Kategorie bloga
Już wiadomo dlaczego rodzice bywają zmęczeni, a dzieci są wytrzymałe jak sportowcy!

Już wiadomo dlaczego rodzice bywają zmęczeni, a dzieci są wytrzymałe jak sportowcy!


Już wiadomo dlaczego Twoje dziecko może bez końca bawić się na świeżym powietrzu! Tobie już chce się spać i  od dłuższego czasu jesteś zmęczona, a Twoje dziecko absolutnie nie? Wszystko za sprawą mięśni, które zbliżone są do mięśni elitarnych sportowców.  Z badań wynika, że mięśnie dzieci opierają się zmęczeniu i szybciej regenerują w porównaniu do osoby dorosłej.  

Dzieci są małe i nie mogą wykonywać zadań tak szybko jak dorośli. Profesor odpowiedzialny za przeprowadzone badania wyjaśnia: "Podczas wielu zadań fizycznych dzieci mogą męczyć się szybciej niż dorośli, ponieważ mają ograniczoną zdolność sercowo-naczyniową. Muszą wykonać więcej kroków, aby przebyć określoną odległość." Sébastien Ratel Profesor nadzwyczajny w dziedzinie fizjologii ruchu, który ukończył studia na Université Clermont Auvergne we Francji, dodał: "Nasze badania pokazują, że dzieci przezwyciężyły niektóre z tych ograniczeń, poprzez rozwój odpornych na zmęczenie mięśni i zdolność szybkiego powrotu do kondycji po intensywnym wysiłku fizycznym.”

Do przeprowadzenia badania, niezbędne były trzy różne grupy osób, które jechały rowerem stacjonarnym. Naukowcy sprawdzali jak szybko meczą się ich mięśnie i w jakim tempie się regenerują. Pierwsza grupa składała się z chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Druga grupa składała się z osób dorosłych, które nie ćwiczyły zbyt regularnie i zbyt intensywnie. Z kolei w skład ostatniej grupy wchodzili elitarni sportowcy, którzy rywalizowali na szczeblu krajowym w triatlonie lub długodystansowym bieganiu i jeździe na rowerze. Główny wniosek badania : Dzieci osiągnęły lepsze wyniki w porównaniu do osób dorosłych, które ze sportem nie miały zbyt wiele wspólnego.

"Stwierdziliśmy, że dzieci używają więcej tlenowego metabolizmu i dlatego są mniej zmęczone podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych" - wyjaśnił Ratel. "Odzyskały one również bardzo szybko kondycję - nawet szybciej niż dobrze wyszkoleni sportowcy wytrzymałościowi - co widać po przyspieszonym rytmie serca. Wyniki te mogą wyjaśnić, dlaczego dzieci zdają się mieć możliwość zabawy bez końca, mimo iż dorośli są już dawno zmęczeni.

"Wielu rodziców pyta o najlepszy sposób na rozwój potencjału sportowego dziecka" - stwierdzili naukowcy. Badania pokazują, że wytrzymałość mięśni u dzieci zazwyczaj jest bardzo dobra. Dlatego zapisanie dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe jest na pewno dobrym pomysłem. To nie tylko sposób na miłe i ciekawe spędzenia czasu, ale także możliwość odnalezienia hobby, a może i drogi życiowej…? Różnego rodzaju zajęcia sportowe organizowane w Waszym mieście znajdziecie na naszej stronie.

Nie zapomnijcie zapytać o zdanie swoje pociechy, może one już wiedzą jaki sport chciałyby uprawiać. Wszystkim małym sportowcom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za każdy, nawet najmniejszy sukces!

źródło: http://www.scarymommy.com


Komentarze