Kategorie bloga
Jak wybrać najlepsze nosidełko dla dzieci?

Jak wybrać najlepsze nosidełko dla dzieci?


W ostatnich czasach nosidełka dla dzieci zaczęły cieszyć się coraz to większą popularnością. Niemalże na każdym kroku, na zakupach, w parku, w galerii handlowej, można zobaczyć rodzica, który w nosidełku niesie swojego malucha. Czy naprawdę warto to robić? Przeciwników jak i zwolenników takiego rozwiązania jest zapewne wielu. Nie mylmy jednak profesjonalnego, odpowiednio dobranego nosidełka z tak zwanym „wisiadłem”.

Nosidełko ergonomiczne, a „wisiadło”

Nosidło, to nowoczesny gadżet ułatwiający rodzicom życie, który przeznaczony jest dla dzieci, które same stabilnie siedzą. Noszenie w nosidle trzymiesięcznego niemowlęcia jest czymś niedopuszczalnym. Dla tak malutkich dzieci przeznaczone są specjalne chusty, które gwarantują dziecku bezpieczeństwo i zapewniają bliskość mamy.

Wiele osób twierdzi, że noszenie stabilnie siedzącego dziecka w chuście, może wyrządzić mu krzywdę i źle wpłynąć na jego rozwój. Odpowiednio dobrane nosidło ergonomiczne, a nie potocznie zwane przez rodziców „wisiadło” nie wyrządzi dziecku żadnej krzywdy.

Najlepszym z punktu widzenia wspierania rozwoju dziecka są nosidła ergonomiczne. Nosidła te wykonane są z miękkich, dobrych jakościowo tkanin, które dopasowują się do dziecka. Charakteryzują  szerokim pasem, zapinanym pod pupą i kolanami maluszka. Swoim wyglądem przypominają plecak, posiadają szerokie ramiona i pas biodrowy.

Jak wybrać nosidło ergonomiczne?

Podczas wyboru nosidła należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo istotnych elementów.

 • Sprawą kluczową jest odpowiednie dopasowane nosidła do rozmiaru dziecka. Maluch powinien w nim siedzieć, a nie wisieć. Szczególną uwagę należy zwrócić na układ nóżek, a dokładniej na kąt ugięcia nóżek względem tułowia, który powinien wynosić 90-110 stopni. Co ciekawe, kolana dziecka powinny być wyżej niż jego pupa. Nosidło powinno dokładnie obejmować plecy dziecka, uniemożliwiając przechylanie mu się na boki. Należy również zwrócić uwagę na oparcie dla główki, które dostępne jest tylko w niektórych modelach.

 • W sklepach dostępne są nosidła miękkie i sztywne. Jedynym słusznym rozwiązaniem są nosidła wykonane z miękkich, przyjaznych materiałów, które zapewniają dziecku komfort i wygodę.  

 • Nosidło powinno zapewniać dziecku bezpieczeństwo, a także powinno dać możliwość przytulenia się do mamy, zrelaksowania i odpoczęcia.

Od kiedy do kiedy można nosić dziecko w nosidle?

Fizjoterapeuci zalecają, aby w nosidle nosić dzieci, które potrafią stabilnie siedzieć. Zbyt wczesne noszenie maluszka w nosidle jest ryzykowne. Delikatny kręgosłup dziecka jest o wiele bardziej narażony na przeciążenia, które mogą doprowadzić do zniekształcenia kręgosłupa. Panel nosidła wymusza również zbyt szerokie odwiedzenie nóżek, które nie jest wskazane u takich maluszków. Rodzice, którzy już od niemalże pierwszych dni życia dziecka, chcą nosić je blisko siebie powinni zdecydować się na chustę. Daje ona możliwość przygięcia nóżek blisko siebie, a także o wiele bardziej otula i przytula maluszka do rodzica.

W nosidle ergonomicznym można również nosić starsze dzieci, należy jednak wybrać to, o odpowiednim rozmiarze. Na rynku dostępne są nosidełka ergonomiczne dla starszaków, których waga nie przekracza 27kg. Te modele są wręcz stworzone dla maluchów, które zaczęły już chodzić do przedszkola.

Przodem czy tyłem do świata – jak nosić dziecko w nosidle?

Zdarzają się rodzice, którzy aby zaspokoić ciekawość dziecka, noszą je w nosidle przodem do świata. Ustalmy, jest to niewłaściwa pozycja!

Noszenie dziecka przodem do świata, może wyrządzić mu wiele krzywdy.

 • Maluch nie może ułożyć się w pozycji fizjologicznej, tak zwanej pozycji żabki, z zaokrąglonymi plecami i lekko podkurczonymi nóżkami.
 • Nóżki dziecka zwisają bezwładnie bez żadnego podparcia.
 • Cały ciężar ciała dziecka skupia się na kroczu, w wyniku czego nosidło ergonomiczne zaczyna pełnić funkcję szkodliwego „wisiadła”.
 • Głowa dziecka nie jest zabezpieczona i nie ma żadnego podparcia. Gdy maluszek zaśnie, jego główka zwisa bezwładnie.
 • Dziecko noszone przodem do świata narażone jest na nadmiar bodźców, a jego układ nerwowy jest przez cały czas stymulowany. Przestraszony, zlękniony maluszek nie mamożliwości przytulenia się do rodzica.
 • Maluszek noszony przodem do świata odgina swoje plecy do nienaturalnej pozycji. Może to spowodować ból pleców i dyskomfort. Należy również wspomnieć, że takie umiejscowienie nosidła jest niewygodne dla rodziców i po pewnym czasie doprowadzi do bólu pleców.

Zalety noszenia dziecka w nosidle

Noszenie dziecka, w odpowiednio dobranym nosidle ergonomicznym niesie za sobą wiele zalet, zarówno dla maluszka jak i rodziców.

 • Nosidło ułatwia rodzicom spacery, podróżowanie, czy wykonywanie zwykłych zajęć w domu. Bywają takie dni, że dziecko najchętniej nie odklejałoby się od mamy. Noszenie dziecka w nosidle sprawia, że mama ma wolne ręce i może w tym czasie coś zrobić. A chodzenie po górach, czy spacer po lesie będzie dla Was wszystkich prawdziwą przyjemnością i doskonałą opcją na spędzanie czasu z rodziną.
 • Zapewnia poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Dzieci noszone w nosidle mogą przytulić się do mamy i słuchać bicia jej serca. Maluszek uspokoi się i nawet ząbkowanie nie będzie dla niego aż tak straszne.
 • Dziecko noszone porusza się we wszystkich płaszczyznach, dzięki czemu stymulowany jest jego układ równowagi.

Noszenie w nosidle niesie za sobą wiele zalet i korzyści. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego jakość i wybrać to, które jest profesjonalnym nosidłem, a nie szkodliwym „wisiadłem”.


Komentarze