Kategorie bloga
Więcej proszę i dziękuję – dzieci trzeba uczyć manier

Więcej proszę i dziękuję – dzieci trzeba uczyć manier


Kiedy należy zacząć uczyć dzieci manier? We wczesnym stadium rodzicielstwa nie dbamy o maniery. Głośne beknięcia niemowlęcia jak i inne dźwięki zwykle wywołują śmiech. Kiedy maluchy uczą się mówić i zrobią coś pozornie niegrzecznego, ich zachowanie wydaje nam się urocze.

Od czego zacząć naukę dobrych manier?

Jednak gdy dzieci zaczynają chodzić do przedszkola, wyprawiają urodziny, na które zapraszają kolegów i koleżanki maniery stają się coraz ważniejsze. Niestety, nauczanie kulturalnych zachowań nie jest łatwe. Gdyby przedszkolaki mogły narysować obraz wszechświata, siebie narysowałyby w samym centrum. Chcą być pierwsi, najlepsi, najsilniejsi i chcą, aby wszyscy wokół ich zauważyli.

Kiedy dziecko chce więcej ryżu, powiedz, aby powiedziało "proszę". A kiedy otrzyma prezent, zapytaj: "Co trzeba powiedzieć babci?" Dwa słowa - proszę i dziękuję - to świetny początek, do nauki manier, która polega na wpajaniu dobrego zachowania w różnych sytuacjach.

Jak nauczyć dzieci dobrych manier? 

Twórz strategie. Znasz taką sytuację? Kiedy odbierasz telefon lub zaczynasz z kimś rozmawiać, Twój przedszkolak akurat w tym momencie ma niepohamowaną potrzebę porozmawiania z Tobą lub pokazania Ci czegoś. To, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to nauczyć go grzecznie powiedzieć "przepraszam" lub uścisnąć rękę zamiast krzyczeć. Postaraj się także wyjaśnić mu różnicę między ważnymi sprawami, a błahostkami.

Świeć przykładem. Maniery i dobre zachowanie obowiązuje to nie tylko w towarzystwie lub podczas jedzenia. Musi stać się częścią codziennego życia. Jeśli nie powiesz "proszę", gdy poprosisz o coś swoje dziecko lub pominiesz "dziękuję", gdy Twój małżonek wręczy Ci prezent, podważasz wszystko to, czego próbujesz nauczyć swojego malucha. Idź na spacer. Przytrzymaj drzwi staruszkowi, komuś innemu pomóż przejść przez ulicę. Staraj się dawać swojemu dziecku dobry przykład w domu, w parku, w klubokawiarni.

Pomiń wykłady. Wielu rodziców mówi do dzieci zbyt długie zdania, jak na przykład: "Przestań krzyczeć! Ile razy muszę Ci powtarzać, żebyś w domu zachowywał się ciszej?". Krótkie zwroty, takie jak "Mów ciszej proszę" są znacznie bardziej skuteczne. To samo dotyczy zachowania. Jeśli Twoje dziecko je rękoma zamiast sztućcami, po prostu podaj mu widelec.

Więcej marchewek, mniej kija - Metoda kija i marchewki. Dzieci w wieku przedszkolnym naprawdę uwielbiają być chwalone za to co dobrze zrobiły. Kiedy Twoje dziecko jest miłe, zachowuje się grzecznie, pochwal je. Bądź konkretna: "Jestem bardzo dumna, że powiedziałaś "przepraszam ", gdy próbowałaś zwrócić moją uwagę".

Ustalaj i egzekwuj konsekwencje. Wraz z upływem miesięcy i lat, poprzeczka jaką stawiasz swojemu dziecku powinna się podnosić. Dlatego, jeśli dziecko poprosi abyś poszła do salonu i przyniosła zabawkę, którą tam zostawiło powiedz, że samo będzie musiało to zrobić. A jeśli nie podziękuje Ci za nalanie mleka, o które poprosiło, zabierz je, dopóki tego nie zrobi.

We wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek. Nauka dobrych manier to proces, który trwa latami. W międzyczasie bądź przygotowana zarówno na sukcesy jak i drobne porażki.

źródło: http://www.essentialbaby.com


Komentarze