Kategorie bloga
„Mamo, boli mnie brzuch!” – 5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci

„Mamo, boli mnie brzuch!” – 5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci


Trudno nie przejąć się, gdy malec skarży się na ból. Gdy jest to ból brzucha, myśli rodziców często kierują się w stronę groźnego zapalenia wyrostka robaczkowego. Rzadko jednak przyczyna jest aż tak poważna – oto 5 znacznie bardziej prawdopodobnych.

1 z 6
„Mamo, boli mnie brzuch!” – 5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci

1. Wstrzymywanie kupki

Problem ten dotyczy najmłodszych dzieci – zazwyczaj tych, które w niedalekiej przeszłości nauczyły się zgłaszać swoje potrzeby fizjologiczne. O ile zrobienie siusiu nie stwarza kłopotu, o tyle wiele dzieci odczuwa strach przed zrobieniem kupki. Dla wielu rodziców jest to niezrozumiałe – mechanizm wypróżniania się jest przecież taki sam, jak przy założonej pieluszce, a jednak jej brak skutkuje nietypową blokadą.

Niektóre dzieci potrafią wstrzymać potrzebę wypróżnienia się na tyle skutecznie, że nie robią kupki nawet przez kilka dni. W efekcie kał staje się twardy, zbity, a jego wydalenie – bolesne. Dziecko to zapamiętuje, zaczyna bać się wypróżniania i… znowu je wstrzymywać. Klasyczne błędne koło.

Co zrobić?

Bardzo dobrym pomysłem jest podawanie dziecku łagodnego środka rozluźniającego stolec (po konsultacji z lekarzem), np. laktulozę. Potem pozostaje nam przekonywać malca do robienia kupki wtedy, kiedy odczuwa taką potrzebę. Zazwyczaj jednak problem znika samoistnie po kilku miesiącach.


Komentarze