Kategorie bloga
„Moje dziecko wraca z przedszkola pogryzione!” – rodzicu, działaj!

„Moje dziecko wraca z przedszkola pogryzione!” – rodzicu, działaj!


Niezależnie od tego, czy dziecko samo informuje rodziców o pogryzieniu w przedszkolu, czy też ślad po incydencie odkrywamy podczas wieczornej kąpieli, emocje pojawiające się u rodziców zawsze są takie same. To złość, niepokój i natychmiastowa chęć interwencji. Co możesz zrobić, gdy twoje dziecko pada ofiarą agresji drugiego przedszkolaka? Jak zareagować na pojedynczy incydent i co zrobić, gdy sytuacja się powtarza?

Dlaczego niektóre przedszkolaki gryzą inne dzieci?

„Coś z tym dzieckiem jest nie tak!”, „Mały agresor!”, „To musi mieć podłoże w domu!” – tego typu myśli, skierowane w stronę obcego nam, gryzącego dziecka, są efektem dużych emocji i troski o własną pociechę. Często jednak podejrzenia dotyczące „złego” charakteru danego malca i uczących agresji rodziców są… nietrafne.

Problem gryzienia rówieśników zazwyczaj występuje w żłobkach i przedszkolach, natomiast prawie nigdy u starszych dzieci. Dodajmy, że do tego typu incydentów dochodzi w ciągu pierwszych kilku miesięcy funkcjonowania grupy, czyli w okresie adaptacji do placówki. Zarówno wiek dzieci, jak i okres występowania problemu świadczą o jego podłożu – czyli nieumiejętności radzenia sobie z emocjami.

Trzy- czy czterolatki nie potrafią się jeszcze w pełni kontrolować. Nie rodzą się też z pakietem ukształtowanych zasad społecznych, czyli mówiąc wprost – nie wiedzą, które ich zachowanie jest akceptowane, a które nie. Jednocześnie pierwsze tygodnie w nowej placówce to zawsze stres i szereg trudnych emocji. Lęk, niepewność, kontakt z nową grupą i „obcą” ciocią. Niektóre maluchy reagują płaczem, inne wycofaniem albo brakiem apetytu, jeszcze inne – biciem albo właśnie gryzieniem.

Kiedy dzieci przyzwyczajają się do nowej sytuacji i otrzymują regularne informacje co do możliwości reagowania w tolerowany sposób, ataków agresji jest coraz mniej. Podsumowując – istnieje duża szansa, że przy współpracy rodziców i przedszkola problem gryzienia zostanie zażegnany.

„To niedopuszczalne, zrobię tam aferę” – dlaczego impulsywna reakcja nie jest dobrym rozwiązaniem?

To zupełnie naturalne i zrozumiałe, że w rodzicu odkrywającym ślady pogryzień u dziecka buzują emocje. To instynkt, chęć ochrony malucha. Wielu rodziców natychmiast zaczyna myśleć o możliwościach „wyrzucenia” z placówki przedszkolaka, który jest sprawcą ran i bólu. Jeśli i tobie przeszły przez głowę takie myśli – nic w tym dziwnego. Niemniej, warto wstrzymać się z gwałtownymi reakcjami.

Po pierwsze – nikt nie wyrzuci dziecka z przedszkola dlatego, że raz czy dwa ugryzło kolegę, bo wówczas wszystkie placówki szybko zaświeciłyby pustkami. Po drugie – chodzi o to, żeby rozwiązać problem z korzyścią dla wszystkich. Stąd też nasz mały przewodnik dla rodziców.

Gdy dziecko wraca z przedszkola pogryzione – twój plan działania:

  1. Zareaguj na pierwszy incydent pogryzienia.

Zawsze warto, a nawet trzeba reagować – należy tylko wiedzieć, jak to zrobić. Jeśli zauważyłaś na ciele dziecka ślad ugryzienia, to wyjaśnij maluchowi, że wspólnie porozmawiacie o tym z panią przedszkolanką. Następnego dnia (przy dziecku!) powiedz coś w stylu: „Pani Magdo, Paweł został wczoraj ugryziony przez kolegę. Od teraz, gdy to się powtórzy, będzie mówił o tym pani. Prosimy także, żeby wytłumaczyła pani dzieciom, że w przedszkolu nie wolno gryźć.”

To informacja dla samej przedszkolanki – sygnał o tym, że dzieje się coś złego i że to zauważasz. Z drugiej jednak strony – takie zachowanie ma wartość dla samego dziecka. Czuje wsparcie i wie, co robić.

Oczywiście kiedy dziecko pobiegnie już do zabawek, możesz kontynuować rozmowę z przedszkolanką. Możesz na przykład poprosić o takie zabawy czy zajęcia dla dzieci, które będą przypomnieniem ustalonych wcześniej zasad.

  1. Jeśli sytuacja się powtarza – poproś o kontakt z rodzicami.

Jedno ugryzienie to incydent, ale trzy stawiają sprawę w nieco innym świetle – chodzi tutaj już o bezpieczeństwo i zdrowie twojej pociechy. Innymi słowy: gdy sytuacja się powtarza, zareaguj stanowczo.

Poproś o spotkanie z rodzicami i personelem przedszkola. Celem takiego spotkania nie jest atakowanie, ale wspólne wypracowanie strategii. Można ustalić różne zasady, np. – za to, że dziecko nie będzie gryzło innych maluchów, codziennie otrzyma w przedszkolu naklejkę – słoneczko. Rodzice będą je w domu kompletować, a po uzbieraniu odpowiedniej ilości – nagradzać smyka. Z kolei gryzienie będzie skutkowało karą, na przykład zakazem oglądania bajek albo odebraniem zabawki.

  1. Brak efektów? Pozostaje kontakt z dyrekcją.

Jeżeli rodzice nie chcą współpracować lub współpraca ta nie zdaje egzaminu, a sytuacja staje się absurdalna (twoje dziecko regularnie wraca ze śladami pogryzień) to czas na ostateczne kroki. Opiekunki w przedszkolu nie mają żadnej mocy sprawczej, więc udaj się do dyrekcji przedszkola. Wyjaśnij całą sytuację, jeśli posiadasz zdjęcia pogryzień – pokaż je i poproś o stosowną reakcję. W tym przypadku będzie to zasugerowanie rodzicom konieczności zbadania dziecka w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

Czy można usunąć agresywne dziecko z przedszkola?

Czy rodzice dziecka, które gryzie kolegów i koleżanki, mogą zostać zmuszeni do zabrania malca z placówki na stałe? Wszystko zależy od statusu przedszkola. Jeżeli jest w nim zapis o możliwości usunięcia dziecka z powodu stwarzania przez nie zagrożenia i uniemożliwiania prowadzenia zajęć, to taka decyzja dyrektora będzie zgodna z prawem.

Warto jednak wiedzieć, że zdarza się to niezwykle rzadko. Nie dlatego, że dyrektorzy nie chcą dokonywać tak radykalnych decyzji – po prostu zazwyczaj wspólne działanie opiekunek i rodziców bardzo szybko przynosi spodziewane rezultaty.


Komentarze