Kategorie bloga
Najczęstsze urazy u dzieci

Najczęstsze urazy u dzieci


Dzieci są ruchliwe, radosne i żyją na pełnej petardzie. Nie zachowują ostrożności, bo często nie potrafią przewidzieć niebezpieczeństwa. Dlatego to my, rodzice i opiekunowie czuwamy nad ich bezpieczeństwem. 

Przy upadku nasi rodzice i dziadkowie pytali "Złapałeś zająca? gdzie zając?" i to miało swój cel. Chodziło o to, by odciągną uwagę dziecka od samego upadku i wywołać uśmiech w nieszczęściu. Jest to dobra metoda, zanim zaczniemy opartywać rany. Szlochając nad dzieckiem wzmorzymy tylko jego lęk i potok łez. Zachowajmy spokój. Łezki dziecka niech płyną, za to krwawienie trzeba tamować. 


źródło zdjęcia: www.doz.pl

Skaleczenia i otarcia

Drobne skaleczenia przemyj zimną wodą i delikatnie oczyść z zabrudzeń, następnie zdezynfekuj wodą utlenioną i oczywiście... dmuchaj, dmuchaj! żeby nie szczypało. Ratunkiem na oczyszczoną już rankę będą kolorowe plasterki. Warto abyś nosiła je, na wszelki wypadek, w torebce. 

Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, uciśnij krwawiące miejsce jałową gazą lub bandażem. Jeśli nie masz pod ręka gazy, możesz użyć czystego ręcznika lub bawełnianej koszulki -nigdy waty ani chusteczek higienicznych, które przykleja się do rany. Unieś skaleczoną część ciała do góry, aby zahamować krwotok. Jedź z dzieckiem na pogotowie lub do szpitala. Lekarz opatrzy ranę i stwierdzi, czy nie trzeba jej zszyć.

Lekarz musi obejrzeć także ranę, która powstała w wyniku ugryzienia lub podrapania przez zwierzę albo przez brudne narzędzie np. zardzeniały gwoźdź. Prawdopodobnie koniecznie bedzie podanie zastrzyku przeciw tężcowi i innym zakażenią.


źródło zdjęcia: www.fit.pl

Guzy i sińce 

Nikt nie wychował się bez nabitych guzów i siniaków w dzieciństwie. Kolory stłuczenia zmieniają się od ciemnoczerwonego przez sinoniebieskiego do zielonkawożółtego i w miarę zmiany barw ustępuję także ból tego miejsca. Natychmiastową reakcją na uraz powinno być przyłożenie w jego miejsce okładu z lodu, może to być mrożonka z zamrażalnika lub po prostu coś zimnego. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, podskórne krwawienie zmniejsza się, a ból łagodnieje. Pamiętaj jednak, żeby nie przykładać lodu dłużej niż 10 minut, aby nie doszło do odmrożenia. Rób przerwy w okładach. 

Na rynku dostępne są również preparaty chłodzące, które warto mieć na wyposażeniu domowej apteczki. Stłuczone miejsce, po upływie doby, przykładaj ciepłym i wilgotnym kompresem z roztworu sody lub octu (łyżeczkę sody lub octu rozpuść w 100 ml wody) na 10-15 minut przykładaj na siniaka. W leczeniu stłuczeń pomagają także maści z arniki górskiej, kasztanowca lub żywokostu. Pomocne są również okłady z liści kapusty, ponieważ jest ona bogata w witaminę C.  Przed ich przyłożeniem stłucz liście tak, aby puściły sok i stosuj bezpośrednio na skórę. Ważna jest także dieta bogata w witamine C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Znajdziesz ją w owocach cytrusowych, jagodach i zielonych warzywach. 

Pamiętaj! Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli sińce pojawiają się wokół oczodołu, na skutek uderzenia w okolice oka lub czoła oraz zawsze kiedy dziecko skarży się na ból oka. 


źródło zdjęcia: www.lekarzlimerick.com

Urazy głowy

Przy uderzeniu w głowę, podobnie jak przy guzie, przyłóż miejsce zimnym okładem. Jeżeli dziecko uderzyło się przy Tobie, jesteś w stanie ocenić czy uraz był silny i niebezpieczny. Jeżeli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, prawdopodobnie skończy się na kolejnej "śliwce" na czole. Uspokój dziecko, przytul i obserwuj je przez najbliższe 24 h. Możesz podać paracetamol. 

