Kategorie bloga
Chcesz zachęcić  dziecko do kreatywności? Wypróbuj ten sposób!

Chcesz zachęcić  dziecko do kreatywności? Wypróbuj ten sposób!


Czasami pokoje dzieci stają się tak brudne, że nie wytrzymujemy, pakujemy wszystkie zabawki i chowamy je do garażu. Po pewnym czasie wyjmujemy je z powrotem, a dzieci bawią się nimi tak, jakby były znowu nowymi zabawkami. Naukowcy twierdzą, że jest to bardzo rozsądna strategia. Dzieci bowiem stają się bardziej kreatywne, im ich uwaga jest mniej rozproszona.

Czy warto kupować dzieciom kolejne zabawki?

Naukowcy z University of Toledo przebadali 36 dzieci w wieku od 18 do 30 miesięcy. Maluchy podzielono na dwie grupy. Dokładnie obserwowano każde dziecko bawiące się zabawkami przez dwie godziny - jedną na uniwersytecie i jedną w domu.

Dzieci w grupie pierwszej otrzymały 16 zabawek, a w grupie drugiej tylko 4 zabawki. Naukowcy odkryli, że maluchy które miały mniejszą liczbę zabawek dłużej się nimi bawiły, a i różnorodność zabaw była większa. Doszli do wniosku, że w przypadku mniejszej ilości zabawek w otaczającym środowisku, małe dzieci dłużej bawią się jedna zabawką, pozwalając na lepszą eksplorację i grę twórczą. Im dłuższy czas maluch spędza na zabawie z zabawką, bez rozpraszania i udziału wielu innych osób, tym więcej umiejętności osiąga. Odkrywa i wymyśla nowe sposoby manipulowania zabawką.

W raporcie czytamy: "Dzieci poniżej trzeciego roku życia pozostają podatne na zakłócenia, szczególnie w przypadku przedmiotów, które są bliskie, nowe, interesujące i / lub osobiście znaczące."

Maluchy, które miały 16 zabawek bawiły się coraz to nowymi, kolejnymi zabawkami. Spędzały z jedną tylko krótki czas, a za chwile zostały rozproszone przez kolejne zabawki. W grupie czterech zabawek, maluchy siedziały z każdą zabawką znacznie dłużej i były bardziej zaangażowane.
Po badaniu wysunięto następujące wnioski, przypuszcza się, że "eksploracja zwiększa rozwój umiejętności fizycznych, takich jak dwustronna koordynacja, dobra koordynacja ruchowa, a nawet umiejętność pisania. Zachęca także do rozwoju umiejętności kognitywnych, uczy rozwiązywania problemów i wpływa pozytywnie na wiele innych umiejętności."

Jednak co mają zrobić rodzice, których dom jest już pełen zabawek?

Jeśli masz czas, to odkładanie, chowanie większości zabawek i regularne ich wymienianie powinno załatwić sprawę. Jeśli jednak jest to zbyt pracochłonne, zostaw część zabawek, a niektóre z nich oddaj dzieciom swoich bliskich. Takie rozwiązanie na pewno będzie korzystne dla obu stron.

źródło: http://www.essentialbaby.com.au


Komentarze