Kategorie bloga
6 rzeczy, które Cię czekają, kiedy Twoje dziecko zacznie mówić

6 rzeczy, które Cię czekają, kiedy Twoje dziecko zacznie mówić


To kiedy dzieci zaczynają mówić, jest sprawą bardzo indywidualną. Jedne już po ukończeniu roku mówią pierwsze słowa, a inne dopiero po dwóch, a czasami nawet trzech latach. W wieku mniej więcej sześciu miesięcy dzieci zaczynają bełkotanie, gaworzenie, z biegiem czasu pojawia się pierwsze słowo, aż w końcu dziecko powie całe zdanie.  Zanim maluch zacznie używać słów, które inni mogą zrozumieć, wydobywa z siebie dźwięki, które rozumieją tylko rodzice i ewentualnie dziadkowie. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna rozmawiać, możesz być zaskoczony tym, co Cię czeka.

6 rzeczy, które Cię czekają, kiedy Twoje dziecko zacznie mówić

1. To co mówisz będzie powtarzane – w każdym miejscu

Zanim dziecko zacznie mówić, możesz przeklinać nawet kilka razy dziennie. Chociaż oczywiście przy dziecku nigdy nie powinno używać się brzydkich słów. Jednak odkąd maluch zacznie mówić, lepiej naprawdę zacząć się kontrolować. Twoje dziecko w najmniej oczekiwanym momencie w miejscu publicznym, markecie czy klubokawiarni może zacząć powtarzać brzydkie, niecenzuralne słowo. Ludzie surowym spojrzeniem zaczną się na Ciebie patrzeć, a Ty za pierwszym razem będziesz czuła się naprawdę zmieszana.

2. Książki ożyją – dosłownie

Twoje dziecko uwielbia jak czytasz mu książki dla najmłodszych? Każdego dnia musisz wyjaśnić co robi lis i gdzie schowała się myszka? Niektóre mamy starają się unikać wszelkich wzmianek o zwierzętach od momentu, w którym ich dziecko zaczęło ryczeć jak tygrys na obsługę w banku. Maluch próbuje tym zaimponować innym ludziom czy może ich przestraszyć?

3. Będą wielkie wybuchy – przy użyciu prawdziwych słów

Kiedy dziecko jest malutkie i nie potrafi mówić,  wystarczy zawodzenie, aby dać rodzicom do zrozumienia, że ​​jest nieszczęśliwe. Jednak  zły i zdenerwowany maluch, który już umie mówić to zupełnie inna sprawa. Z jego ust zacznie wydobywać się mnóstwo gniewnych słów. Biada temu, kto zaśmieje się z rozłoszczonego dziecka – zrobi się jeszcze gorzej. Tak, może być jeszcze gorzej. Po gniewnym wybuchu pojawi się dąsanie w kącie lub powódź łez, w zależności od tego, czy jest zmęczony, czy głodny, będąc oczywiście jednocześnie wściekłym.

4. Będzie wiadomo, o co naprawdę chodzi

Dziecko, które jeszcze nie umie mówić, próbuje ze wszystkich sił przekazać rodzicom o co mu chodzi, czasami jednak może być błędnie zrozumiane. Teraz będzie już zupełnie inaczej. Maluch dokładnie powie czego chce, co go boli, czego potrzebuje – bez zgadywania i domyślania się. Zacznie również mówić, że chce dostać lizaka, nową zabawkę lub chce pojechać do bawialni.

5. Odpowiadanie 24/7

Dzieci są bardzo ciekawe świata, interesuje je dosłownie wszystko. Wiele razy w ciągu jednego dnia usłyszysz „ A dlaczego?” „ A co to jest?”, „ A jak to się nazywa?”. Rodzice będą musieli uzbroić się w cierpliwość, chociaż łatwo będzie ich wyprowadzić z równowagi.  Dzieci są bardzo wesołe i możecie spodziewać się wielu żartów z ich strony. Niektóre z nich nie będą miały do końca sensu, ale ewidentnie będą bardzo zabawne dla młodych umysłów.

6. Usłyszysz, jak bardzo jesteś kochana

Jedną z największych zalet tego, że dziecko zaczyna mówić jest  fakt, że w końcu może Ci powiedzieć "kocham cię". To brzmi bardziej jak "koffam cie", ale przesłanie jest jasne. Po uścisku przed snem, nastąpi deklaracja miłości, która sprawi, że Twoje serce rozpłynie się.

Każdego dnia będziesz słyszała, jak Twoje dziecko wymyśla nowe słowa – będzie to zarówno ekscytujące, jak i wyczerpujące. Będziesz stale musiała z nim rozmawiać, bo inaczej ani rusz. A nowe pomysły będą pojawiały się niemalże w każdej minucie. Jednak „koffam cie” wystarczy, abyś od nowa nabrała siły i energii do dalszej rozmowy.

Źródło: http://www.essentialbaby.com.au


Komentarze