Kategorie bloga
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Poradnik krok po kroku.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Poradnik krok po kroku.


Jazda na rowerze to coś, czego chcą się nauczyć niemalże wszystkie dzieci. Chociaż naukę można by było rozpocząć od przyczepienia do roweru dodatkowych kół, eksperci zalecają jednak usunięcie pedałów. Dzięki temu dziecko nauczy się utrzymywania równowagi. Bez względu na to, jaką technikę wybierzecie, pamiętajcie, że Waszym zadaniem jest pomóc dzieciom, a nie ich zmuszać i na nich naciskać.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Część 1. Przygotowanie dziecka i roweru

 1. Szkolenie rozpocznij jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest przygotowane fizycznie i emocjonalnie. Niektóre dzieci równowagę i fizyczne umiejętności, które są niezbędne do jazdy na rowerze nabywają w wieku 4 lat, a większość dopiero w wieku 6 lat. Każde dziecko jest inne, poczekaj aż Twoje dziecko będzie wystarczająco sprawne fizycznie, aby poradzić sobie z balansowaniem na rowerze. Nie spiesz się ani nie zmuszaj, a zamiast tego zachęcaj i motywuj. Szkolenie rozpocznij kiedy nadejdzie odpowiedni czas.
 2. Do nauki jazdy użyj roweru, który pozwoli dziecku postawić stopy na ziemi. Dla większości dzieci w wieku około 5 lat, najodpowiedniejszy jest rower o średnicy kół od 14 do 16 cali (36 do 41 cm). Kiedy maluch usiądzie na siedzeniu, jego całe stopy powinny leżeć na ziemi. Nauka na rowerze, który jest za duży lub za mały, nie wpłynie korzystnie.
 3. Wyjmij pedały z roweru. Może wydawać Ci się to nieco dziwnie, ale zdejmowanie pedałów pozwoli dzieciom skupić się na balansowaniu na rowerze podczas jazdy do przodu. Dzieci odpychają się stopami i nimi też hamują. Jeśli nie chcecie odkręcać pedałów, możecie kupić rower bez nich „biegówkę”, ale zwykle jest to niepotrzebny wydatek.
 4. Po dodaniu kółek szkoleniowych dzieci uczą się poszczególnych czynności, które są dla nich łatwiejsze - pedałowania, kierowania i hamowania. Jednak najtrudniejsza część - równowaga - pozostaje na koniec.  Jeśli najpierw będziecie uczyć się utrzymywania równowagi, pozostałe elementy będą dla dziecka bułką z masłem. Jeśli jednak naprawdę wolisz używać kół treningowych, staraj się nie używać ich dłużej niż przez tydzień lub dwa. W przeciwnym razie dziecko nauczy się złych nawyków, których będzie musiało się potem oduczyć.
 5. Wybierz płaski, otwarty, utwardzony teren. Chodniki i ulice oferują zbyt wiele rozrywek i potencjalnych niebezpieczeństw. Poszukaj pustego, dużego parkingu. Wielkie pole trawy może wydawać się kuszące, ponieważ amortyzuje upadki. Jednak dla małych dzieci jazda po trawie jest zbyt ciężka. Ziemia jest również znacznie bardziej wyboista niż typowy parking.
 6. Używaj odpowiednio dopasowanego kasku i ochraniaczy. Wybierz kask, który jest przeznaczony do jazdy na rowerze. Powinien przylegać dość ciasno do głowy, a odległość od brwi  dziecka do jego przodu nie powinna wynosić więcej niż 2 palce. Nie zapomnij również o ochraniaczach na kolana i na łokcie. Rękawice rowerowe mogą również okazać się pomocne, zwłaszcza podczas upadku.

Część 2. Trening równowagi

 1. Opuść nieco siedzenie, aby dziecko mogło odepchnąć się od ziemi. W przypadku treningu bez pedałów, kolana powinny być lekko ugięte, a stopy muszą dotykać ziemi.
 2. Trzymaj dziecko, a nie rower! Połóż dłonie na ramionach, plecach lub szyi, nie ściskaj zbyt mocno. Jeśli maluch potrzebuje nieco więcej wsparcia, złap go pod pachami. Twoim celem jest uspokoić i asekurować dziecko, a nie trzymać w pozycji pionowej lub popychać do przodu.
 3. Nadeszła pora, aby dziecko zaczęło się odpychać. Poinstruuj je, aby używało obydwu nóg, aby popchnąć się do przodu. Pozwól dziecku kierować kierownicą, aby mogło nauczyć się nad nią kontroli.  
 4. Powiedz dziecku, aby patrzyło przed siebie, a nie w dół. Większość maluchów  będzie prawdopodobnie patrzyło na kierownicę lub przednie koło, a być może nawet na pedały.
 5. Kiedy odpychanie się stopami i utrzymywanie równowagi macie już opanowane, ponownie zamontuj pedały i podnieś siedzenie.