Natomiast jeżeli rana jest cienta i krwawi, zatamuj krwotok zakładając jałowy opatrunek z gazy i bandaża. Zabierz dziecko do lekarza. Bezpośrednią pomoc uzyskasz w szpitalu lub na pogotowiu ratunkowym. Lekarz oceni ranę i stwierdzi czy wymaga ona szycia lub zastosowania specjalnych plastrów chirurgicznych. Zaleci także zdjęcie RTG głowy, co pozwoli wykluczyć ewentualne urazy wewnętrzne. 

Zawsze kiedy dziecko straciło przytomność w czasie urazu lub zaraz po nim choćby na chwilę, jest senne i skarży się na ból głowy jedź pilnie do lekarza. Do dziecka nieprzytomnego wezwij pogotowie i ułóż dziecko w pozycji bocznej ustalonej.

Nie lekceważ objawów, które mogą świadczyć o wstrzęśnieniu mózgu, są to najczęściej:

 • niepamięć wsteczna - moment wypadku jest całkowicie wymazany z pamięci dziecka
 • zaburzenia widzenia - źrenice nie reagują na światło albo każda reaguje inaczej
 • zaburzenia słyszenia
 • zaburzenia równowagi
 • utrzymujący się ból głowy
 • wymioty, nudność
 • drgawki
 • zaburzenia oddychania
 • wyciek krwistego lub przeżroczystego płynu z nosa, ucha, ust

Pierwsze objawy mogą być łagodne i ulec nasileniu dopiero po 24 - 48 godzinach. U niemowląt i małych dzieci typowe objawy mogą nie występować, za to zaobserwujesz częste wymioty, senność i bladość.

Pamiętaj! Jeśli podejrzewasz uraz kręgosłupa, a dziecko jest przytomne, zadbaj o to by nie zmieniało pozycji i nie ruszało szyją. To ważne, aby zapobiec uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

 


źródło zdjęcia: www.orthosp.com

Skręcenie kostki

Skręceniom stawów towarzyszy ostry ból przy próbach poruszania nim. Może też wystąpić obrzęk lub krwawy wylew w miejscu naderwanych włókien mięśniwych. W miarę możliwości unieś kończynę do góry, powyżej poziomu serca, aby obrzek nie narastał. Wykonaj zminy okład z lodu lub tego co masz zimnego pod ręką. Nie zaszkodzi zastosowanie maści przeciwbólowej lub przeciwobrzękowej. Ogranicz w możliwie największym stopniu poruszanie stawem i zgłoś się z dzieckiem do lekarza, który prawidłowo usztywni uszkodzona kończynę. 

Złamania 

Pierwszą pomoc przy złamaniach opisaliśmy tutaj

Zadławienia i zaksztuszenia

O pomocy przy zadławieniach i zaksztuszeniach, które mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie przeczytaj tutaj

Pamiętaj o ogólnych zasadach!

 • Rany głębokie po wypadkach powinny zostać od razu opatrzone jałowym opatrunkiem i bandażem. Ran takich nie przemywa się dostępnymi w domu środkami dezynfekujacymi.
 • Złamania otwarte należy od razu opatrzyć, aby zatamować krew. Nie wolno ich przemywać, należy od razu wezwać pogotowie.
 • W przypadku, gdy w ranie utknie ciało obce nie wolno go wyjmować ani przemieszczać. Opatrunek należy założyć w ten sposób, aby ustabilizować ciało obce w ciele. Następnie należy od razu udać się z dzieckiem na pogotowie.
 • Przy masywnych krwotokach należy użyć opatrunku uciskowego, który powinien pomóc w zatamowaniu krwawienia.

Bardzo ważne przy urazach jest uspokojenie dziecka. Dzięki okazanej czułości i trosce nie będzie miało traumy związanej z opatrywaniem rany i udzielaniem pomocy lekarskiej. Wyjaśnij dziecku co się stało i co musicie zrobić na każdym kroku opatrywania rany. Zapewnij, że lekarz jest po to, żeby nam pomóc. Chwal dziecko za to, że jest bardzo dzielne, odpowiedzialne i mów jak bardzo jesteś dumni z tego, że potrafi zachować spokój. W ten sposób samo bardzo pomaga lekarzowi. 

i na koniec grafika, która poruszy Twoja wyobrażnią:

 

 

 


Komentarze