Kategorie bloga
Zdjęcie, które poruszyło świat - Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Zdjęcie, które poruszyło świat - Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?


Zdjęcie to obiegło już niemalże cały świat. Fotograf uchwycił na nim wyjątkowy moment, w którym to 22-miesieczny Jackson, po raz pierwszy zobaczył swoją nowonarodzoną siostrę. Wielokrotnie nagradzany fotograf Jordan Burch, pojawił się w Baptist Hospital w Pensacola na Florydzie, aby wykonać rodzinie pamiątkowe zdjęcia. Nie spodziewał się on jednak tak nieoczekiwanej reakcji chłopca, który zaczął płakać i histeryzować na widok rodzeństwa. Taki obrót sprawy całkowicie zaskoczył również jego mamę. Jednak zapewne niedługo w sercu brata pojawi się wielka i niczym nieograniczona miłość do siostry. Musi jednak minąć trochę czasu, zanim Jackson oswoi się z nową sytuacją.


źródło: https://www.independent.co.uk

Pojawienie się nowego członka w rodzinie, to dla jedynaka naprawdę wielkie wydarzenie i ogromne przeżycie. Płacz, smutek i żal, takie emocje niestety mogą towarzyszyć w momencie narodzin drugiego, trzeciego dziecka. Dlatego warto przygotować malucha na pojawienie się rodzeństwa, niezależnie czy dziecko ma 1,5 roku czy 4 lata.

Kiedy powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Przygotowania dziecka do pojawiania się nowego członka rodziny najlepiej rozpocząć kiedy u mamy zacznie uwidaczniać się zaokrąglony brzuszek, czyli w mniej więcej po ukończeniu 3 miesiąca ciąży. Nie warto zwlekać z decyzją i nie należy czekać do momentu, aż maluch sam zainteresuje się rosnącym brzuszkiem. W takim przypadku dziecko może poczuć się przez Was oszukane, co z całą pewnością niekorzystnie wpłynie na dalsze oswajanie z nową sytuacją.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Rozmowa przede wszystkim

Bardzo dużo rozmawiajcie z dzieckiem o dzidziusiu, który mieszka w brzuszku mamy. Tłumaczcie, opowiadajcie, pozwólcie maluchowi dotykać brzuszka, może uda mu się poczuć ruchy braciszka lub siostrzyczki. Wytłumaczcie, że i ono kiedyś było małe i mieszkało pod mamy serduszkiem. Aby być jeszcze bardziej wiarygodnym możecie pokazać zdjęcia USG oraz fotografie z okresu noworodkowego.

Czytajcie, oglądajcie książki o pojawieniu się rodzeństwa

Czytajcie książki dla dzieci, które opowiadają o pojawieniu się rodzeństwa. Ciekawe przygody jakie przeżywa brat z siostrą powinny zainteresować Waszego malucha. Oglądajcie filmy dedykowane dzieciom, które w pewnym stopniu przybliżą im ten wyjątkowy stan kobiety.

Opowiadajcie o zmianach, które zajdą w Waszym życiu

Pojawienie się nowego członka w rodzinie, to wielkie zmiany nie tylko dla rodziców, ale i dla dziecka. Postarajcie się przybliżyć wcześniej maluchowi jak odmieni się Wasze życie, z czym wiążą się narodziny niemowlęcia. Opowiadaj o przewijaniu, karmieniu, usypianiu, dzięki temu dziecko chociaż w pewnym stopniu przygotuje się na nadchodzące zmiany. Postarajcie się uświadomić dziecku, że będziecie mieć dla niego nieco mniej czasu, jednak każdą wolną chwilę będziecie spędzać wspólnie. Od razu możecie poprosić o pomoc przy opiece nad noworodkiem. Wiadomo, że będzie to „pomoc” w przenośni, jednak dzięki temu maluch poczuje się potrzebny i naprawdę ważny. Uświadamiajcie również dziecku i powtarzajcie nieustannie, że cały czas będziecie je tak samo mocno kochać i to uczucie nigdy się nie zmieni.

Wyjątkowy prezent

Jedna z częściej powielanych rad, jest podarowanie prezentu od nowonarodzonego dziecka dla starszego. Niektórzy uważają to za formę przekupstwa, jednak można to potraktować jako pierwszy, wyjątkowy podarunek od młodszej siostry bądź brata. Kupcie dziecku jakiś drobny podarunek, który wręczycie po powrocie z noworodkiem do domu. Ciekawym pomysłem jest także wspólne wybranie maskotki czy grzechotki dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Wybierzcie się razem do sklepu, oglądajcie wybierajcie i pozwólcie maluchowi zadecydować, co chce kupić dla niemowlęcia.

Chwila, w której dziecko przestaje być jedynakiem jest dla niego naprawdę przełomowym momentem w życiu. Strach ma wielkie oczy, a może przecież okazać się, że Wasza pociecha bardzo dobrze odnajdzie się w nowej sytuacji. Dlatego nigdy nie martwcie się na zapas!

 

Zdjęcie w nagłówku: Felipe P. Lima Rizo on Unsplash


Komentarze