Kategorie bloga
Jak sprawić by dziecko miało lepszą kondycję?

Jak sprawić by dziecko miało lepszą kondycję?


Kondycja fizyczna to jeden z wyznaczników zdrowego i dobrego życia. Jednak nie jest tajemnicą, że dzieci wolą spędzać czas przed telewizorem, komputerem czy z telefonem komórkowym w ręku niż na podwórku. Takie zachowanie ma nie tylko wpływ na rozwój dzieci, ale na ich zdrowie w dalszym życiu. Dlaczego ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu są tak ważne? Jak zachęcić dziecko do ćwiczeń i jak sprawić by miało lepszą kondycję?

Dlaczego kondycja fizyczna jest tak ważna?

Człowiek, nie ważne czy mały czy duży, potrzebuje ruchu tak jak powietrza czy pożywienia. Aktywność fizyczna jest jednym z bodźców rozwojowych i to dzięki niej dzieci nabywają nowych umiejętności i poznają świat. Ruch wpływa nie tylko na rozwój fizyczny, motoryczny, ale także ma wpływ na szereg właściwości odpornościowych, adaptacyjnych, intelektualnych czy społecznych. Już od najmłodszych lat uczy dzieci samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu.

Aktywność ruchowa dba o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, a dokładniej o jego postawę, sprawia, że ciało rozwija się prawidłowo, zwiększa ilość tkanki mięśniowej. Wysiłek fizyczny mobilizuje układ krążeniowo-naczyniowy, oddechowy, kostno-mięśniowy, a także nerwowy. Ruch to także sposób na walkę z otyłością, a nawet cukrzycą. Bez wątpienia zajęcia sportowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego człowieka.

Zajęcia wychowania fizycznego nie są wystarczające?

Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy, jak aktywność fizyczna jest istotna w prawidłowym rozwoju dziecka. Zaskakujący jest fakt, że niektórym ruch kojarzy się tylko z lekcją wychowania fizycznego w szkole. Czy naprawdę rozwój fizyczny dziecka należy pozostawić nauczycielom  wf-u? Nie ukrywajmy, większość dzieci nie lubi wf-u i stara się jak tylko może, aby wykonywać jak najmniej ćwiczeń w trakcie godziny lekcyjnej. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci potrzebują około godziny ćwiczeń dziennie. Być może najlepszym rozwiązaniem będą zajęcia dodarkowe?

Jak sprawić by dziecko miało lepszą kondycję?

Aktywność ruchowa jest potrzebna wszystkim, niezależnie od wieku. Jednak to właśnie u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym obserwujemy największą niechęć do ruchu. Zaznaczmy na początku, że ćwiczenia nie muszą być nudne i monotonne. Sprawmy, żeby pod pojęciem aktywności ruchowej kryła się także zabawa i czas spędzony w gronie najbliższych.

Pamiętajcie,

  • Dzieci nie mogą ćwiczyć za karę, nie powinny czuć się zmuszane, bowiem w ten sposób osiągniecie odwrotny rezultat do zamierzonego.
  • Dajcie dzieciom dobry przykład. Nie od dzisiaj wiadome jest, że maluchy uwielbiają naśladować dorosłych. Dlatego też pokażcie im, że ruch na świeżym powietrzu to miła forma spędzenia wolnego czasu. Najlepiej zacznijcie razem z dziećmi uprawiać sport.
  • Dajcie dziecku możliwość wyboru. Zaproponujcie kilka różnych dyscyplin sportu i pozwólcie zadecydować, którą chciałoby uprawiać.

Jak miło i zdrowo spędzić czas na świeżym powietrzu?

  • Weekendowe wypady z rodzicami na rowerach chyba każdy mile wspomina. Sprawmy, aby nasze dzieci mogły również w życiu dorosłym wracać do takich wspomnień.
  • Pływanie to kolejna dyscyplina sportowa, z którą warto zaprzyjaźnić dzieci. Pływania najszybciej uczą się maluchy, przychodzi im to z największą łatwością. Pływanie ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój postawy i kręgosłupa. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto wybrać się z dzieckiem na basen. Jeśli wykazuje ono chęć i zainteresowanie, możecie zapisać je na zajęcia pływania.
  • Jazdę na rolkach naprawdę można pokochać, a dzięki niej dzieci ćwiczą wiele partii mięśni swojego ciała. A jeśli i Wam jazda na rolkach nie jest straszna, może wybierzecie się na wspólną przejażdżkę?
  • W piłkę uwielbiają grać niemalże wszystkie dzieci. Niezależnie od tego czy jest to piłka nożna, koszykówka, siatkówka, gra w dwa ognie czy po prostu rzucanie i bieganie za nią. Zapytajcie innych rodziców, może ich dzieci mają ochotę do Was dołączyć?
  • Długi spacer, który zakończy się piknikiem na łonie natury to na pewno kusząca propozycja.
  • Kiedy za oknem pojawi się śnieg, a temperatura spanie poniżej 0oC wybierzcie się na sanki, łyżwy. Możecie także nauczyć dzieci jazdy na nartach lub desce snowbordowej.
Poszukajcie zajęć dodatkowych dla dziecka w naszej wyszukiwarce >>> Zajęcia sportowe <<<


Mamy nadzieję, że Wasze dzieci pokochają sport i z wielką przyjemnością będą chodziły na basen czy jeździły na rowerze. Telewizor i komputer odchodzi w odstawkę!


Komentarze