Kategorie bloga
Dlaczego cała rodzina powinna grać razem w piłkę?

Dlaczego cała rodzina powinna grać razem w piłkę?


Gra i zabawa piłką to jedno z najprostszych, najmilszych i najbogatszych doświadczeń, jakie możemy dać naszym dzieciom już od najmłodszych lat. Głównym sposobem, w jaki dzieci zdobywają i rozwijają niezbędne umiejętności jest gra w piłkę. I to Ty  możesz im pomóc, nie tylko dając im odpowiednie zabawki, ale dołączając do nich w czasie zabawy.

Jaki wpływ na dzieci ma gra w piłkę?

Piłka to jedna z prostszych, ale i najczęściej spotykanych zabawek. Posiada ona wiele zalet w różnych obszarach rozwoju. Gra w piłkę pomaga małym dzieciom nauczyć się kontroli nad czymś innym niż ich własne ciało, rozwija koordynację ręka-oko. Kopanie piłki może pomóc także w rozwoju umiejętności motorycznych.

Oprócz fizycznych korzyści płynących z zabawy, rodzice mogą zbliżyć się do swojego dziecka, co jest przecież tak cenne w rodzicielstwie. Dr Ginni Mansberg wyjaśnia, że ​​to, co naprawdę się liczy, to granie w piłkę z mamą lub tatą w szczęśliwym, bezpiecznym otoczeniu. "To pozwala młodym dzieciom rozwijać swoją kreatywność.”  Być może z biegiem czasu dziecko poprosi o zapisanie go na dodatkowe zajęcia sportowe: piłkę nożną, siatkówkę czy piłkę ręczną. A to świetnie wpłynie na jego kondycję i zdrowie oraz samopoczucie.

"Jako rodzice, kładziemy zbyt duży nacisk na samych siebie i możemy stać się zbyt dogmatyczni co do tego, co stanowi skuteczną zabawę. Najważniejsze jest to, aby dać naszym dzieciom możliwość interakcji z nami w bezpiecznym środowisku."

Pierwsze kroki gry w piłkę

Małe dzieci nie będą w stanie od razu rzucać i łapać piłki, ale możesz zacząć od rzucania piłki w ich kierunku. Wybierz kolorowe kulki, które wzbudzą zainteresowanie dziecka. Piłeczki z dzwonkiem lub innym efektem dźwiękowym na pewno przyciągną ich uwagę.  

Na samym początku usiądźcie naprzeciw siebie, a następnie po prostu rozrzucaj piłeczki po ziemi. Ćwiczenie to pomoże maluchom nauczyć się śledzić ruch piłki, a to na początek i tak wiele. Po pewnym czasie możesz wziąć karton i zachęcić dziecko, aby wrzuciło do niego piłkę.

Większość maluchów  w wieku około 18 miesięcy zacznie  używać już całej ręki do rzucenia piłki, ale złapanie jej zajmie już trochę więcej czasu. Zachęć dziecko do wrzucania piłki do kosza lub koszyka. Umieść go blisko niego, a z biegiem czasu oddalaj, zwiększaj stopień trudności i daj dziecku szansę na rozwinięcie swoich umiejętności. Pamiętaj, aby chwalić wysiłki tak samo jak wyniki.

Jeśli emocje związane z rzucaniem piłki do kosza zaczynają słabnąć, możesz dodać dodatkowy element. Plastikowe kubki ustaw w rządku lub ułóż z nich w niewielką piramidę. Zadaniem dziecka jest oczywiście stracenie jak największej ilości kubeczków.

Znaczenie zabawy na świeżym powietrzu

Eksperci są zgodni, że zabawa na świeżym powietrzu jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Wybierzcie się z piłką do ogrodu, pobliskiego parku i bawcie się do utraty sił! Jest to również okazja dla malucha do interakcji z innymi dziećmi w podobnym wieku. 

Na świeżym powietrzu można robić przy okazji wiele innych rzeczy. Tutaj znajdzeciecie 50 pomysłów na zabawy z dzieckiem na dworze.

Taka gra dostarcza również korzyści zdrowotnych, wspomaga układ odpornościowy, a także dostarcza promieni słonecznych, które są niezbędne do produkcji witaminy D. Co więcej, okazuje się, że gra na świeżym powietrzu zmniejsza drażliwość u małych dzieci. Gra w piłkę przynosi same korzyści i świetna rozrywka dla dzieci! Udanej zabawy!

źródło: http://www.essentialbaby.com


Komentarze