Kategorie bloga
Black Friday w Polsce – co warto kupić, a z czego lepiej zrezygnować?

Black Friday w Polsce – co warto kupić, a z czego lepiej zrezygnować?


Black Friday (Czarny Piątek ) przywędrował do Europy ze Stanów Zjednoczonych jako święto największych wyprzedaży, promocji, obniżek cen oraz zakupowych okazji. Black Friday od kilku lat cieszy się ogromną popularnością również w Polsce. We wszystkich krajach odbywa się zawsze tego samego dnia, w ostatni piątek listopada i otwiera sezon świątecznych wyprzedaży. W tym roku jest to 24 listopada.


Źródło: www.black-friday.pl

Czarny Piątek w USA

„Czarny piątek” to szczególny dzień w roku dla wielu sklepów, zwłaszcza tych w USA, ponieważ to właśnie tam zakupowe szaleństwo jest największe. Ludzie najpierw czekają po kilka godzin w długich kolejkach na otwarcie sklepu, by później chwytać z półek co popadnie lub wyrywać sobie produkty objęte promocją. Często w trakcie takich przepychanek dochodzi do rękoczynów. U nas "czarny piątek" wygląda znacznie spokojniej, ale i rabaty są znacznie niższe.

Co kupić korzystając z Black Friday?

„Czarny piątek” to jedyny taki dzień w roku, kiedy sklepy stacjonarne oraz internetowe przygotowują wyjątkowe oferty rabatowe dla swoich klientów. Sklepy starają się, by promocjami skusić nawet najbardziej wymagającego klienta. Wiele firm z okazji Black Friday obniża ceny swoich produktów, by w ten sposób wprowadzić klientów w czas świątecznych wyprzedaży. Zniżki, choć w Polsce do spektakularnych nie należą, na pewno będą atrakcją dla tych, którzy zawczasu określili swoje potrzeby i zaplanowali zakupy.

  • Elektronika, AGD


Źródło: www.euro.com

Przedmioty z kategorii elektronika, w piątek kupimy nawet za pół ceny. Duże sklepy z elektroniką, w Black Friday oferują komputery, telewizory, AGD lub mniejsze sprzęty typu smartfon czy tablet w bardzo atrakcyjnych cenach. Tego dnia kupimy także telewizory, kina domowe, komputery i laptopy w cenach niższych nawet o kilkadziesiąt procent.

  • Odzież, obuwie, artykuły do domu i ogrodu


Źródło: www.answear.com

Black Friday to nie tylko promocje na sprzęt elektroniczny, ale także na artykuły do domu, odzież, obuwie i wiele innych. Ubrania, bielizna, dodatki i obuwie tańsze są nawet o połowę ceny. Podobnie wygląda sytuacja z produktami do domu lub ogrodu, za które zapłacimy znacznie mniej.

  • Kosmetyki, perfumy, książki


Źródło: www.iperfumy.pl

Kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe, perfumy, DVD, płyty CD, audiobooki czy książki możemy nabyć w atrakcyjnych cenach. Dokonując zakupów tego dnia, mamy okazję skorzystać z rabatów, a zaoszczędzoną kwotę pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na przykład na kolejne zakupy lub atrakcje dla dzieci.

  • Usługi


Źródło: www.jatomifitness.pl

Wiele firm usługowych oferuje jednodniowe okazje i zniżki. W tym roku oferty promocyjne przygotowali min. operatorzy telefonii komórkowych, kawiarnie, kluby fitness, salony fryzjerskie i kosmetyczne, firmy kurierskie, centra medycyny estetycznej.

  • Samochody nowe lub używane


Źródło: www.mercedes.com

Black Friday dosięgnął także rynek aut nowych i używanych. Dealerzy nowych samochodów, zazwyczaj zaczynają wyprzedaż po pierwszym stycznia, ale  chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, od kilku już lat wyprzedaże samochodów rozpoczynają w ostatni piątek listopada, przyłączając się tym samym do międzynarodowej celebracji „czarnego piątku”

  • Black Friday w supermarketach


Źródło: www.tesco.pl

Okazuje się, że na Black Friday oferty szykują nie tylko sieci odzieżowe, drogerie czy sklepy z biżuterią. Ten dzień to także obniżki w supermarketach takich jak LidlBiedronka czy Tesco. Na przecenie będzie można kupić głównie artykuły gospodarstwa domowego, artykuły spożywcze, zabawki, elektronikę, ubrania i inne produkty w cenach obniżonych o nawet 70%. Wśród dostępnych produktów znajdą się m.in. maszyny do szycia, gry na PC lub PS3, powerbank, smartfony, głośniki bluetooth, mikrofalówki, ręczniki, pościel i wiele innych.

Z czego lepiej zrezygnować w Black Friday?

Są rzeczy, które warto kupić korzystając z wielkich promocji podczas "czarnego piątku", ale są również takie, z których zakupem lepiej poczekać, na przykład na poświąteczne wyprzedaże. Są to meble, zabawki, konsole i gry komputerowe, bilety lotnicze, wczasy, karty podarunkowe.

Pamiętajcie jednak, że wyprzedaże w Polsce wyglądają trochę inaczej niż w Ameryce, nasze ceny nie są aż tak bardzo obniżone. Czasem warto trzy razy zastanowić się przed zakupem. Postarajcie się przemyśleć i zaplanować zakupy, nie kupować wszystkiego co wpadnie nam w ręce. Później możemy tego pożałować, a szczególnie odczują to nasze portfele. Tymczasem, życzymy udanych zakupów! :)


Komentarze