Kategorie bloga
Poniżanie dzieci w przedszkolu w Nowym Sączu – jak reagować gdy ktoś krzywdzi dziecko?

Poniżanie dzieci w przedszkolu w Nowym Sączu – jak reagować gdy ktoś krzywdzi dziecko?


Pracownicy jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym Sączu, prokuratura rejonowa postawiła zarzuty psychicznego i fizycznego znęcania się nad dzieckiem. Przedszkolanka szarpała, groziła i przyduszała głowę trzyletniego chłopca – takie metody stosowała, aby uśpić dziecko.Całe zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu w przedszkolu. Wspomniana sytuacja miała miejsce dwukrotnie ponad pół roku temu. Prokuratura już w październiku 2017 roku rozpoczęła śledztwo, jednak dopiero niedawno postawiono pracownicy przedszkola zarzuty. Prokurator rejonowy Jarosław Jurczak informuje, że przez ten cały czas trwały czynności śledcze,  których efektem są postawione zarzuty.źródło zdjęć: pixabay.com

Kobiecie grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Podejrzana złożyła już wyjaśnienia, jednak nie przyznaje się do winy. Przedszkolanka została objęta dozorem policyjnym, a także otrzymała nakaz „powstrzymywania się od opieki nad dziećmi w placówkach oświatowo-wychowawczych”.

Niektóre źródła donoszą, że we wspomnianej placówce w 2016 roku mogło dochodzić do podobnych incydentów. W tym czasie kilkoro rodziców zabrało swoje dzieci z placówki, a na prośbę pozostałych zainstalowano w przedszkolu monitoring.

Jak reagować gdy ktoś krzywdzi dziecko?

Rodzice zapisując dziecko do przedszkola, starają się wybrać najlepszą placówkę, najczęściej tą polecaną przez znajomych. Odprowadzając malucha pięć razy w tygodniu do przedszkola mają nadzieję, że spędzi ono mile czas w gronie kolegów i koleżanek. Czasami nawet nie zdają sobie sprawy, jakie historie mają miejsce za murami placówki.

Jeśli jednak w Waszej głowie pojawi się chociaż cień wątpliwości co do bezpieczeństwa dziecka, niezwłocznie to sprawdźcie.

Budowanie zaufania

Jeszcze przed zapisaniem dziecka do przedszkola, już od najmłodszych lat jego życia, stwórzcie w domu atmosferę, która daje mu poczucie bezpieczeństwa, wsparcia i zaufania. Powtarzajcie maluchowi, aby zawsze dzieliło się z Wami swoimi problemami i troskami. Nigdy nie będziecie się z niego śmiać i nie zlekceważycie jego problemów i wątpliwości.  Jeśli zaczniecie podejrzewać, że ktoś może krzywdzić Wasze dziecko, postarajcie się z nim szczerze porozmawiać, wypytać i zwracajcie uwagę na jego zachowanie.

Rozmowa z rodzicami i opiekunami

Swoimi wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa w przedszkolu podziel się z innymi rodzicami i opiekunami dzieci. Może i oni mają podobne obawy do Was. Zwróćcie uwagę na zachowanie przedszkolanek, może coś wyda Wam się podejrzanego. Porozmawiajcie z dyrektorką placówki i mocno zaakcentujcie obawy i wątpliwości, które dotyczą bezpieczeństwa Waszego dziecka.

Kuratorium, policja

Jeśli uznacie, że dziecko w przedszkolu jest bite lub poniżane zgłoście sprawę na policję lub do kuratorium. Malucha oczywiście przenieście do innej placówki. Możecie również zgłosić się do poradni psychologicznej, w której uzyskacie fachową pomoc.

Obserwujcie bacznie swoje dzieci, nie lekceważcie jego nietypowych zachowań. Trauma przeżyta w przedszkolu, może mieć wpływ na całe życie malucha. Pamietajcie jednak, by nie "terroryzować" dyrektorów i opiekunek przedszkola. Róbmy wszystko z wyczuciem i nie oskarżajmy nikogo bezpodstawnie.


Komentarze