Kategorie bloga
Dlaczego warto jak najczęściej przytulać swoje dziecko?

Dlaczego warto jak najczęściej przytulać swoje dziecko?


Potrzebujemy czterech przytuleń dziennie, aby przeżyć. Potrzebujemy ośmiu przytuleń dziennie, aby zachować zdrowie. Potrzebujemy dwunastu przytuleń dziennie, aby się rozwijać.
Virginia Satir 
 

 

A Wy, ile razy dziennie przytulacie swoje dziecko?

Przytulanie ma magiczną moc! Ten jeden gest wyraża więcej niż 1000 słów:  jestem przy Tobie, kocham Cię, zadbam o Ciebie, nie musisz się bać, możesz na mnie liczyć. To bardzo prosty sposób na wyrażanie uczuć. Często jednak o nim zapominamy. Rodzice zabiegani i zapracowani nie mają czasu na przytulanie dzieci. A to poważny błąd. Poza tym, że zapewniają liczne atrakcje dla dzieci, powinni też pamiętać o tak prostych rzeczach.

Dlaczego jednak warto?
 


PRZYTULANIE

 • BUDUJE RELACJĘ Z DZIEĆMI Każdy lubi przytulanie - bez względu na wiek. To buduje relację między rodzicem a dziećmi. Wyrażamy wtedy naszą bezinteresowną miłość. Dziecko wie, że jest akceptowane. Na takim fundamencie zbuduje poczucie tożsamości oraz samoakceptacji i  żadne przeszkody w przyszłości nie będą mu straszne.
   
 • USZCZĘŚLIWIA DZIECI Twoje maluchy będą czuły się szczęśliwe i kochane. Będą także wiedziały, że mogą liczyć na swoich przyjaznych i empatycznych rodziców w każdej sytuacji.
   
 • UŚMIERZA BÓL, USPOKAJA Przytulanie uśmierza ból, wycisza, uspokaja. Nie bez powodu niemowlaki chcą być stale blisko rodziców.  Bujamy i przytulamy je kiedy wychodzą ząbki, kiedy mają kolkę. Potem te już starsze -  kiedy stłuką kolano lub przewrócą się na rowerku. Stajemy się ostoją dzieci, a nasze ramiona miejscem, gdzie znajdują spokój, pocieszenie i zrozumienie.
   
 • JEST ZDROWE ZARÓWNO DLA CIAŁA JAK I DLA DUSZY Badania dowodzą, że dotyk leczy i wydłuża życie. Wcześniaki o wiele szybciej dochodzą do siebie i  lepiej się rozwijają, gdy czują bliskość rodziców. Przytulanie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Obniża też ciśnienie krwi. Nie tylko dzieci zyskują, na przytulaniu korzystają również rodzice.
   
 • WZMACNIA POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI Przytulane dzieci czują się bezpieczne, wiedzą że są akceptowane i nie muszą nikogo udawać. Z wiekiem zamienia się to w poczucie pewności siebie, świadomość swoich mocnych stron, zdolność wyrażania uczuć. Mają właściwy stosunek do świata i innych osób (Ja jestem OK i Oni są OK).
   
 • STYMULUJE ROZWÓJ DZIECKA Kontakt z rodzicem, kimś bliskim stymuluje mózg dziecka do rozwoju. Brak przytulenia spowalnia rozwój poznawczy. Badania przeprowadzane na dzieciach z domu dziecka pokazały, że już 20 minut przytulania dziennie przez 10 dni miało ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Zapewnienie bezpieczeństwa pozwala dzieciom zaspokajać dalsze potrzeby, poznawać świat, uczyć się i dbać o samorealizację. Twoje Maleństwo będzie lepiej radziło sobie w przedszkolu, chętnie uczestniczyło w zajęciach dla dzieci, będzie aktywne i zaangażowane.
   
 • REGULUJE EMOCJE Podczas przytulania organizm wydziela oksytocynę, która skutecznie obniża poziom hormonu stresu we krwi. Wbrew pozorom dzieci są narażone na stres (nie należy go ignorować). Napady furii czy nieukojonego płaczu możemy załagodzić przytuleniem dziecka. W jego organizmie pojawią się substancje, które je uspokoją, wyciszą. Nie zawsze złość i płacz to oznaka kapryszenia. Dziecko nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami, nie umie ich nazwać i odpowiednio reagować. Przytulanie uczy je, że można zachować się inaczej, spokojniej, bez bójek, histerii i płaczu.

Kiedy przytulać dziecko?

Zawsze...nawet bez okazji. Przytulaj na zapas :)

 


Komentarze