Kategorie bloga
Współczesne dzieci coraz bardziej obciążone obowiązkami!

Współczesne dzieci coraz bardziej obciążone obowiązkami!


Rodzice zauważyli, że ich dzieci są bardzo często zmęczone, wręcz przemęczone i apatyczne. Ilość obowiązków jaka spadła  na dzieci chodzące obecnie do szkoły podstawowej czy też liceum jest czasami zastraszająca. Nastolatkowie, młodzież po kilku godzinach intensywnej nauki w szkole, zaraz po powrocie do domu od nowa zasiadają do książek.


źródło zdjęcia: pan xiaozhen on Unsplash

Przypomnijcie sobie, czy Wy dwadzieścia lat temu także tyle czasu spędzaliście na nauce? Czy może więcej czasu spędzaliście z koleżankami na świeżym powietrzu czy nawet pomagając mamie w kuchni?  

Owszem, zdobywanie wiedzy i wykształcenie jest bardzo istotne, jednak każdy człowiek powinien mieć chwilę odpoczynku. Czas na zabawę na świeżym powietrzu, czy spacer z przyjaciółmi. Czy też po prostu czas dla siebie.

Zbyt duża ilość materiału do przerobienia w szkole 

Czasami naprawdę warto pozwolić dzieciom na nic nierobienie, chociaż czasami po prostu nie mają one na to czasu. Współczesne szkoły są pod olbrzymią presją zarówno niektórych rodziców jak i Kuratorium Oświaty, które narzuciło bardzo dużą ilość materiału na dzieci. Bowiem trzy lata gimnazjum zostało skumulowane w dwóch latach szkoły podstawowej. Rodzice zauważyli, że ilość materiału jest stanowczo za duża. W szkole panuje także rywalizacja pomiędzy rówieśnikami, która niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne maluchów.

Przed Świętami Wielkanocnymi w jednej ze szkół podstawowych, rodzice zdecydowali się nawet  rozmowę z dyrektorem. Poprosili, aby na okres świąt nie zadawać prac domowych, ani aby zaraz po powrocie nie obywały się sprawdziany.

Nicnierobienie a aktywny odpoczynek

Każdy powinien mieć czas na odpoczynek. Jednak trzeba rozróżnić kilka kwestii takich jak całkowite nic nie robienie, aktywne spędzanie czasu i przeciążenie. Nie mylmy nic nie robienia z kreatywnym odpoczynkiem. Czytanie książki czy jazda na rowerze to miłe formy spędzenia czasu. 

Zastanówcie się, może warto zapisać maluchy na warsztaty dla dzieci lub zapewnić im ciekawą rozrywkę? Tak aby odpoczęły od nauki i szkoły, ale aby nie marnowały czasu na leżenie i patrzenie się w sufit.

Ilość snu jest ważna!

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest ilość snu. Dzieci, nastolatkowie niestety śpią co raz krócej, a do prawidłowego funkcjonowania ich organizm potrzebuje 8 godzin snu dziennie. Czasami naprawdę warto troszkę mniej wymagać od swoich pociech i nie wywierać na nich presji, aby nie odebrać im przyjemności z życia. W Waszych miastach z całą pewnością znajdują się ciekawe miejsca dla dzieci, do których polecamy Wam wybrać się w weekend całą rodziną.

Zastanówcie się, czy nie zauważyliście, że Wasze dziecko jest przeciążone obowiązkami? Może warto, abyście na chwile wszyscy zwolnili i mile spędzili czas w gronie rodzinnym…?

Źródło zdjęcia w nagłówku: sean Kong on Unsplash


Komentarze