Kategorie bloga
Dlaczego warto zabierać dzieci do teatru?

Dlaczego warto zabierać dzieci do teatru?


W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo możliwości zapewnienia naszym dzieciom wielu atrakcji. To na rodzicach spoczywa obowiązek dopilnowania, aby zabawa była bezpieczna, wartościowa i umożliwiała dzieciom prawidłowy rozwój. Czasem nie warto eksperymentować, ale sięgnąć po tradycyjne i sprawdzone sposoby zapewnienia atrakcji dla dzieci. Z całą pewnością warto zabrać malucha do teatru :)

Od jakiego wieku możemy zabrać dziecko do teatru?

Większość teatrów dla dzieci ma w swoim repertuarze przynajmniej jeden spektakl dla najmłodszych widzów. Jest on skierowany dla dzieci, które ukończyły 12 miesięcy. Są to przedstawienia, które działają na wyobraźnię młodego widza oraz pokazują zjawiska zachodzące w otaczającym je świecie. Roczne dziecko jest w stanie przez dłuższą chwilę skupić się na prezentowanym efekcie. Ciekawą ofertę mają teatry stworzone wyłącznie dla dzieci, tak jak Teatr Małego Widza w Warszawie, czy Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Wiele przedstawień odgrywają również teatry objazdowe. Warto śledzić wydarzenia dla dzieci, by nie przegapić okazji na zobaczenie świetnej sztuki.

Wizyta w teatrze to sposób na wspólne spędzenie czasu

Wybierając się z dzieckiem na przedstawienie teatralne oferujemy mu coś więcej niż tylko rozrywkę i dobrą zabawę. Przede wszystkim poświęcamy mu swój czas. Nasze dziecko z pewnością poczuje się ważne i wartościowe, kiedy wytłumaczymy mu na czym właściwie polega przedstawienie teatralne. Kiedy dowie się, że aktorzy wychodzą na scenę i na żywo odgrywają swoje kwestie, że niczego nie można cofnąć lub wykasować, że każde słowo ma ogromne znaczenie, poczuje, że to wyjątkowe wydarzenie zorganizowane specjalnie dla niego.

Teatr to nauka obcowania ze sztuką

Sztuka kształtuje osobowość i wrażliwość dziecka. Im częściej będzie się z nią stykał, tym łatwiej będzie mu poruszać się w sferze uczuć i relacji międzyludzkich. Teatr dla dzieci zapewnia nie tylko doskonałą rozrywkę, ale również uczy. Przedstawienia dla dzieci mają w zabawny i barwny sposób zaprezentować prawa, które rządzą naszym światem. Są jak bajki, które oprócz fabuły zawierają również morał.

Chodzenie z rodzicami do teatru pokazuje dzieciom jakie zasady w nim panują, jak należy się zachowywać, czego nie można robić (np. jeść popcornu). Gdy będzie starsze i pójdzie do teatru na poważną sztukę, nie ubierze się w dres i nie wyciągnie z kieszeni batonika.

Teatr dla dzieci ma same zalety. Uczy, bawi, rozwija. Ten wspólnie spędzony czas może stać się pretekstem do ważnej rozmowy na temat poruszany w przedstawieniu. Dbając o prawidłowy rozwój dzieci trzeba wypróbować wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Być może to właśnie teatr stanie się tym ulubionym. 


Komentarze