Kategorie bloga
Sposoby na to, aby dzieci chodziły wcześniej spać

Sposoby na to, aby dzieci chodziły wcześniej spać


Kiedy wybija godzina 20 Twoje dziecko zamiast pójść spać, bawi się i biega po całym mieszkaniu. A Ty tak bardzo chciałabyś chociaż chwilkę wieczorem odpocząć, posiedzieć z mężem i na spokojnie porozmawiać. Na zegarze jest już godzina 21, a maluch dalej nie jest w łóżku. Dopiero po godzinie 22 robi się senny i o 22.30 zasypia. Jeśli taki plan wieczoru nie jest Ci obcy, to właśnie specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka porad i wskazówek, dzięki którym Twoje dziecko o godzinie 20 będzie już słodko spało. A Ty będziesz miała czas na chwilę relaksu. Czyż to nie brzmi cudownie?

Co zrobić, żeby dziecko chodziło wcześniej spać?

Przygotowaliśmy dla Was kilka różnych wskazówek, bo musicie pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na powyższe pytanie. Nie ma jednego sposobu, który działa na wszystkie maluchy. Mamy jednak nadzieję, że któraś porada okaże się w Waszym przypadku pomocna i już za kilka dni Wasze dziecko samo zaśnie o godzinie 20.

Relaks, wyciszenie

Kiedy zbliża się pora snu zadbajcie o to, aby Wasze dziecko się wyciszyło. Wbrew pozorom bajka przed snem nie jest wcale dobrym pomysłem. Bowiem kreskówki dostarczają maluchom wiele emocji, kolorowe postacie, głośna muzyka, mnóstwo wrażeń. Po wieczornej dobranocce dziecko zamiast być wyciszone jest pobudzone, a więc osiągnęliście odwrotny skutek do zamierzonego. Dlatego też polecamy Wam włączenie cichej, spokojnej muzyki,  przyciemnienie światła, wspólne przytulenie i delikatne pogłaskanie po główce. Bardzo dobrym pomysłem jest przeczytanie bajeczki – fajnie byłoby, aby wieczorne czytanie książeczki dla dzieci stało się Waszym rytuałem. Czytajcie głosem spokojnym, nie krzyczcie, nie pokazujcie emocji, a kiedy zauważycie, że maluchowi oczka zaczynają się delikatnie zamykać, zacznijcie czytać już szeptem.

Rytuał – ustalcie kolejność

Dzieci już nawet te najmniejsze bardzo szybko się uczą i bardzo szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Dlatego tak ważne jest ustalenie pewnego rytuału. Ustalcie, że o 18 jecie kolacje, o 18.30 kąpiecie malucha, od 19.00 do 19.30 spędzacie czas razem z dzieckiem w jego pokoju (przytulenie, poczytanie książeczki), a o 19.30 dziecko zasypia. Jeżeli każdy Wasz wieczór będzie wyglądał tak samo, dziecko bardzo szybko nauczy się schematu jaki wprowadzicie. Zobaczycie, już za kilka dni Wasze dziecko o godzinie 20 będzie spało bez wcześniejszego marudzenia i narzekania.

Drzemki przed snem

Jeżeli Wasze dziecko potrzebuje w ciągu dnia drzemki i od dłuższego czasu zasypia o 16, a budzi się o 18  to nie dziwcie się, że kiedy zegar wybije godzinę 20, maluch jest pełen życia i nie wybiera się spać. Przecież on się dopiero co obudził, a w trakcie snu naładował swoje akumulatory. Dlatego najlepszym sposobem jest doprowadzenie do sytuacji, żeby minimum 3 godziny przed nocnym snem Wasze dziecko zakończyło drzemkę. Czyli jeśli chcecie, aby maluch zasnął o 19, najpóźniej o 16 powinien się obudzić z popołudniowego snu. Tylko wtedy macie szansę na wieczór we dwoje. W przeciwnym razie czekają Was nocne szaleństwa i wygłupy.

Poranna pobudka

Dziecko, które położyło się spać o godzinie 22, a nawet 23 najprawdopodobniej rano obudzi się dopiero około  godziny 9, a może i 10. I nawet mimo szczerych chęci, o godzinie 19 nie będzie jeszcze senne, znowu będzie szalało i bawiło się do północy. I tak w kółko, każdego dnia ta sama sytuacja, można powiedzieć „Dzień świstaka”. Dlatego jeśli obudzicie malucha o 7 czy nawet 7.30 zobaczycie, że za 12 godzin sam zacznie przecierać oczka i szykować się do snu. Nie zniechęcajcie się kiedy rano dziecko marudzi i nie chce wstać z łóżka. Przygotujcie pyszne śniadanko a potem zaproście je do wspólnej zabawy (100 pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu) albo wybierzcie się na spacer na świeżym powietrzu.

Jeśli Wasze dziecko chodzi późno spać, a Wy już najzwyczajniej w świecie macie tego dosyć, spróbujcie wypróbować nasze metody. I nie zwlekajcie, nie przekładajcie niczego na jutro! Już dzisiaj zacznijcie wprowadzać nowe, wieczorne rytuały. Maluchom życzymy słodkich snów!

Źródło zdjęcia przy nagłówku: Tara Raye on Unsplash


Komentarze