Kategorie bloga
Co zrobić, by dziecko w przyszłości odnalazło się w każdym miejscu?

Co zrobić, by dziecko w przyszłości odnalazło się w każdym miejscu?


Ania często powtarza, że gdyby nie jej rodzice, nie byłaby teraz tam gdzie jest. Pracuje w międzynarodowej firmie, jest dyrektorem kilku filii w Europie Zachodniej. Lubi swoją pracę i dobrze zarabia. Ale cały czas ma z tyłu głowy to, że gdyby nie dodatkowy angielski, nie byłoby jej łatwo. To dzięki językowi zaraz po studiach mogła zacząć pracę jako młodszy specjalista ds.eksportu. Wie także, że dzięki rodzicom, którzy zawsze ją wspierali, jest osobą pewną siebie i nie boi się wyzwań. 

Rodzice dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej wychować swoje dzieci. Starają się, aby maluch wyrósł na dobrego i porządnego człowieka. Dużą wagę przywiązują również do edukacji, która będzie miała wpływ na dalszą ścieżkę kariery. To, że rodzice troszczą się o swoje dzieci jest jak najbardziej naturalne. Jednak trzymanie dziecka pod kloszem i chronienie go przed całym światem, jest w pewnym sensie wyrządzaniem mu krzywdy. Ważne jest, aby dziecko wyrosło na pewnego siebie, empatycznego człowieka, tak aby w przyszłości potrafiło odnaleźć się w każdym miejscu, nawet za granicą. 

Co zrobić,  by dziecko w przyszłości odnalazło się w każdym miejscu?

1. Samoocena

Samoocena, czyli poczucie własnej wartości, to opinia jaką dana osoba ma na swój temat. To właśnie dzięki stabilnej i dobrej samoocenie człowiek potrafi odnaleźć się w każdym miejscu. Poczucie własnej wartości jest stanem psychicznym, który ma wpływ na postrzeganie własnej osoby. Osobę ze stabilną i dobrą samooceną cechuje właściwa postawa, a także szacunek do samego siebie. Pamiętajcie, że samoocena to rzecz nabyta, a nie wrodzona. Dlatego już od najmłodszych lat, warto w dziecku budować poczucie własnej wartości. Kiedy maluch strzeli gola - bijcie mu brawo, kiedy nauczy się nowego wiersza - pochwalcie go. Pokazujcie dziecku, że jesteście z niego dumni, że jest wspaniałym i wartościowym człowiekiem.

2. Szacunek

Szacunek do siebie i do drugiej osoby jest czymś naprawdę istotnym. Niestety, we współczesnym świecie coraz więcej osób zapomina o szacunku do drugiego. Od pierwszych lat życia, ucz swojego malucha szacunku i właściwego zachowania względem drugiej osoby. Dobre zachowanie zaowocuje na pewno w przyszłości.

3. Radzenie sobie z problemami

Nie chowajcie dziecka pod kloszem, nie chrońcie go przed innymi osobami i całym światem. Nie ignorujcie także jego porażki, niepowodzenia. Nauczcie go jak sobie radzić z problemami, jak się podnosić i walczyć dalej. Osoba, która się nie poddaje i zawsze walczy o swoje, będzie potrafiła odnaleźć się w każdym miejscu.

4. Otwartość, komunikatywność

Otwartość i komunikatywność, to kolejne dwie ważne cechy, które sprawią, że Waszemu dziecku będzie w przyszłości żyło się lepiej. Komunikatywność jest już nawet przydatna w przedszkolu czy szkole. Osoba, która łatwo nawiązuje kontakty ma wielu znajomych, a także wartościowych przyjaciół. Otwartość, której maluch nauczy się w dzieciństwie okaże się niezastąpiona również na studiach i w pracy. 

5. Daj dobry przykład

Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. Dawaj dziecku dobry przykład, pokazuj jak należy się zachowywać. Z szacunkiem odnoś się do innych osób i obdarzaj ich szczerym uśmiechem. Bądź osobą komunikatywną, otwartą i szczerą. Naucz dziecko nawiązywać kontakty i pokaż jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

6. Edukacja

Zapewne większość rodziców zdaje sobie sprawę, jak istotna jest edukacja dziecka. Warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, w których uczestnictwo sprawi mu przyjemność. Jeśli zaobserwujecie u swojego dziecka jakieś umiejętności, rozwijajcie je. Wyedukowany i oczytany człowiek, o wiele łatwiej odnajdzie się w każdym miejscu. Tym bardziej warto pomyśleć o szkole językowej dla dziecka. Angielski, hiszpański czy niemiecki z pewnością przyda mu się w życiu. Nauka języków to ich okno na świat.

Rodzice Ani są skromni i przyznają, że robili tylko to co do nich należy. Czuli, że nauka języków, wykształcenie i wsparcie zagwarantuje jej dobrą przyszłość. Starali się by była otwarta i ciekawa świata. Akceptowali nowe pasje, zajęcia dodatkowe, ale również pozwalali zrezygnować, gdy na przykład balet przestał się jej podobać. Starali się również dawać im dobry przykład. I tyle. Ania jest im za to naprawdę wdzięczna.

Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze