Kategorie bloga
Jak reagować na oparzenia?

Jak reagować na oparzenia?


Najwięcej wypadków zdarza się w domu i można byłoby bez końca wymieniać sytuacje nagłych poparzeń. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby wylać gorącą herbatę lub dotknąć rozgrzanego żelaska. Jak reagować na oparzenia?

Podstawowa zasada pierwszej pomocy, niezależnie od źródła oparzenia, jest zawsze taka sama:

najszybciej schłodź oparzone miejsce, najlepiej pod zimną bieżącą wodą!

UWAGA!

  1. Jeżeli na dziecku pali się ubranie użyj płaszcza, koca, chodnika ostatecznie własnego ciała aby ugasić ogień - nie bój się, że się poparzysz!
  2. Każde oparzenie, nawet niewielkie u dziecka poniżej jednego roku życia powinien obejrzeć lekarz, zwłaszcza te twarzy, dłoni i stóp.
  3. Absolutnie nie przykładaj lodem poparzonego miejsca, nie smaruj masłem ani maściami, które mogą spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry. Nie używaj pudry. Nie przekłuwaj tworzących się pęcherzy.
  4. nie zaklejej plastrem oparzenia - użyj jałowej gazy.

Oparzenia lekkie na niewielkiej powierzchni skóry

Należy schłodzić pod zimną bieżącą wodą lub zanurzyć w wodzie. W przypadku braku wody możesz użyć np. chodnego mleka. Ochładzaj do momentu kiedy dziecko przestanie odczuwać ból, może to trwać kilka minut. Możesz przyłożyć do schłodzonej i osuszonej rany opatrunek hydrożelowy - warto mieć taki w domowej apteczce. Niewielkie rany (oparzenia I stopnia) spryskaj Panthenolem w aerozolu - działa chłodząco, przeciwbólowo oraz przyspiesza regenerację skóry. Delikatnie osuszone miejsca okryj materiałem, który nie przylepia  się do skóry np. bandażem. W nagłym przypadku użyj foli aluminiowej.  Z reguły niewielkie oparzenie goimy bezopatrynowo.

Na poparzone podniebienie pomoże solna płukanka z 1/4 łyżeczki soli na sklankę wody. Zniweluje ból i odkazi podrażnienia jamy utsnej. 

Oparzenia rozległe

Zdejmij odzież z poparzonej okolicy, ale nie odrywaj materiały, który przywarł do rany. Zastosuj chłodne, mokre okłady jedynie przez kilka minut, żeby nie wprowadzić dziecka w stan hipotermii (wyziębienia). Nie zanurzaj dziecka w zbiorniku z wodą ani nie okładaj śniegiem bądź lodem. Jeśli poparzeniu uległy nogi unieś je powyżej tułowia. Jeśli niemowlę jest przytomne i nie ma poparzonych ust możesz nakarmić je piersią. Starszemu dziecku podaj wodę do picia. Natychmiast wezwij pogotowie lub zawieź dziecko do szpitala.

Oparzenia prądem elektrycznym

Natychmiast odłącz urządzenie elektryczne, wyłącz bezpieczniki lub odciągnij dziecko od źródła prądu. Użyj suchego przedmiotu. Może to być drewniana szczotka, poduszka, krzesło nawet książka. Pod żadnym pozorem nie używaj melalowych lub miedzianych przedmiotów, ponieważ przewodza prąd. Nigdy nie dotykaj porażonego gołymi rękami, jeśli wciąż ma styczność z prądem. Zwykle porażenie prądem kończy się utratą przytomności. Jeśli dziecko nie oddycha rozpocznij masaż serca. Dziecko poparzone prądem powinno zostać zbadane przez lekarza. Jedź do szpitala lub wezwij pogotowie.

Oparzenia słoneczne

Stosuj chłodzące okłady nasączone wodą z kranu. Poparzone miejsca ochładzaj przez 10-15 min. 3-4 razu dziennie, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie skóry. Parująca woda chłodzi skórę. W przerwach między kompresami możesz zastosować łagodzące żele z wyciągiem z aloesu lub krem nawilżający. Nie używaj wazeliny i innych oleistych maści – blokują dostęp powietrza niezbędnego do wyleczenia rany. Przeciwbólowo możesz podać dziecku paracetamol.

Oparzenia chemiczne

Suche resztki substancji żrących usuń delikatnie ze skóry za pomocą np. szczoteczki. Zdejmij dziecku zanieczyszczone ubranie. Natychmiast spłucz skórę obfitym strumienia wody (dotyczy to również oka). Wezwij pogotowie w przypadku gdy dziecko ma trudności z oddychaniem lub odczuwa ból przy oddychaniu - w wyniku wdychania szkodliwych oparów, mogło dojść do uszkodzenia płuc.

Jeśli dziecko straci przytomność, a Ty podejrzewasz, że połknęło niebezpieczna substancję połóż dziecko na wznak i sprawdź czy oddycha (10 sekund min. 2 wydechy). Jeśli nie oddycha natychmiast rozpocznij sztuczne oddychanie – 5 wdechów ratowniczych sprawdź czy oddycha i  w razie potrzeby rozpocznij masaż serca. Wezwij pogotowie. Weź opakowanie szkodliwej substancji. Nigdy nie podawaj dziecku żadnego środka na wywołanie wymiotów bez konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj, aby wszelkie środki czystości typu Domestos czy Kret chować w miejscu niedostępnym dla dzieci. 


Komentarze