Kategorie bloga
U kobiet w ciąży mieszkających w Europie niedobór jodu jest coraz bardziej powszechny

U kobiet w ciąży mieszkających w Europie niedobór jodu jest coraz bardziej powszechny


Endokrynolog Alicja Hubalewska – Dydejczyk informuje, że w Europie niedobór jodu u kobiet ciężarnych oraz tych karmiących piersią jest coraz bardziej powszechny. O tym, że będąc w ciąży należy przyjmować kwas foliowy wie chyba większość kobiet. Jednak o suplementacji jodu mówi się niestety zdecydowanie mniej.

Jod w ciąży

Zapotrzebowanie na jod w ciąży zdecydowanie wzrasta. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmowanie około 250 µg jodu przez kobiety ciężarne, a przez te karmiące piersią około 290 µg. Przyszła mama musi dostarczyć jod nie tylko swojemu organizmowi, ale także rozwijającemu się dziecku.  Z kolei mleko matki jest dla malucha jedynym źródłem tego mikroelementu.

Jod to podstawowy składnik hormonów tarczycy, a jego niedobór, nawet bardzo łagodny, może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Niestety wzrastające zapotrzebowanie na jod, nie jest zazwyczaj uzupełniane przez spożywanie pokarmów zawierających ten mikroelement. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z przyjmowaniem zbyt dużej ilości jodu, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić, np. do autoimmunologicznych chorób tarczycy. Prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie powiedziała "Nie zalecam jednak przyjmowania jodu na własną rękę, suplementację należy ustalić z lekarzem".

Skutki niedoboru jodu w ciąży

Niedobór jodu wpływa negatywnie na stan zdrowia dziecka. W okresie ciąży może doprowadzić do ciężkiego upośledzenia umysłowego – kretynizmu. Z kolei umiarkowany niedobór może przyczynić się do obniżenia podstawowych funkcji mózgu i niższego ilorazu inteligencji u dziecka.

W Krakowie w Oddziale Klinicznym Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego mieści się poradnia dla kobiet będących w ciąży, które borykają się z chorobami tarczycy. Tylko w tej jednej poradni rocznie konsultowanych jest aż ok. 800 kobiet. Stwierdzono, że większość z nich powinna otrzymywać dodatkową dawkę jodu.

 "Należy podkreślić, że przyszłe mamy leczone w naszym ambulatorium, poinformowane o konieczności suplementacji jodem w okresie ciąży i karmienia, starają się przestrzegać tych zaleceń. Prawidłowe zaopatrzenie w jod jest ważne już we wczesnej ciąży i wynika m.in. ze wzrostu syntezy hormonów tarczycy u matki, które są jedynym źródłem hormonów tarczycy dla rozwijającego się płodu" – wyjaśniła Pani profesor.

Na niedobór jodu zdecydowanie bardziej narażeni są mieszkańcy południowej Polski. Polacy mieszkający nad morzem, których dieta bogata jest w ryby i owoce morza zdecydowanie mniej narażeni są na niedobór tego mikroelementu.

źródło: http://www.pap.pl


Komentarze