Kategorie bloga
Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci


Współcześni rodzice mają bardzo dużo możliwości wspomagania rozwoju swoich dzieci. Wspaniałe książki, zabawki edukacyjne, kontakt z rówieśnikami – to tylko kilka przykładów. W przypadku najmłodszych bardzo ważny jest również rozwój psychoruchowy. Rozmaite instytucje prześcigają się więc w coraz to nowszej i atrakcyjniejszej ofercie zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci, które stały się ostatnio bardzo popularne. Co musicie o nich wiedzieć?


Designed by Freepik

Od kiedy można zapisać dziecko na zajęcia ogólnorozwojowe?

Wiele zależy od charakteru zajęć. Na basen (w większości szkół pływania dla niemowląt) można zapisać dziecko, które ukończyło 4 miesiące. W przypadku szkółki piłkarskiej na zajęcia ogólnorozwojowe można zapisać maluszka, który ukończył 6 miesięcy. Większość klubów popołudniowych kieruje swoją ofertę do dzieci, które ukończyły 12 miesięcy. Jest zatem w czym wybierać, a rozwój dziecka można wspierać już nie od najmłodszych lat, a od kilku  miesięcy życia ;)

Jakie zajęcia wybrać?

Aby zajęcia ogólnorozwojowe były atrakcją dla dzieci, przede wszystkim muszą być dopasowane do ich wieku i zainteresowań. Nie każde dziecko musi lubić pluskać się w wodzie, kopać piłkę czy malować farbami. Warto jednak sprawdzić kilka atrakcji i wybrać te zajęcia, na których naszym zdaniem dziecko bawiło się najlepiej. Bo takie zajęcia mają być przede wszystkim dobrą zabawą, która przy okazji uczy i rozwija. Spośród szerokiej oferty każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Mogą to być zajęcia muzyczne, basen, kluby popołudniowe, na których dzieci rozwijają zdolności manualne, szkółki piłkarskie czy zajęcia taneczne.

Na czym polegają zajęcia ogólnorozwojowe?

W zajęciach ogólnorozwojowych bardzo ważnym aspektem jest, to że dorośli uczestniczą w nich wraz z dziećmi. Jest to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, a przy okazji świetna forma wspierania rozwoju. W zależności od charakteru zajęć polegają one na wykonywaniu prostych poleceń wydawanych przez instruktora lub trenera. Zadaniem rodzica jest pokierowanie dzieckiem, wytłumaczenie mu na czym polega dane ćwiczenie i wspólne jego wykonanie. Dzieci uczą się zabawy w grupie, a przy okazji wykonują proste polecenia dorosłych. Z pewnością wielu rodziców ma obawy, że jego dziecko nie będzie chciało współpracować i nie będzie miało żadnych korzyści z zajęć. Nic bardziej mylnego. Ale  szanujmy również potrzeby naszych dzieci, nie zmuszajmy ich do wykonywania czynności, jeśli nie mają na nie ochoty. Liczy się przede wszystkim dobra i wspólna zabawa.

Korzyści dla dziecka

Biorąc udział w zajęciach ogólnorozwojowych dzieci nabierają pewności siebie i szybciej uczą się nowych rzeczy. Wspieranie ich rozwoju jest połączone z dobrą zabawą i kontaktem z rówieśnikami, co jest bardzo ważne w nauce nawiązywania relacji pomiędzy dziećmi. To również wspólne spędzanie czasu i obserwowanie zachowań dziecka w grupie oraz doskonały pomysł na przełamanie codziennej rutyny, zrobienie czegoś nowego i ciekawego. Jest to też okazja do wyjścia z domu.

Gdzie szukać informacji o zajęciach?

Skarbnicą wiedzy na temat zajęć ogólnorozwojowych jest oczywiście Internet. Polecamy regularne przeglądanie naszego portalu rodzicowo.pl, gdzie zamieszczamy informacje na temat tego rodzaju wydarzeń i zajęć dla dzieci. Bardzo często przy okazji warsztatów lub innych eventów dla rodzin możemy napotkać stoiska firm i instytucji, które organizują takie zajęcia. Warto wtedy podpytać jak są prowadzone, ile dzieci jest w grupie, czego maluch może się nauczyć.

Zajęcia ogólnorozwojowe, to bardzo popularny sposób wspierania rozwoju nawet najmłodszych dzieci. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jedyna forma takiego wsparcia. Dla naszych dzieci liczy się przede wszystkim poświęcony dla nich czas, niezależnie od tego, czy spędzimy go w domu, na basenie czy sali gimnastycznej. 


Komentarze