Kategorie bloga
Nadchodzą zmiany – nie będzie opłat za samą obecność rodziców przy dziecku w szpitalu!

Nadchodzą zmiany – nie będzie opłat za samą obecność rodziców przy dziecku w szpitalu!


Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że rząd przy wsparciu i we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o prawach pacjenta.

Podczas konferencji, która miała miejsce w Ministerstwie Zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział, że „Obowiązująca ustawa umożliwia pobieranie opłat przez podmioty lecznicze i byłoby to zrozumiałe  oraz  logiczne, gdyby dotyczyły one konkretnych świadczeń dodatkowych, a nie samego przebywania rodzica przy dziecku. To musi zostać zmienione”

Samo przebywanie rodzica z dzieckiem w szpitalu nie powinno być obarczone żadnymi kosztami ponieważ takie są prawa rodziców i małego pacjenta.  A przecież pobyt rodziców z maluchem w szpitalu przyspiesza jego powrót do zdrowia i poprawia rokowania. Chyba nie wyobrażacie sobie, aby 4 letnie dziecko samo leżało chore w szpitalu?

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zapewnia, że w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z całą pewnością pojawi się zapis, że dyrektor szpitala nie będzie mógł pobierać dodatkowych opłat od rodziców za sam ich pobyt przy dziecku w szpitalu. Będzie mógł jednak pobrać opłatę za skorzystanie z dodatkowych usług takich jak zmiana pościeli czy wyżywienie. Wysokość opłat będzie musiała jednak uwzględnić rzeczywiste koszty.

„Wychodzimy z projektem legislacyjnym, żeby raz na zawsze, jasno i czytelnie powiedzieć: za pobyt rodzica z dzieckiem nie pobieramy żadnych opłat” – podsumował minister Szumowski.

Przeczytaj też o zmianach standardów w opiece okołoporodowej - artykuł znajdziesz tutaj.

Źródło informacji: https://www.gov.pl
Zdjęcie: Aditya Romansa on Unsplash


Komentarze