Kategorie bloga
Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka?


Marzec to czas wyboru przedszkola dla naszych maluchów. Nie jest to proste zadanie. Czym kierować się podejmując decyzję? Przedszkola państwowe pękają w szwach, natomiast te prywatne prześcigają się w ofercie zajęć dodatkowych. Jak wybrać najlepsze miejsce dla dziecka?

Państwowe czy prywatne?

W zależności od naszych oczekiwań oraz możliwości finansowych do wyboru mamy dwa rodzaje placówek: przedszkola państwowe (finansowane przez samorządy) oraz przedszkola prywatne (opłacane w całości przez rodziców). Minęły czasy kiedy placówki te były przechowalnią dzieci z przymusowym leżakowaniem. Obecnie każda stara się zapewnić maluchom jak najlepszą opiekę i zaoferować zajęcia dodatkowe. Zmieniły się również oczekiwania rodziców, którzy chcą jak najlepiej przygotować dziecko do szkoły oraz zapewnić mu wszechstronny rozwój. Mają świadomość, że właściwe wykształcenie już od przedszkola zaowocuje w przyszłości. 
 

Przedszkola publiczne

Przebieg rekrutacji

 1. Na początku marca każdego roku na stronach samorządów pojawiają się daty rozpoczęcia naboru do przedszkoli państwowych.
 2. Aby zapisać dziecko należy złożyć przez internet (oraz wydrukować i zanieść do każdej wybranej placówki) podanie o przyjęcie do przedszkola.
 3. Wyniki naboru będą wywieszone w określonym terminie w  danym przedszkolu.
 4. Każdy rodzic po ogłoszeniu wyników musi potwierdzić, że nadal chce, aby dziecko chodziło właśnie do tego przedszkola. W przeciwnym wypadku zostanie ono skreślone z listy zakwalifikowanych.

Warunki przyjęcia dziecka

W placówkach państwowych obowiązują określone kryteria (ustawowe i samorządowe).  Każde kryterium posiada określoną liczbę punktów w skali od 1 do 200. Co więcej, spełnienie kryteriów należy potwierdzić dołączonymi do wniosku dokumentami. Dlatego największe szanse na dostanie się do przedszkola państwowego mają dzieci: 

 • z wielodzietnych rodzin (troje i więcej dzieci)
 • niepełnosprawne
 • posiadające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo
 • wychowywane przez samotnych rodziców lub w rodzinach zastępczych
 • których rodzeństwo uczęszcza do tego samego przedszkola
 • których rodzice pracują lub uczą się w systemie dziennym
 • z niskim dochodem  w przeliczeniu na jednego członka rodziny.

Koszty

Przedszkola państwowe są bezpłatne do 5 godzin dziennie. Za pozostałe godziny rodzice dopłacają 1 zł. Niektóre przedszkola pobierają stałe opłaty za godziny dodatkowe. W przypadku dzieci sześcioletnich od 01.01.2017 pobyt w przedszkolu jest bezpłatny przez cały dzień.
Dodatkowo płatne jest wyżywienie dziecka. W zależności od liczby posiłków wynosi od 5 do 12 zł dziennie. Miesięczny koszt wyżywienia to 100-200 zł. 
Kolejnym kosztem jest wyprawka oraz komitet rodzicielski. Tutaj opłaty różnią się w zależności od placówki. Mogą być wpłacane raz na semestr lub raz na rok.
Dodatkowe opłaty będą związane z wycieczkami, wyjściami do kina czy teatru, koncertami. 

Warunki lokalowe
Placówki posiadają zazwyczaj dobre warunki lokalowe, spełniają wszystkie warunki sanitarne. Czesto posiadają własny plac zabaw, kuchnię. Te zlokalizowane przy szkołach mogą korzystać z sal gimnastycznych. Trudno doszukać się w nich jednak nowoczesnych zabawek czy wyszukanych pomocy dydaktycznych. Liczba dzieci w grupach jest niestety zdecydowanie większa niż w przedszkolach niepublicznych (do 25 dzieci).

Zajęcia dodatkowe

Państwowe placówki realizują podstawę programową. Są w niej zawarte ogólnorozwojowe zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym ( zajęcia ruchowe, muzyczne, plastyczne itp.). Maluchy uczą się również języka obcego. Nauczyciele starają się atrakcyjnie prowadzić zajęcia. Przedszkola państwowe nie posiadają jednak zajęć dodatkowych wykraczających poza podstawę programową.

 

Przedszkola niepubliczne
 

Przebieg rekrutacji

W zależności od liczby wolnych miejsc przedszkola prywatne prowadzą nabór przez cały rok. Zapisy odbywają się za pomocą formularzy na stronach www. Wniosek należy wypełnić i dostarczyć do przedszkola. Kolejnym krokiem będzie rozmowa z dyrekcją przedszkola i podpisanie umowy. Przed podjęciem decyzji każdy rodzic może obejrzeć przedszkole lub zapisać dziecko na zajęcia adaptacyjne.

Profil przedszkola

Przedszkola prywatne bardzo często profilują swoje placówki, by podkreślić na jakie zajęcia kładą szczególny nacisk. Jest to ważne, gdy chcemy aby dziecko rozwijało jakieś konkretne zdolności. Dlatego też istnieją placówki o profilach: językowych, artystycznych, ekologicznych, montessorii, tanecznych, muzycznych. Aby odnaleźć przedszkola o różnych profilach w Twoim mieście kliknij tutaj.

