Kategorie bloga
Dbanie o środowisko – jak nauczyć tego swoje dziecko?

Dbanie o środowisko – jak nauczyć tego swoje dziecko?


Od wielu lat mówi się o coraz większym zanieczyszczeniu środowiska – jeśli nic się nie zmieni, nasze wnuki i prawnuki będą żyły już w o wiele brzydszym i bardziej zniszczonym świecie, w którym trudno będzie dbać o zdrowie. Dlatego tak szalenie istotne jest nauczenie najmłodszych dbania o naturę. Jak to zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim wieku musi być dziecko, aby poruszyć z nim kwestie dbania o środowisko, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – w każdym. Już z dwu- czy trzylatkiem można ten temat regularnie rozmawiać, a z czasem – wnikliwiej tłumaczyć i dawać przykład. O czym szczególnie musisz pamiętać?

1. Naucz segregowania i tłumacz, dlaczego to ważne.

Kiedy twoja pociecha chce wyrzucić kubek po jogurcie, nie poprzestawaj na rzuceniu „wrzuć to do plastików” – to za mało! Zamiast tego, opowiedz dziecku dokładnie, na czym polega segregowanie oraz recykling. Pokaż mu na filmie, jak specjalne maszyny zmieniają np. butelkę po wodzie w praktyczny wieszak do szafy – to świetna rozrywka dla dzieci. Wytłumacz także, co się dzieje, gdy wszystkie śmieci są pomieszane.

2. Tłumacz, jak oszczędzać wodę.

„Nie lej tyle wody, to kosztuje!” – takie słowa to najczęstsza reakcja rodziców, kiedy dziecko wylewa litry wody podczas zwykłego mycia rączek albo zębów. To oczywiście zrozumiałe, ale zdecydowanie niewystarczające. Aby twoja pociecha naprawdę zaczęła stosować się do twoich wytycznych i na przykład zaczęła zakręcać wodę podczas mycia zębów, wytłumacz jej, dlaczego trzeba to robić. Możesz także pokazać dziecku oznaczenia o konieczności oszczędzania wody, które znajdują się na niektórych pastach do zębów. Dzięki temu twojego słowa nabiorą stosownej powagi.

3. Reaguj na śmiecenie.

Nigdy, ale to nigdy nie pozostawiaj bez komentarza tego, że dziecko śmieci na podwórku. Najpierw nakaż maluchowi cofnąć się i podnieść papierek. Potem, już w domu, wytłumacz, jakie to ważne. Zapytaj na przykład: „Jak sądzisz, jak wyglądałby nasz świat, gdyby każdy rzucał papierek, gdzie popadnie?”, a potem pokaż mu wysypisko śmieci. Nie bój się powiedzieć: „Wybrać sobie, że bawisz się i nagle wpadasz na szkło, bo ktoś rzucił sobie słoik. Albo musisz grać w piłkę, omijając śmierdzące pampersy. Tak mogłoby być, gdybyśmy nie dbali o czystość naszej ziemi.

Opowiedz dziecku także o tym, co się dzieje, gdy ludzie śmiecą w lasach. Wspomnij, że takie zachowanie to niszczenie domu zwierząt. Powiedz: „jak ty byś się czuł, gdyby ktoś obcy wszedł do twojego pokoju i wysypał ci śmieci na środku pokoju? Las jest domem dla zwierząt, nie wolno go zaśmiecać, nigdy”.

4. Nie kupuj jednorazówek i naucz dziecko korzystać z toreb wielorazowego użytku.

Aby zainteresować dziecko tematem, poproś je, aby pomogło ci w zakupie toreb wielorazowych. Wybierz jedną albo dwie egzemplarze dla siebie, a smyk niech wybierze jedną dla siebie. Inna opcja to pomalowanie zwykłej, beżowej, bawełnianej torby na zakupy. Wystarczy, że kupisz dziecku specjalne markery do tkanin, aby świetnie się przy tym bawiło i zawsze o niej pamiętało. Proste, prawda?

5. Włączcie się w akcję „sprzątanie świata”.

To cudowna inicjatywa, dzięki której przekażesz swojemu dziecku najlepsze wartości. Pokaż, że nie straszny wam wysiłek, a taka charytatywna praca na rzecz ziemi może przynieść radość i dumę. Inny sposób na zaszczepienie miłości do natury to udanie się na ekologiczne zajęcia albo warsztaty dla dzieci.

6. Naucz dziecko, żeby nie marnowało papieru.

To wcale nie jest trudne – musisz tylko wytłumaczyć malcowi, że papier tworzony jest z drzew. To zadziwiające, ale wciąż wiele dzieci w wieku szkolnym nie ma o tym pojęcia! Dziecko, które będzie posiadało taką wiedzę, z większą chęcią będzie np. rysowało obrazki na dwóch stronach kartki.

Tłumacz, po co wszystko

Nasz świat wygląda zupełnie inaczej niż pięćdziesiąt lat temu, a wysiłki ekologów, choć bardzo ważne, nie są w stanie naprawić całego zła, jakie dotyka środowisko. Dlatego warto rozmawiać z najmłodszymi i tłumaczyć im, po co wszystko. Tylko oni, swoją troską i zaangażowaniem, mogą sprawić, że ten świat jeszcze długo nam posłuży.


Komentarze