Kategorie bloga
Czy wiesz, że dziecko woli „rozmawiać” z innymi dziećmi niż z dorosłymi?

Czy wiesz, że dziecko woli „rozmawiać” z innymi dziećmi niż z dorosłymi?


Większość rodziców uważa, że nie ma dźwięków bardziej rozkosznych od słodkiego głosu dziecka. Co ciekawe, dźwięki te zachwycają nie tylko nas…

Przeprowadzono ciekawe badania

Nowe badania sugerują, że inne dzieci również lubią ich słuchać. Wolą je nawet od wysokich dźwięków wydawanych przez dorosłych. Badania te zostały poszerzone przez eksperymenty przeprowadzone przez  Lindę, profesora McGill University w Montrealu. Pokazały one, że "niemowlęta przyciągają uwagę innych niemowląt, wywołując przy tym pozytywne emocje".

Nowe badanie, które zostało przeprowadzone z udziałem siedmiomiesięcznych dzieci pokazało, że twarze niemowląt rozweselały się, gdy słuchały one dźwięków wydawanych przez inne niemowlęta. Linda, ekspertka od percepcji mowy twierdzi, że słuchanie innych dzieci może pomóc w rozwoju mowy. „Inne dziecko może zmotywować niemowlę do aktywności wokalnej.”

Od czwartego do szóstego miesiąca życia, dzieci zaczynają wydawać proste dźwięki z ustami w neutralnej pozycji. Następnie uczą się mówić nieco wyraźniejsze samogłoski, takie jak "ee", "oo" i "ah", obejmujące koordynację mięśni. W końcu zaczynają wydawać proste sylaby takie jak "ba ba ba". Aby nauczyć się mówić, dzieci muszą nauczyć się monitorować i oceniać własne dźwięki.

Dlaczego niemowlęta lubią słuchać innych dzieci?

Według ekspertki "głos niemowlęcia jest wyjątkowy dla niemowlęcia". Ponieważ struny głosowe niemowląt są małe, wibracje, które tworzy ich głos, rozbrzmiewają na bardzo małej przestrzeni. Dorośli nie potrafią tego odtworzyć.

Współpracując z Lucie Ménard, profesorem lingwistyki i ekspertem w dziedzinie mowy na Uniwersytecie Quebec w Montrealu, zespół Lindy opracował syntezator, który może tworzyć samogłoski symulujące niemowlę i dorosłą kobietę. W przeprowadzonym eksperymencie dzieci miały kontrolę nad tym jak długo trwał dźwięk. Gdy patrzyły na ekran, dźwięk rozbrzmiewał, a gdy odwracały wzrok - zatrzymywał się. "Dzieci szybko zorientowały się, że kiedy patrzyły na ekran, włączały dźwięk, a kiedy odwracały wzrok, wyłączały go" - mówi Linda.

Początkowe eksperymenty przeprowadzone z udziałem dzieci w wieku od czterech do pięciu miesięcy wykazały, że preferują one niskie dźwięki wydawane przez dzieci, w porównaniu z niskimi wydawanymi  przez dorosłych. Jednak podobają im się wysokie tony wydawane przez niemowlęta jak i osoby dorosłe. W nowym eksperymencie starsze dzieci, które są już bardziej aktywne głosowo, wykazywały "wyraźną preferencję dla wysokich częstotliwości rezonansowych głosu niemowlęcia.”

Czy rodzice powinni gaworzyć?

Zadajmy sobie pytanie  - Czy rodzice powinni gaworzyć? "Myślę, że rozmawianie z dzieckiem jest ważne" – mówi Linda. "Najważniejsze jest to, aby być wrażliwym na to, jak reaguje dziecko. Jeśli mu się podoba, to powinniśmy tak robić.”

Pamiętajmy jednak, by naj najczęściej mówić do dziecka "normalnym językiem". Bez zdrobnień, ciumkania i tiutiania. To wpłynie na rozwój jego mowy w przyszłości. I mniej czasu spędzimy z nim u logopedy. Więcej pisaliśmy o tym temacie tutaj: Pięknie mów do mnie mamo! - sprawdź, czy Ty też nie popełniasz tego błędu! oraz To w jaki sposób rozmawiasz z dzieckiem ma wpływ na rozwój jego mózgu

źródło: http://www.essentialbaby.com.


Komentarze