Kategorie bloga
Czy zabawa w wodzie przynosi dzieciom jakieś korzyści?

Czy zabawa w wodzie przynosi dzieciom jakieś korzyści?


Nie jest tajemnicą, że małe dzieci uwielbiają wodę. Kąpanie się w wannie, pluskanie w basenie, czy przelewanie wody z miski do miski wydaje się sprawiać im ogromną frajdę. To absolutnie nic dziwnego,  tak uważa dr Suzy Green, psycholog kliniczny i coachingowy oraz założyciel Instytutu Positivity.

„Zabawa wodą przynosi wiele korzyści podobnie jak inne gry. Jednak badania wykazały, że istnieją konkretne korzyści płynące z tejże zabawy. Większość z nas uwielbia spędzać czas nad morzem, w pobliżu wody, która ma na nas terapeutyczny wpływ”. To czysta rozrywka dla dzieci ;)

Jednak maluchy nie muszą pływać w morzu czy oceanie, aby czerpać pozytywne korzyści. "Zabawa w wodzie nie musi oznaczać przebywania w basenie, ale może to być po prostu napełnianie wiadra i pluskanie się wodą nawet w niewielkich ilościach. Niektóre badania wykazały, że oglądanie zdjęć, na których pojawia się woda, a szczególnie kolor niebieski ma działanie naprawcze na nasze samopoczucie "- mówi dr Suzy.

Korzyści płynące z zabawy w wodzie

Zabawa na świeżym powietrzu

Zabawa w wodzie jest jedną z aktywności, która zachęca dzieci do przebywania na świeżym powietrzu. Korzyści płynące z zabawy na dworze potwierdzone zostały badaniami, które wykazują pozytywny wpływ na samopoczucie. Interakcje z naturą mogą pozytywnie wpływać na zachowanie, wyniki w nauce i umiejętności społeczne u dzieci. Co więcej, maluchy bawiące się na zewnątrz wykazują zwiększoną pewność siebie, obniżony poziom stresu i poprawioną odporność.

"Wodą można bawić się w pojedynkę lub z przyjaciółmi. Istnieje wiele okazji do takiej zabawy, podczas której dzieci zużywają dodatkową energię, angażują swój ciekawski umysł, śmieją się i bawią”  - mówi dr Suzy.

Czego uczy woda?

Istnieje cała gama umiejętności, które nasze dzieci mogą czerpać z zabawy z wodą. Fizycznie, gra w wodzie pomaga w budowaniu mięśni, ponieważ woda zapewnia większy opór niż powietrze. Pomaga także w ćwiczeniu koordynacji ciała. Zabawa z wodą może również pomóc dzieciom, które w późniejszym czasie będą uczyły się zagadnień z matematyki i nauk ścisłych. Obserwując przepływ i ruch wody - uczą się fizyki. Kiedy widzą, jak brud rozpuszczają się w niej - zapoznają się z chemią, a kiedy przelewają wodę  z małego pojemnika do większego, stykają się z pojęciem objętości. 

"To wspaniały sposób na zrozumienie otaczającego nas świata" - mówi dr Suzy. "Na przykład łyżki, słomki i lejki umożliwiają dzieciom zobaczenie, jak przelewa się woda, jest mierzona, jak wyparowuje. Mogą się także nauczyć jak przedmiot tonie, a jak unosi się na powierzchni. Obserwują jak powstają bąbelki, które dzieci tak uwielbiają."

Nie tylko nauka

Dr Ginni Mansberg jest autorem, lekarzem, rezydentem w programie Sunrise 7 na Channel 7. Dla niej korzyści płynące z zabawy w wodzie są drugorzędne w stosunku do możliwości, jakie zapewnia zabawa z dzieckiem. 

"Jeśli chcesz dać dziecku piękny, wyjątkowy czas i chcesz, aby było przy tym kreatywne, sięgnij po wodę" - mówi. "Jeśli nie jest to coś co lubisz, pobawcie się w inny sposób na podwórku.  Woda to tylko jedna z możliwości, dzięki której rodzice mogą cieszyć się wspólnie spędzonym czasem ze swoimi dziećmi".

Dr Ginni  zwraca również uwagę na ostrożność: "Woda może nadal wyrządzić dzieciom krzywdę. Dlatego tak ważne jest uważne sprawowanie nadzoru i odbycie lekcji pierwszej pomocy, aby wiedzieć, co zrobić, jeśli dziecko zachłyśnie się wodą, zacznie się topić”.

źródło: http://www.essentialbaby.com
Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze