Kategorie bloga
Co zrobić, gdy dziecko mnie bije?

Co zrobić, gdy dziecko mnie bije?


Ostatnio wydarzyło się coś niepokojącego. Twoje ukochane dziecko Cię uderzyło. Zupełnie nie wiesz jak to się stało, ale podbiegło do Ciebie, ugryzło a następnie kopnęło. Niestety za kilka dni sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie. Za pierwszym razem starałaś się wytłumaczyć postępowanie malucha jednak teraz jego zachowanie zaczęło Cię niepokoić. Szukasz jakiegoś rozwiązania, bo nie wiesz co zrobić i jak się zachować gdy dziecko Cię bije?

Gdy zapytaliśmy Was o problemy rodzicielskie, napisaliście:

"Co robić, gdy dziecko bije mamę?"
"Co zro­bić gdy dziecko bije, gry­zie, szczy­pie mamę?"
"Pomocy, moja córka nie­długo będzie miała 4 lata, jest grzeczna, roz­wija się pra­wi­dłowo, ni­gdy nie mia­łam z nią więk­szych pro­blemów, ale od mie­siąca nie daje sobie komplet­nie rady z jej zacho­wa­niem. Roz­ma­wiam z nią. Tłu­ma­czę. Całe waka­cje poświę­ci­łam tylko córce. Ale coś się zmie­niło, wra­cam cza­sem ze spa­ceru i sama mam ochotę pła­kać. Z byle powodu zaczyna krzy­czeć, wręcz wrzesz­czeć bić mnie, tupac nogą itp…dziś także pod przed­szko­lem stara się w ten spo­sób coś uzy­skać. Sta­ram się zacho­wy­wać spo­koj­nie, mówić spo­koj­nie, uspo­koić ją, ale to nic nie daje…prze­czytałam wiele porad -  nic nie działa. Komplet­nie nie rozu­miem skąd taka zmiana …sły­sza­łam, że jest coś takiego jak bunt 4-latka, ale nie można też cał­ko­wi­cie ule­gać wymu­sza­niem dziecka. Jestem tak sko­ło­wana może gdzieś popeł­ni­łam błąd."

Jak widzicie, to częsty problem, z którym rodzice nie bardzo wiedzą jak sobie poradzić. Zacznijmy od źródła problemu.

Dlaczego dzieci biją rodziców?

Agresja, która skierowana jest w stronę rodziców najczęściej pojawia się już u 2 -3 latków. Maluchy gryzą, kopią ponieważ nie potrafią sobie poradzić z negatywnymi emocjami, złością i nerwami. Małe dzieci nie zdają sobie jeszcze nawet sprawy, że wyrządzają krzywdę drugiemu człowiekowi. Nie wiedzą, że kopnięcie, uderzenie, ugryzienie czy nawet szarpanie jest nieprzyjemne i bolesne. Maluchy takim zachowaniem mogą chcieć również zwrócić na siebie uwagę rodzica. Bardzo często rodzice zajęci są swoimi sprawami, a ich pociecha potrzebuje po prostu wspólnie spędzonego czasu.

Co zrobić, gdy dziecko mnie bije?

Nie krzycz, wytłumacz

Kiedy dziecko Cię uderzy, od razu złap je za rękę i przytrzymaj. Najlepiej przykucnij, abyś mogła spojrzeć mu w oczy. Stanowczym głosem jednak cały czas na spokojnie powiedz, że nie można tak robić i że takie uderzenie Cię boli. Twoja postawa najprawdopodobniej spowoduje, że maluch zacznie płakać. W brew pozorom to dobrze, dziecko w ten sposób uwolni nagromadzone w nim negatywne emocje. Pamiętaj, nigdy nie krzycz i nie bij dziecka. Takie zachowanie może przynieść tylko odwrotny skutek. Kiedy maluch zobaczy, że Ty jesteś spokojna i opanowana po chwili także się uspokoi.

Ustalcie zasady

Bardzo ważne jest ustalenie zasad jakie panują w Waszym domu. Kiedy dziecko będzie spokojne, usiądźcie wszyscy razem i ustalcie co wolno, a czego nie wolno robić. Poinformujcie malucha, że w tym domu nie można bić, kopać, gryźć. Oczywiście zasady te działają w obydwie strony. Wy również nie macie prawa podnieść na dziecko ręki.

Ustalcie konsekwencje za złamanie zasad 

Podczas ustalania zasad, ustalcie również konsekwencje jakie grożą za złe zachowanie. Dziecko musi zdawać sobie sprawę, że nie może bezkarnie nikogo bić. Kiedy maluch Cię uderzy, wytłumacz mu, że źle postąpił, że złamał zasady które wspólnie ustaliliście i musi ponieść karę. Karą może być zabranie na pewien czas ulubionej zabawki, bądź nie kupienie tej, którą obiecałaś. Dzień bez bajki na dobranoc bądź brak słodkiego deseru to również kara jaką dziecko może ponieść.

Poszukajcie sposobu na rozładowanie emocji dziecka

Każdy z nas czasami się zdenerwuje i ma w sobie złe emocje. Dorośli jednak wiedzą jak postępować w takiej sytuacji, dzieci niestety nie. Stąd też bicie, gryzienie czy kopanie rodziców. Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka jak radzić sobie ze złością, jak wyładowywać swoje nerwy. Powiedz maluchowi, że gdy jest zły może skakać, tupać nogami, machać rękami – te sposoby z całą pewnością pomogą mu w rozładowaniu nadmiaru negatywnej energii. Zadbaj również o to, by dziecko miało okazję do wyładowania swojej energii w pozytywny sposób. Możesz zabrać je na spacer, na plac zabaw, do bawialni. Dobrym pomysłem są również zajęcia dodatkowe: piłka nożna, sztuki walki, taniec, basen. To świetnie rozwiązanie dla maluchów, które rozpiera energia! Zajęcia dodatkowe, które odbywają się w Waszej okolicy znajdziesz na Rodzicowo.pl. Masz możliwość filrtowania zarówno miasta, wieku, jak i rodzaju zajęć.

Bądź konsekwentna - trzymaj się ustalonych zasad

Bardzo ważne jest, abyś była konsekwentna. Nie ustępuj dziecku, nie daj się uderzyć, nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj malucha. Za każdym razem, kiedy dziecko będzie chciało Cię uderzyć, złap jego rączkę i tłumacz. Postępuj tak aż do skutku. Daj się dziecku wypłakać, nie przytulaj go wtedy. Wiemy, że taka sytuacja jest bardzo ciężka dla każdego rodzica. Jeżeli jednak postąpisz tak kilkukrotnie dziecko zrozumie, że postępowało źle i oduczy się takiego zachowania.

Kiedy dziecko Cię uderzy, nie usprawiedliwiaj go tylko od razu zacznij działać. Im prędzej zareagujesz, tym szybciej maluch oduczy się bicia, gryzienia i kopania drugiej osoby. Jeżeli mimo wszystko, dziecko z dnia na dzień jest coraz gorsze i nie jesteś w stanie sama rozwiązać tego problemu, wybierz się do psychologa dziecięcego


Komentarze