Kategorie bloga
Dlaczego dzieci uwielbiają przeglądać się w lustrze?

Dlaczego dzieci uwielbiają przeglądać się w lustrze?


Dzieci uwielbiają przeglądać się w lustrze. Już niemowlęta w wieku trzech miesięcy, pozytywnie reagują na swoje  odbicie. Badania dowodzą, że dzieci rozpoznają swoje twarze w lustrze już około 18 miesiąca życia. Dlaczego warto bawić się z dzieckiem wykorzystując lusterko?

Jakie korzyści przynosi niemowlakom przeglądanie się w lustrze?

Dr Ginni Mansberg  lekarz rodzinny twierdzi, że przeglądane się w lustrze, niesie za sobą korzyści rozwojowe. Jednak rodzice powinni przede wszystkim cieszyć się z tego, z jaką radością ich dzieci reagują na swoje lustrzane odbicie.

Psycholog kliniczny dr Suzy Green, która jest założycielem The Positivity Institute, organizacji zajmującej się badaniami i stosowaniem pozytywnej psychologii w życiu, szkole i pracy mówi, że zabawa przed lustrem pomaga w rozwoju samoświadomości. Jednak umiejętność rozpoznawania swojego odbicia, nie jest jedynym powodem do angażowania się w tego rodzaju grę. "Badania sugerują również, że gra lustrzana może pomóc w odczytywaniu umiejętności motorycznych".

Jak sprawdzić czy dziecko rozpoznaje swoje odbicie w lustrze?

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy Twój maluch rzeczywiście rozpoznaje odbicia w lustrze, jest wykonanie małego eksperymentu. Przyklej do jego twarzy łatwo usuwalną nalepkę tak, aby dziecko nie zauważyło, że ją tam umieściłaś.  Następnie postaw przed nim lusterko. Jeśli zauważy nalepkę i spróbuje ją usunąć, będzie oznaczało, że rozumie iż w odbiciu lustrzanym jest on sam.

Innym sposobem jest trzymanie ulubionej zabawki malucha z tyłu, tuż nad jego plecami. Jeśli  zobaczy lustrzane odbicie i będzie się do niego zbliżało, aby zabrać zabawkę będzie to oznaczać, że jeszcze nie zrozumie tej zależności. Jeżeli jednak odwróci się i spróbuje chwycić misia, będziesz wiedziała, że dziecko rozumie co pokazuje lustro.

Zabawy lustrzane, w które możesz bawić się  razem z dzieckiem

Większość zabaw, w które możesz bawić się z dzieckiem przed lustrem, to wspaniałe okazje do śmiechu. Spróbuj robić śmieszne miny i zachęć dziecko do naśladowania. Pokaż język, połóż palce na nosie, zamknij oczy, pomachaj dłońmi – daj się ponieść wyobraźni.

"Naśladowanie odbicia lustrzanego to świetny sposób, aby zachęcić dzieci do samodzielnej zabawy" - mówi dr Ginni.  Możesz śpiewać także ulubione piosenki dziecka, co zachęci je do naśladowania ustami Twoich ust. Przebieranki z wykorzystaniem różnego rodzaju dodatków to wspaniały pomysł na zabawę dla przedszkolaka. Zabawa ta pomoże w rozwoju kreatywności i wyobraźni. Zachęć dziecko do eksperymentowania i małego szaleństwa!  

Wszystkie z wymienionych zabaw są ciekawe i pomocne w rozwoju dziecka, jednak dr Ginni podkreśla, że ​​najważniejszym aspektem tej jak i innych gier jest interakcja. "Najważniejszą i najfajniejszą rzeczą jest to, że spędzasz czas, bawiąc się ze swoim dzieckiem".  Wyjaśnia, że ​​spędzanie czasu razem i cieszenie się nawzajem swoim towarzystwem jest istotne dla Was obojga.

źródło: http://www.essentialbaby.com.
Źródło zdjęć: pixabay.com


Komentarze