Kategorie bloga
Jak wybrać najlepsze przedszkole dla mojego dziecka?

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla mojego dziecka?


Zamierzasz w tym roku zapisać swoje dziecko do przedszkola, ale ciągle nie możesz zdecydować, która placówka będzie dla niego najlepsza? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że większość rodziców również ma taki problem. Każdy chce, aby jego największym skarbem zajmowały się najlepsze opiekunki. Chce także, by maluch prawidłowo się rozwijał, uczestniczył w ciekawych zajęciach, spędzał czas na świeżym powietrzu. Jak wybrać to najlepsze przedszkole?


zdjęcie: Przedszkole Zygzak w Kielcach

Przede wszystkim musisz zdecydować, czy chcesz posłać dziecko do przedszkola niepublicznego czy publicznego. Oczywiście weź pod uwagę fakt, że placówki państwowe pękają w szwach i szansę na dostanie się do nich są niewielkie. Pomyśl także, czy chcesz, aby w przedszkolu Twoje dziecko uczyło się zgodnie z pedagogiką Montessori albo miało więcej zajęć językowych,  lub sportowych. Jeśli tak, od razu zdecyduj, jaki rodzaj przedszkola bierzesz pod uwagę.

Na co zwracać uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?

1. Kadra - dowiedz się, kto będzie zajmował się Twoim dzieckiem, jak opiekunki podchodzą do dzieci. Podpytaj znajomych, poszukaj opinii na grupach dla mam (oczywiście podchodząc do nich z dystansem). Wybierz się na rozmowę w przedszkolu lub skorzystaj z dni otwartych (zazwyczaj organizowane są w marcu). Ważne, by dziecko  w przedszkolu czuło się bezpiecznie i komfortowo. Inaczej nie będzie chciało zostać w nim więcej niż 5 minut. Zobacz, jak panie w przedszkolu reagują na płacz dzieci - zajmują się maluchem czy może pozostawiają go samemu sobie.

2. Wyżywienie - sprawdź, skąd pochodzi jedzenie podawane maluchom w przedszkolu i jakiej jest ono jakości. Placówka może mieć własną kuchnię lub korzystać z cateringu. Zazwyczaj na stronach internetowych można sprawdzić menu przedszkolaków - zwróć uwagę, czy placówka stawia na zdrowe odżywianie. Być może Twoje dziecko ma alergie i nietolerancje pokarmowe - dopytaj, czy takie diety będą uwzględniane.

3. Zajęcia na świeżym powietrzu - to niezwykle ważne, aby zajęcia w przedszkolu odbywały się również na świeżym powietrzu. Bardzo dobrze, jeśli placówka posiada ogródek lub ogrodzony plac zabaw. Maluchy mogą bezpiecznie spędzać czas na dworze. Dzięki temu są dotlenione i mają codzienną dawkę ruchu.


zdjęcie: Przedszkole Zygzak w Kielcach

4. Zajęcia dodatkowe - każde przedszkole musi spełniać podstawę programową. Są to różnorodne zajęcia (językowe, plastyczne, ruchowe). Przedszkola oferują jednak dodatkowe zajęcia - często wliczone w cenę czesnego. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko lubi tańczyć lub pięknie rysuje - zwróć uwagę czy takie zajęcia są organizowane w placówce. To duży plus, jeśli dziecko nie musi być przewożone z miejsca na miejsce. Zajęcia dodatkowe często są również ustalane z rodzicami na początku roku przedszkolnego.

5. Języki w przedszkolu - nikt chyba nie musi Ci tłumaczyć, jak ważna jest nauka języka angielskiego. To już standard. Badania pokazują, że dzieci mogą uczyć się języków już od przedszkola, traktują to jak zabawę. Aby wykorzystać te predyspozycje, być może warto posłać dziecko do przedszkola z dwoma językami obcymi. Maluch nawet nie odczuje, kiedy pozna podstawy hiszpańskiego czy niemieckiego. Odczuje za to korzyści w przyszłości.


zdjęcie: Przedszkole Zygzak w Kielcach

6. Innowacyjność, wyposażenie przedszkola - nowoczesne przedszkola muszą iść z duchem czasu. Nie wystarczą już plastikowe klocki. Co prawda wizja dzieci, które od przedszkola uczą się programowania za pomocą robota Photon, wydaje się nieco futurystyczna, ale to już jest nasza rzeczywistość. Nowe technologie są na porządku dziennym, dlatego dzieci cały czas będą miały z nimi do czynienia. Nowoczesne przedszkole posiada zarówno drewniane zabawki rozwijające wyobraźnię, jak i tablice interaktywne. Ma dostęp do drukarek 3D i dywanów interaktywnych. Takie placówki już istnieją w Polsce - pierwszym jest przedszkole Zygzak w Kielcach (o profilu multimedialno-językowym). Powstało ono przy wsparciu Grupy Mac - właściciela kieleckiego wydawnictwa MAC Edukacja, lidera w zakresie edukacji przedszkolnej w Polsce. 

6. Środki bezpieczeństwa - żaden rodzic nie chce, by obca osoba mogła wchodzić do przedszkola i kontaktować się z jego dzieckiem. Dobre przedszkola posiadają domofony, monitoring, ogrodzenie. Im więcej środków bezpieczeństwa tym lepiej.

Dodatkowymi czynnikami decydującymi o wyborze przedszkola są oczywiście koszty czesnego oraz lokalizacja. Ale czy poślemy swoje ukochane dziecko do słabego przedszkola tylko dlatego, że jest po drugiej stronie ulicy? Czy wolimy zaoszczędzić 200 zł i codziennie odbierać codziennie smutnego malucha?

Wiemy, że stoicie przed bardzo ciężkim wyborem, bo chcecie dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze. Przeanalizujcie wszystko na spokojnie, rozważcie plusy i minusy różnych opcji, a na pewno uda Wam się znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jeśli szukacie przedszkola, skorzystajcie z wyszukiwarki na Rodzicowo.pl. Nie musicie przeglądać setek stron internetowych, zaoszczędzicie czas i nerwy. W jednym miejscu znajdziecie przedszkola niepubliczne i publiczne, informacje o kosztach czesnego, godzinach otwarcia, zajęciach dodatkowych i wiele innych.

Komentarze