Kategorie bloga
12 sposobów na usypianie noworodka (od 0 do 3 miesięcy)

12 sposobów na usypianie noworodka (od 0 do 3 miesięcy)


Wasze maleństwo jest już w domu, pora się nim właściwie zająć. Ale co zrobić kiedy nie chce spać, a wy wykończeni nie macie już siły wstawać do płaczącego dziecka? Przeczytaj jak właściwie układać noworodka do snu i jakie są sposoby na jego usypianie.

Jeśli wasz noworodek nie przesypia całej nocy - bądźcie spokojni. I nie bierzcie tego do siebie. Nie ma takiej zasady, która mówiłaby, że takie maleństwo ma spać w nocy bez przerwy. Jeśli jednak zbytnio daje Wam w kość, pewnie każda rada mogąca pomóc będzie dla Was zbawienna. Na początek informacja ile godzin snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku:


Źródło: opracowanie własne na podstawie: dr Paula Elbirt-Bender, Linda Lee Small, "Co zrobić, by dziecko zasnęło?", Poznań 2011


Parę słów o prawidłowym usypianiu noworodka:

 • Dziecko powinno zasypiać na plecach, nie na brzuszku. Można także zastosować pewne środki, aby maleństwo nie obracało się w czasie snu.
 • Noworodka można szczelnie opatulić kocykiem, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo.
 • Dziecko nie powinno zasypiać na Was. Przez pierwsze tygodnie działa to na malucha uspokajająco, ale potem należy go odseparować, gdy zapada w głęboki sen.
 • Złym pomysłem jest usypianie dziecka z butelką w buzi. Po pierwsze, po przebudzeniu będzie szukało butli. Po drugie, może się zadławić lub zalać płynem.
 • Ubranka do snu powinny być wykonane z bawełny oraz pozbawione guziczków i tasiemek. Sztuczne tkaniny lub za ciepłe ubranka mogą spowodować przegrzanie dziecka oraz wysypki.
 • Materacyk łóżeczka musi być odpowiednio twardy, tak, aby dziecko się w nim nie zapadało. Niepotrzebne są też żadne miękkie kocyki i poduszki, które utrudniałyby noworodkowi oddychanie.
 • Należy unikać prowizorycznych miejsc do spania, tj. kojców z poduszkami. Już lepiej położyć dziecko na kocu na podłodze.
 • Przed snem sprawdźcie czy nic nie zaplątało się w łóżeczku (żadne zabawki, guziki czy grzechotki).

12 rzeczy, które pomogą w usypianiu noworodka

 

 1. Smoczek - dzieci już w brzuchu matki lubią ssać kciuk (widoczne na badaniach USG), dlatego smoczek może być skutecznym narzędziem do uspokajania i  usypiania malucha. Należy pamiętać, aby wyjąć go dziecku z buzi, kiedy zaśnie.


  Przykładowe smoczki dla maluchów (oczywiście trzeba je dobierać odpowiednio do wieku).
   
 2. Karuzela - wisząca nad łóżeczkiem dziecka ma hipnotyzujące działanie. Monotonne, spokojne dźwięki, powoli poruszające się kształty, delikatne światło wyciszą malucha i pomogą mu zasnąć. Mają także możliwość zmiany/dokupienia  maskotek.


  www.smyk.com
   
 3. Uspokajająca muzyka - maluch poczuje się senny, gdy puścimy mu w kółko powtarzającą się muzykę. W grę wchodzi również śpiewanie. Najważniejsze, by dźwięki były monotonne. Dobrym pomysłem będzie muzyka klasyczna. W serwisie You Tube można znaleźć gotowe składanki. Przykładowa muzyka: Muzyka uspokajająca dla niemowląt
   
 4. Pluszaki z białym szumem lub bijącym sercem - biały szum uspokaja i wycisza dzieci. Zamiast za każdym razem uruchamiać suszarkę czy odkurzacz wybierzcie pluszowe misie. Inną opcją są pluszaki, które imitują bicie serca. Maluch będzie czuł się dobrze i bezpiecznie jak w brzuchu mamy.

                     
  szumisie.pl                                                                      www.stokkids.pl
   
 5. Pieluszka tetrowa pachnąca mamą - materiał przesiąknięty zapachem mamy będzie dawał dziecku poczucie bliskości, kojarzył się z przytuleniem. Taką pieluszkę mama powinna mieć na sobie podczas karmienia, najlepiej nie prać jej zbyt często, by nie straciła kojącego dziecko zapachu.
   
 6. Mieszanki zapachowe - dziecko może zasnąć, gdy otoczymy je zapachem lawendy, rumianku czy drzewa sandałowego. Takie mieszanki można przygotować w woreczku i zawiesić w pobliżu łóżeczka. Należy jednak pamiętać, by zapach nie był zbyt intensywny i drażniący.
   
 7. Spanie w czapeczce - odpowiednia, bawełniana czapeczka da dziecku poczucie otulenia. Będzie mu się łatwiej i przyjemniej zasypiało.
   
 8. Kołysanie - kołyska, specjalny materacyk, bujaczki - leżaczki, wózek ze sprężynami - wszystko to może zastąpić bujanie i noszenie na rękach. Kołysanie jest usypiające, monotonne ruchy i szumy powinny pomóc dziecku w szybkim zaśnięciu.
   
 9. Kołysanki lub mruczanki - głos mamy bardzo uspokaja dzieci, dlatego warto śpiewać maluchowi kołysanki. Jeśli nie mamy talentu do śpiewania lub nie znamy żadnych kołysanek wystarczy mruczenie. Dziecku na pewno się spodoba.
   
 10. Wyciszenie pomieszczenia - należy zadbać, aby noworodek miał ciszę w pokoju. Najlepiej wyłączyć telewizor, wyciszyć telefony. Niekoniecznie trzeba chodzić na paluszkach, ale chyba nie chcielibyśmy, by dziecko się obudziło.
   
 11. Ogrzanie bucików i rękawiczek - dziecku będzie ciepło i przyjemnie, gdy nałożymy mu ogrzane rękawiczki i buciki - można to zrobić na grzejniku lub użyć suszarki.
   
 12. Uspokajający dotyk - delikatne, regularne głaskanie działa na malucha kojąco. Dotyk rodzica jest bardzo ważny, zarówno mamy jak i taty. Czuje się bezpiecznie i może spokojnie zasnąć. Nie należy zabierać dłoni zbyt szybko, by nie rozbudzić malucha.

 

Źródło: dr Paula Elbirt-Bender, Linda Lee Small, "Co zrobić, by dziecko zasnęło?", Poznań 2011


Komentarze