Kategorie bloga
Jak wychowanie w danej kulturze wpływa na rozwój dzieci?

Jak wychowanie w danej kulturze wpływa na rozwój dzieci?


Edukacyjnych zabawek, które wspierają rozwój dziecka jest naprawdę multum. Poczynając od tych, które uczą dzieci mówić aż po te, które rozwijają umiejętności plastyczne.  Zaskakująco duży wpływ na rozwój dzieci ma  kultura, w której dorastają.

Rozwój dziecka jest dynamicznym, interaktywnym procesem. Maluchy interesują się otaczającym je światem i wchodzą w interakcję z otoczeniem. Dzieci dorastające w różnych kulturach, otrzymują określone wkłady ze swojego środowiska. W związku z tym, można  zaobserwować  szeroki wachlarz kulturowych różnic w zachowaniach i postępowaniach dzieci.

Wpływ kultury na rozwój dzieci

Język jest jednym z wielu elementów kultury, który ma wpływ na rozwój dzieci. Badania dowodzą, że to właśnie on kształtuje sposób myślenia i rozumowania. Różnice te można zaobserwować już u maluchów. Już przecież w dzieciństwie, matki rozmawiają ze swoimi dziećmi. Niemki koncentrują się głównie na potrzebach i pragnieniach swoich maluchów. Z kolei matki plemienia afrykańskiego, skupiają się bardziej na kontekście społecznym. Zachowanie  to może wpływać na interakcje dziecka z innymi ludźmi. Na przykład, w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, dzieci mają tendencję do opisywania siebie na podstawie  swoich unikalnych cech - takich jak "Jestem mądry" lub "Jestem dobry w rysowaniu". Z kolei w krajach azjatyckich, afrykańskich, południowoeuropejskich i południowoamerykańskich dzieci częściej koncentrują się na swoich rolach społecznych i na relacjach z innymi np. "Jestem dobrym uczniem".

Kultura ma również wpływ na to, w jaki sposób dzieci postrzegają siebie, jak odnoszą się do innych, a także jak zapamiętują zdarzenia. Grupa przedszkolaków została poproszona o opisanie szczególnego wydarzenia, które niedawno miało miejsce w ich życiu. Dzieci mieszkające w Ameryce, opowiadały o wiele  bardziej szczegółowo w porównaniu do dzieci chińskich i koreańskich. Przywoływały bardziej konkretne wydarzenia, podkreśliły swoje preferencje, uczucia. Azjatyckie dzieci natomiast przywiązały większą uwagę do ludzi, z którymi się spotkali.

Efekty kulturowe rodzicielstwa

Rodzice także odgrywają ważną rolę w kształtowaniu zachowań dzieci, bo to właśnie oni przygotowują dzieci do interakcji z szerszym społeczeństwem. Interakcja jaka występuje pomiędzy dziećmi a ich rodzicami, jest często archetypem zachowania się w stosunku do innych. Przykładowo, styl mowy małych dzieci zazwyczaj przypomina styl ich rodziców.

Europejsko-amerykańskie dzieci często wypowiadają długie, rozbudowane i skoncentrowane na sobie zdania. Z kolei zdania wypowiadane przez koreańskie i chińskie dzieci, są zazwyczaj krótkie i  dotyczą relacji z innymi.

Różnice kulturowe, które widoczne są w kontaktach pomiędzy rodzicami i dziećmi, wpływają również na to, jak dzieci zachowują się w społeczeństwie. W kulturze chińskiej, rodzice mają dużą władzę nad dziećmi i wymagają od nich posłuszeństwa. Dzieci, które dorastają w takim środowisku, częściej spełniają prośby rodziców, nawet mimo wbrew swojej woli. Dla kontrastu, dzieci imigrantów chińskich dorastające w Anglii, zachowują się podobnie do dzieci angielskich, które rzadziej zgadzają się ze zdaniem rodziców.

Wszystkie dzieci są wyjątkowe i cudowne. Mimo iż każde z nich rozwija się swoim własnym tempem, można zaobserwować, że kultura ma wpływ na ich rozwój. Od kultury może zależeć w jakim tempie dzieci osiągają poszczególne etapy rozwoju. Jednak przeprowadzone badania są nadal niejednoznaczne. Co ważne, wiedza na temat różnic kulturowych, może pomóc w określeniu tego, co łączy wszystkie dzieci. A jest to nienasycona ciekawość świata i miłość do otaczających ludzi!

źródło: https://www.weforum.org/
Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze