Kategorie bloga
Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?


"Daj mamusia pocałuje" to najlepszy środek przeciwbólowy wszechczasów...i oby wystarczył!

Jednak apteczka domowa to ważna sprawa! przecież nie będziemy biegali za kolorowymi plasterkami w środku nocy! Warto mieć je również w mamusinej torebce.

Wyznacz jedną osobę dorosłą, która będzie odpowiedzialna za wyposażenie i przechowywanie apteczki domowej.

Co powinno znajdować się w apteczce domowej? 

Jakie leki powinnaś mieć w domu? 

Poproś lekarza rodzinnego o polecenie Ci konkretnych leków dla Twojego dziecka. 
Wydrukuj poniższe zdjęcie i powieś w szafce z lekami - będzie ściąga!

Leki

 • Gorączka, przeziębienie - leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym: paracetamol w syropie lub w czopkach oraz ibuprofen w syropie lub w czopkach (ibuprofen oprócz działania przeciwbólowego, ma również działanie przeciwzapalne, jest szczególnie wskazany w infekcjach),
 • Kaszel – syrop dla dzieci  typu Stodal, Drosetux, Malia Kaszel albo Prawoślazowy. Flegaminę w kroplach, Mucosolvan lub Ambrosol czy Flavamed można zastosować w mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną na kilka godzin przed snem. W przypadku kaszlu u dziecka zawsze udaj się do lekarza.
 • Katar -  sól morską w delikatnych rozpylaczach np. Marimer, Sterimar Baby czy Disnemar dla dzieci. Jeżeli dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska pomocne będzie urządzenie do odciągania wydzieliny typu Sopelek, Frida czy Marimer.
 • Gardło - aerozol typu Tantum Verde  dla starszych dzieci tabletki do ssania np. legendarny i sprawdzony Chlorchinaldin i wiele innych dostępnych na rynku
 • Biegunki, wymioty - probiotyki typu Lacido baby, Acidolacu lub Dicofloru 30. W razie biegunki Enterol. Aby dziecko się nie odwodniło warto mieć w domu elektrolity np. Orsalit, Humana lub połączenie elektrolitu z probiotykiem Floridral.
 • Zaparcia - syrop na zaparcia np. Lactulosum  lub homeopatyczny syrop Alvia Zaparcia.
 • Dolegliwości trawienne - herbatki z kopru włoskiego na niestrawność np. Plantex, Hipp. Przy bolesnych gazach warto  mieć pod ręką w okresie niemowlęcym kropelki typu Espumisan lub Infacol, Bobotic.
 • Bolesne ząbkowanie -  leki przeciwbólowe lub żele na bolesne ząbkowanie typu Dentinox czy Bobodent.
 • Skaleczenia, otarcia - woda utleniona także w żelu lub chusteczki Leko do odkażania (wygodne
  w podróży czy na spacerze) oraz maść gojąco-dezynfekująca np. Bepanthen plus lub zwykła alantoinowa. Na stłuczenia i urazy maść lub żel arnikowy.
 • Oparzenia - pamiętajmy że pierwszą pomocą przy oparzeniach jest chłodzenie rany stronieniem zimnej wody przez ok. 15 min. Przy oparzeniach przydatny będzie jednak Panthenol w aerozolu. Świetnym rozwiązaniem są także opatrunki hydrożelowe, które możemy trzymać w zamrażalniku.

Latem pamiętaj o:

 • preparatach odstraszających komary i kleszcze np. Sio, Dapis, Mugga czy w postaci plastrów lub do stosowania na ubrania.
 • Fenistil żel złagodzi skutki ukąszenia.
 • Wapno lub lek przeciwhistaminowy np. Diphergan, Claritina warto podać w przypadku wystąpienia alergii. W wypadek niebezpiecznych wstrząsów anafilaktycznych w wyniku ukąszeń lekarz przepisuje autostrzykawkę z odpowiednią dawką adrenaliny. 
 • Krem dla dzieci z wysokim filtrem przeciwsłonecznym mineralnym i wodoodporny.

Apteczkę przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci!

Leki powinny znajdować się w niezbyt wilgotnym i nie za ciepłym miejscu. Zrezygnuj z łazienki i kuchni. Dobry wyborem będzie wysoka szafka lub szuflada w pokoju.


Komentarze