Koszty

Opłaty za przedszkole różnią się w zależności od miasta i oferty.  Na początku rodzice wpłacają jednorazowe wpisowe, które często kosztuje tyle samo co miesięczne czesne i zapewnia dziecku miejsce w przedszkolu. Czesne może zawierać całodniowy pobyt dziecka wraz z wyżywieniem i zajęciami dodatkowymi albo każda z tych części może być liczona osobno. Wiele przedszkoli oferuje tzw. pakiety godzinowe.  Koszt czesnego zawiera się w przedziale od 200 do nawet 2000 zł. Wyżywienie to 10-15 zł za dzień. Dodatkowe opłaty wiążą się z wyprawką, ubezpieczeniem, wycieczkami. Zajęcia dodatkowe w przedszkolach niepublicznych często ustalane są zgodnie z propozycjami rodziców. Są zazwyczaj dodatkowo płatne.

Godziny pracy

Przedszkola niepubliczne dostosowują swoje godziny pracy do potrzeb rodziców. Niektóre przyjmują dzieci już od 6:00 aż do późnego popołudnia, nawet w weekendy. Najczęściej jednak placówki pracują w dni robocze od 7:00 do 17:00. Kolejne godziny po ustaleniu z dyrekcją są dodatkowo płatne. 

Warunki lokalowe i bezpieczeństwo

Prywatne przedszkola często są nowocześnie urządzone, dobrze wyposażone w zabawki, różnorodne pomoce dydaktyczne, instrumenty muzyczne. niektóre posiadają własne place zabaw. Posiłki zazwyczaj dostarcza catering, ale są one dostosowane do potrzeb żywieniowych dzieci (diety, alergie). Niektóre placówki zaś w niczym nie przewyższają placówek publicznych. Mniejsza jest za to liczba dzieci w grupach, co pozwala na poświęcenie każdemu maluchowi większej uwagi. Wiele przedszkoli niepublicznych posiada monitoring, kamerki online, wejścia zabezpieczone domofonem, ogrodzony teren. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo dzieci.


Zajęcia dodatkowe

Przedszkola niepubliczne poza podstawą programową posiadają bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych i warsztatów. Zaczynając od rytmiki na legorobotyce kończąc. Są to zajęcia sportowe, sztuki walki, zajęcia muzyczne, ceramika, origami, zajęcia teatralne i wiele, wiele innych. Każdy maluch może dzięki nim rozwijać swoje zdolności, nauczyć się nowych rzeczy. Możliwość odbywania zajęć dodatkowych bezpośrednio w przedszkolu jest niewątpliwą zaletą, gdyż rodzice nie musza dowozić dziecka w kolejne miejsca. Niepokojące jest jednak tworzenie niezliczonej ilości zajęć i zasypywanie nimi dzieci oraz nazywanie podstawowych zajęć w przedszkolu naukowymi określeniami (np. glottodydaktyka - nauka czytania i pisania, czy papieroplastyka - wycinanki z papieru). 

 

Gdzie szukać informacji?
 

Aby wybrać odpowiednie przedszkole wejdź na stronę rodzicowo.pl, użyj zaawansowanych filtrów (możesz wybrać według czesnego, zajęć dodatkowych, godzin otwarcia) oraz porównaj kilka ofert ze sobą. Nie musisz już  przeglądać wszystkich stron internetowych. To znacznie skróci Twoje poszukiwania.

Nie bój się również zapytać o opinię na temat wybranego przedszkola innych rodziców. Czytaj komentarze na stronach internetowych, portalach społecznościowych, forach. Zadawaj pytania na grupach dla mam i rodziców. Zwracaj uwagę na oceny jakie uzyskuje przedszkole w różnych rankingach. Nie zapominaj wyrazić swojej opinii, aby pomóc innym rodzicom.

Wiesz już czym różnią się poszczególne rodzaje przedszkoli oraz gdzie znajdziesz bazę wszystkich przedszkoli wraz z porównywarką. Duże znaczenie ma również lokalizacja przedszkola. O wiele łatwiej jest potem dowozić i obierać dziecko z przedszkola znajdującego się blisko domu lub pracy. Jeśli nadal wahasz się jakie przedszkole wybrać zadaj sobie kluczowe pytania:

1. Czy spełniasz któreś z kryteriów przyjęcia do przedszkola publicznego?
2. Czy jesteś w stanie wydać kilkaset złotych miesięcznie na edukację dziecka?
3. Wystarczy Ci ogólna, podstawowa edukacja dziecka czy chcesz, aby rozwijało się ono w konkretnym kierunku?
4.  Czy ze względu na pracę Twoje dziecko będzie musiało dłużej zostawać w przedszkolu?

 

 

Odpowiedzenie sobie na te pytania, porównanie ofert przedszkoli w okolicy oraz powyższa grafika pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj że możesz umówić się na spotkanie w przedszkolu, aby je obejrzeć, pokazać dziecku, porozmawiać z wychowawcami. Niedługo Twój skarb będzie w nim spędzał większość dnia.

 

 


Komentarze