Kategorie bloga
Nieregularne pory snu mogą być szkodliwe dla zdrowia i rozwoju dzieci!

Nieregularne pory snu mogą być szkodliwe dla zdrowia i rozwoju dzieci!


To, co dzieje się w początkowych latach życia dziecka, ma duży wpływ na jego dalszy rozwój. Wyniki, otrzymane po przeprowadzeniu wielu prac badawczych pokazują, że dzieci, które mają trudniejszy początek swojego życia, znacznie częściej doświadczają trudności jako dorośli. Dlatego też zapewnienie maluchom wystarczającej ilości snu jest naprawdę kluczowe.

Ile godzin dziennie powinny spać dzieci?

National Sleep Foundation informuje, że dzieci powinny spać około 11 - 14 godzin na dobę. Dzieci w wieku przedszkolnym, czyli od trzech do pięciu lat najlepiej, aby spały od 10 do 13 godzin na dobę, a te które uczęszczają już do szkoły podstawowej od 9 do 11 godzin.

Co ciekawe, najnowsze badania pokazują, że należy zwrócić uwagę nie tylko ilość snu dziecka. Istotny wpływ na rozwój dzieci, na to jak radzą sobie w przedszkolu czy szkole ma pora, o której chodzą spać.

Regularne i nieregularne pory snu

Na samym początku, naukowcy przyjrzeli się różnicą pomiędzy regularnymi i nieregularnymi porami snu dziecka. Rodzice dzieci, które brały udział w badaniu, zostali zapytani, czy ich maluchy chodzą spać codziennie o regularnej porze. Osoby, które odpowiedziały "zawsze lub zazwyczaj" zostały zakwalifikowane do grupy regularnej, a pozostali, którzy udzielili odpowiedzi "czasami" lub "nigdy", zostali umieszczeni w nieregularnej grupie.

Wyniki były bardzo zaskakujące. Dzieci z nieregularnej grupy, o wiele gorzej radziły sobie z matematyką, czy czytaniem tekstów. Jednak godzina, o której dzieci chodziły spać nie miała prawie żadnego wpływu na ćwiczenia związane z kształtami. Nieregularne pory snu najbardziej negatywnie wpłynęły na grupę trzylatków.

Przeprowadzone badania pokazują, jak istotny jest stały rytm dnia. Nasz wewnętrzny zegar biologiczny informuje nas, kiedy powinniśmy pójść spać. Osoby, które podróżowały samolotem pomiędzy różnymi strefami geograficznymi wiedzą, jak ciężko jest się „przestawić”. Zmiana czasu ma wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Podobnie mogą czuć się dzieci, które jednego dnia kładą się spać o 20, drugiego dnia o 22, a trzeciego o 19.

Pora snu ma wpływ na zachowanie dziecka

Poza poprawą intelektualnego rozwoju dziecka odkryto, że regularne noce mogą mieć również wpływ na ich  zachowanie.

Według rodziców i nauczycieli, siedmioletnie dzieci, które chodziły spać o nieregularnych porach były o wiele bardziej narażone na problemy behawioralne w porównaniu do rówieśników, którzy mieli ustalone godziny snu.

Jednak jest również dobra wiadomość - negatywne zachowanie wydaje się być odwracalne. U dzieci, które zaczęły chodzić spać o stałej porze dnia, zaobserwowano znaczną poprawę. Dlatego też nigdy nie jest za późno i nigdy nie należy się poddawać! Zawsze trzeba starć się pomóc dziecku iść dobrą, pozytywną i optymistyczną ścieżką życia! Z kolei zachowanie dzieci, które spały regularnie, a zaczęły zasypiać o różnych godzinach, pogorszyło się.

Rutyna a otyłość

W kolejnym badaniu oceniano wpływ rutyny na otyłość. Naukowcy stwierdzili, że dzieci, które mają nieregularne pory snu, znacznie częściej borykają się z problemem nadwagi, niższej  samooceny, czy niezadowolenia z własnego ciała. Co ciekawe ostatnie odkrycia pokazują, że małe dzieci, które nawet nie jadły śniadania i chodziły spać o nieregularnych porach, w wieku 11 lat były bardziej otyłe.

Przeprowadzone badania udowadniają,  że regularna pora snu ma wpływ na zdrowie i rozwój dzieci, przez pierwszą dekadę ich życia.

źródło: https://www.weforum.org


Komentarze