Część 3. Asekuracja podczas pedałowania

 1. Naucz dziecko pozycji startowej. Ustaw pedały tak, aby jeden był lekko nad i przed drugim.
 2. Trzymaj dziecko i zachęć, aby postawiło dominującą stopę na pedale. Powiedz, aby odepchnęło się i jednocześnie podniosło i położyło drugą stopę na pedale. Przypomnij, aby kontrolowało kierownicę i patrzyło do przodu. Ćwicz z dzieckiem, dopóki nie nabierze pewności siebie.
 3. Ogranicz kontrolę, ale pozostań przy dziecku. Pierwsze próby pedałowania Twojego malucha będą prawdopodobnie trwały krótko. Jednak  z biegiem czasu coraz pewniej pędzie jechał do przodu.
 4. Upewnij się, że wie jak kierować i jak się zatrzymać. Należy dokładnie  poćwiczyć używanie hamulców - zarówno pedałowych, jak i ręcznych - zarówno przed jak i podczas jazdy.
 5. Trzymaj się blisko, dopóki dziecko nie będzie pewne swojej jazdy. Niektóre dzieci będą chciały wystartować i zostawić Cię daleko w tyle, podczas gdy inne czują się lepiej jak jesteś obok nich.
 6. Kiedy dziecko spadnie, przewróci się, udawaj, że wszystko jest w  porządku. Jednak nie przesadzaj z rozpieszczaniem lub pocieszaniem. Powiedz coś w stylu "Whoops! Czy wszystko w porządku? Wszystko wydaje się w porządku, więc wracamy na rower i jeszcze raz spróbujemy - świetnie Ci idzie!

Część 4. Nie zmuszaj dziecka do nauki jazdy na rowerze

 1. Zakończ sesję treningową, gdy przestanie być już dla dziecka zabawą. Niektóre dzieci nauczą się  jeździć na rowerze w godzinę, a innym zajmie to kilka dni. Jeśli maluchy nie wykazują zainteresowanie podczas nauki,  spróbuj ponownie za kilka dni.
 2. Nie ustalaj terminów ani nie wywieraj nadmiernego nacisku. Pomóż swojemu dziecku nauczyć się jeździć na rowerze w tempie, które jest dla niego odpowiednie. Próba zmuszenia i namawiania może przynieść odwrotny skutek.

Nigdy nie mów dziecku takich rzeczy jak:

"Wszyscy Twoi przyjaciele jeżdżą na rowerach, nadszedł czas żebyś też się tego nauczył."
"Twoja siostra nauczyła się jeździć w ciągu godziny.”
"Zostaniemy tutaj cały dzień, dopóki się tego nie nauczysz."
"Chcesz być dużym dzieckiem, prawda? Cóż, duże dzieci jeżdżą na rowerach."

 1. Bądźcie pozytywnie nastawieni przez cały czas. Nauka jazdy na rowerze powinna być zabawą, a nie obowiązkiem. Chwalcie dziecko za każdym razem.  

Mów takie rzeczy jak:

"W ten sposób utrzymasz rower w równowadze - dobra robota!
"Zrobiłeś dobrą robotę, uchroniłeś się od upadku. Staraj się następnym razem nie skręcać kierownicy tak ostro."
"Będziemy wkrótce mogli jeździć rowerem do kawiarni na lody!"

Jeśli to konieczne, niech ktoś inny uczy Twoje dziecko. Niektóre dzieci po prostu lepiej reagują na nauczyciela, który nie jest rodzicem. Nigdy się nie obwiniaj i nie czuj się źle. Pamiętaj, że jedynym celem jest nauczenie dziecka jazdy na rowerze. Potem będziecie razem wybrać się na wiele przejażdżek rowerowych!

źródło: https://www.wikihow.com
Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze