Kategorie bloga
Jak dobrze wychować dziecko? 7 porad ekspertów

Jak dobrze wychować dziecko? 7 porad ekspertów


Każdy rodzic chce dobrze wychować swoje dziecko – stara się, aby wyrosło na osobę troskliwą, wyrozumiałą, pewną siebie. Jeśli chcecie osiągnąć cel, musicie maluchom udzielić pomocy i wskazówek. Według naukowców zajmujących się rozwojem ludzkim na Uniwersytecie Harvard, istnieje siedem wskazówek, które pomogą w dobrym wychowaniu dziecka.

1. Regularnie spędzaj czas ze swoimi dziećmi i angażuj się w rozmowę.

Regularnie spędzaj czas z dziećmi, ucz ichbycia opiekuńczymi i kochającymi osobami. Dawaj im dobry przykład - okazuj uczucia, chwal za osiągnięcia, zadawaj pytania, wspieraj bez końca. Pozytywna i pełna szacunku relacja między Tobą, a Twoimi dziećmi pokaże im, jak wyglądają dobre relacje, które będą mogli naśladować w dorosłym życiu.

2. Bądź solidnym wzorem i silnym mentorem

Dzieci będą szanować to, co im powiesz, kiedy zobaczą, że robisz to samo. Zwróć szczególną uwagę na sposób, w jaki praktykujesz wartości, do których nakłaniasz swoje dzieci. Poinformuj kiedy popełnisz błąd i opowiedz w jaki sposób zamierzasz go naprawić.

3. Wysyłaj jasne wiadomości i ucz bycia miłym

Troska o innych uznawana jest za najważniejszy priorytet. Traktuj wszystkich z należytym szacunkiem i ucz tego samego swoje dzieci. Powiedz swoim maluchom, że istotne jest, aby byli dobrzy dla innych osób. Nie zapomnij nauczyć ich polubownego rozwiązywana problemów.

4. Przydziel obowiązki i naucz opieki

Kiedy od dzieci już od najmłodszych lat będzie oczekiwać się pomagania w pracach domowych, pomaganie innym wejdzie im w krew i stanie się bardziej oczywiste.

Rozmawiaj z dziećmi na różne tematy, poszerzaj ich wiedzę i motywuj do działania. Naucz ich opieki nad osobami słabszymi i zwierzętami.

5. Naucz rozumieć innych ludzi

Dzieci zazwyczaj troszczą się o niewielkie grupy osób, najbliższą rodzinę czy przyjaciół. Postaraj się poszerzać kręg tych osób, ucz komunikacji z innymi ludźmi. Rozmawiaj z dziećmi o problemach i poddawaj pomysły, w jaki sposób mogą rozwiązywać te, które zaobserwują w społeczeństwie. Zachęć, aby słuchali innych osób, szczególnie tych, które różnią się od nich. Takie zachowanie nauczy ich wyrozumiałości i współczucia.

6. Zapewnij dzieciom możliwość podejmowania działań

Kiedy Twoje dziecko napotyka problem, pomóż mu podjąć działania, porozmawiaj i zachęć do współpracy, która będzie miała na celu rozwiązanie tegoż problemu. Spróbujcie połączyć zainteresowania z czynami. Jeśli dzieci lubią zwierzęta, możecie udać się do schroniska dla zwierząt i pomóc innym wolontariuszom. Będzie to wspaniała okazja do porozmawiania o problemach etycznych, które pojawiają się zarówno w życiu codziennym, jak i w mediach.

7. Pomóż dzieciom kontrolować uczucia i naucz rozwiązywać konflikty

Zachęcaj dzieci do rozpoznawania swoich uczuć i naucz ich kontrolowania. Głębokie oddechy, liczenie w myślach – to wszystko wpłynie na wyciszenie i wygaszenie emocji.  Pomóż im rozwiązywać konflikty poprzez zrozumienie uczuć innych osób.

Nasze podejście do amerykańskich naukowców nie zawsze jest pozytywne. Ale czy nie mają oni choć trochę racji? Przemyślcie to.

źródło: http://www.essentialbaby.com
Źródło zdjęć: Unsplash


Komentarze