąć problemów, które mogą pojawić się w późniejszych miesiącach i które zbyt wiele z nas uważa za coś „naturalnego”.

Przejdźmy jednak do konkretów – jakie korzyści odnoszą młode mamy, które decydują się korzystać z tej formy pomocy? Oto one:

  • usprawnienie wydolności dna macicy
  • poprawienie działania mięśni brzucha
  • zredukowanie bólu kręgosłupa
  • zmniejszenie rozejścia mięśnia prostego brzucha
  • zmniejszenie lub zlikwidowanie bólu krocza
  • zmniejszenie hemoroidów i odczuwanych w związku z nimi dolegliwości

W praktyce rehabilitacja poporodowa może pozytywnie wpłynąć na zaburzenia związane z nietrzymaniem moczu, zaburzenia czucia w okolicach intymnych, spłaszczenie brzucha czy postawę ciała. To także więcej sił fizycznych dla młodej mamy, jej lepsze samopoczucie fizyczne i wyższa samoocena, a także poprawa życia seksualnego. Korzyści jest całe mnóstwo!

Rehabilitacja poporodowa – od kiedy?

  • przed porodem

Początek rehabilitacji poporodowej następuje jeszcze… w ciąży. To właśnie wtedy rehabilitant dokonuje oceny dna miednicy, podaje przyszłej mamie wskazówki przygotowujące ją do dobrego porodu oraz przygotowuje specjalny zestaw ćwiczeń na pierwsze dni po porodzie. Takie spotkanie ze specjalistą jeszcze przed przyjściem dziecka na świat jest niezbędne - nikt nie oczekuje, że kobieta, która właśnie urodziła (i wciąż leży w szpitalu) rzuci wszystko i ruszy na spotkanie z fizjoterapeutą, z drugiej strony podjęcie rehabilitacji tak szybko jest niezbędne dla osiągnięcia pożądanych efektów.

  • po porodzie

Ćwiczenia usprawniające rozpoczynają się już – uwaga – w I dobie po porodzie. To może przerażać, ale pamiętaj – po pierwsze, nie są to ćwiczenia trudne czy obciążające, po drugie – jeśli nie znajdziesz sił i koniec, to trudno. Rozpoczniesz w kolejnej dobie.

Dokładny harmonogram ćwiczeń (na pierwszy tydzień po porodzie) tworzy fizjoterapeuta. Niemniej warto wiedzieć, że w I dobie po porodzie wykonuje się takie aktywności jak:

- ćwiczenia oddechowe

- ćwiczenia efektywnego odkasływania (ze ściśniętymi pośladkami)

- łagodne ćwiczenia rąk i nóg bez angażowania mięśni brzucha

- nauka wstawania bez siadu

- unoszenie miednicy przy zgiętych nogach

Tego typu aktywności należy powtarzać 2 razy dziennie w wyznaczonych przez fizjoterapeutę seriach. W II dobie dołącza się np. spacerowanie, w III dobie – ćwiczenia mięśni Kegla. Jak widać – nie ma się czego obawiać!

Ostatecznie cała rehabilitacja poporodowa trwa od 6 do 8 tygodni, czyli przez cały okres połogu.

Rehabilitacja poporodowa – gdzie zapisać się na wizytę?

Niestety, aby jeszcze w ciąży skorzystać z pomocy rehabilitanta, musimy za taką wizytę zapłacić. Najlepiej zadzwonić do najbliższej placówki medycznej (albo takiej, którą sobie cenimy za wysoką jakość usług) i zapytać o możliwość zapisania się na konsultację u specjalisty, który zajmuje się rehabilitacją poporodową albo poszukać takiego rehabilitanta w sieci.


Komentarze