Kategorie bloga
Chustonoszenie - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Chustonoszenie - wszystko co musisz o nim wiedzieć


Chustonoszenie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Coraz częściej można zobaczyć rodziców, którzy w chustach noszą swoje dzieci, są to zarówno niemowlęta jak i już nieco starsze maluchy. Niektórzy są wręcz zachwyceni tą metodą bliskości, a w oczach innych pojawia się niepokój i wiele wątpliwości. Jeżeli temat ten nie jest Wam zbyt dobrze znamy, postaramy się przybliżyć Wam chociaż część najpotrzebniejszych zagadnień.

Od kiedy można dziecko nosić w chuście?

Chyba jedno z pierwszych pytań jakie pojawia się w głowie młodych rodziców dotyczy tego, od kiedy dziecko można nosić w chuście. W chuście można nosić już niemowlęta kilka dni po porodzie. Wszystko zależy od kondycji mamy, która czasami potrzebuje aż kilku tygodni po porodzie, aby dojść do siebie i odzyskać chociaż część sił.  Jeżeli jednak kobieta nie jest w stanie na początku nosić maleństwa, pomoc taty może okazać się niezastąpiona. Panowie, nie bójcie się! My w Was wierzymy!

Do kiedy można nosić dziecko w chuście?

Od razu nasuwa nam się kolejne pytanie - do kiedy maluchy można nosić w chuście? Większość chust jest w stanie udźwignąć naprawdę spory ciężar, bo około 20 kg a czasami nawet i więcej. To kiedy dziecko przestaje być noszone w chuście powinno być wspólną decyzją zarówno malucha jak i rodzica. Kiedy Wasza pociecha zacznie już chodzić, sama poznawać świat i szukać rozywki na własną rękę, nie będzie chciała już spędzać w chuście tyle samo czasu co wcześniej. Pamiętajcie, żeby dziecko zawsze nosić brzuszkiem skierowanym do Waszego ciała.

Korzyści płynące z chustonoszenia

Korzyści płynących z noszenia dziecka w chuście jest naprawdę bardzo wiele. Zyskują na tym zarówno maluchy jak i rodzice.

Korzyści z chustonoszenia dla niemowląt:

  • Noworodek od pierwszych chwil swojego życia potrzebuje ogromnej bliskości i ciepła rodziców. Dziecko, które jest tak blisko rodzica czuje się bezpiecznie i w razie płaczu, zdenerwowania szybko się uspokaja i wycisza.
  • Dzieci noszone w chuście stymulują swój zmysł równowagi.
  • Kiedy maluszek poczuje się zmęczony, może przytulić się do rodzica i spokojnie zasnąć.
  • U niemowląt bardzo często pojawiają się męczące kolki i problemy z brzuszkiem. Pozycja brzuszek do brzuszka zapewnia wspaniały masaż, a tym samym zmniejsza kłopoty związane z trawieniem.

Korzyści dla rodziców:

  • Prawidłowe zawiązanie chusty sprawia, że dziecko w niej noszone mniej obciąża kręgosłup rodzica w porównaniu do tradycyjnego noszenia na rękach.
  • Nawiązywanie niesamowitej i wyjątkowej bliskości z maluchem.
  • Rodzice, którzy noszą dziecko w chuście mają wolne ręce i większą swobodę ruchów.

Chustonoszenie – warsztaty dla rodziców

Jeżeli jesteście zainteresowane i zaciekawione chustonoszeniem polecamy Wam wybranie się na warsztaty dla rodziców. Tam specjaliści odpowiedzą na nurtujące Was pytania, a także będziecie miały możliwość obejrzenia chust różnego rodzaju. Jednak przede wszystkim specjaliście pokażą jak prawidłowo wiązać chustę i w jaki sposób nosić w niej dziecko, aby zachować prawidłową postawę ciała. Warsztaty trwają zazwyczaj około 2 godzin i przeznaczone są zarówno dla par, które oczekują na narodzenie dziecka jak również dla świeżo upieczonych rodziców. Oczywiście na zajęcia wybierzcie się obydwoje.

Jeżeli temat chustonoszenia był Wam całkowicie obcy mamy nadzieję, że udało nam się go Wam chociaż w pewnym stopniu przybliżyć. Noszenie dziecka w chuście ma naprawdę wiele zalet i korzyści zarówno dla malucha jak i dla rodziców. Dlatego jeśli macie możliwość, wybierzcie się na warsztaty dla rodziców. Miłego chustonoszenia!


Komentarze