Kategorie bloga
Naukowcy stwierdzili – mokre chusteczki przyczyniają się do alergii pokarmowych u dzieci!

Naukowcy stwierdzili – mokre chusteczki przyczyniają się do alergii pokarmowych u dzieci!


Naukowcy stwierdzili, że używanie chusteczek nawilżanych, może znacznie przyczynić się do występowania alergii pokarmowych u dzieci.

Wyniki badań udowadniają, że w przeciągu ostatnich 20 lat występowanie alergii pokarmowych u dzieci wzrosło dwukrotnie. Profesor Joan Cook – Mills z Northwestern University stwierdził, że używanie nawilżanych chusteczek jest ściśle związane z występowaniem alergii pokarmowych u maluchów. Jeśli skóra dziecka po użyciu wilgotnych chusteczek nie zostanie spłukana, warstwa mydła jaka pozostaje na dłoniach, twarzy czy innej części ciała niszczy naturalne oleje ochronne. Tym samym sprawia, że organizm jest o wiele bardziej podatny na składniki wywołujące alergie pokarmowe np. orzeszki ziemne, jajka czy kurz.

W chusteczkach nawilżanych znajduje się pewien szkodliwy składnik, a mianowicie laurylosiarczan sodu (SLS), który utrzymuje się na skórze dzieci, a tym samym zakłóca jej barierę ochronną.

Orzeszki ziemne były częstą przyczyną alergii u dzieci, u których rodzice używali nawilżanych chusteczek jednorazowych. Co ciekawe, orzeszki ziemne nie wywołały alergii u gryzoni, których skóra miała z nimi bezpośredni kontakt.  Po przeczytaniu wyników badań związanych z eksperymentem przeprowadzonym na myszach, profesor Cook-Mills powiedział: „To chusteczki dla niemowląt!”

Eksperyment został powtórzony, wprowadzono jednak pewną modyfikację. W przeciągu dwóch tygodni, skórę myszy nacierano trzy lub cztery razy laurosiarczynem sodu, a następnie poddano działaniu jajek i orzeszków ziemnych. Naukowcy odkryli, że w miejscu kontaktu z substancją chemiczną SLS, u myszy pojawiła się wysypka, a także wystąpiła reakcja alergiczna.
Profesor Cook – Mills alarmuje i prosi, aby rodzice ograniczyli używanie nawilżanych chusteczek, które na skórze dziecka pozostawiają szkodliwą warstwę mydła.  Należy redukować ryzyko narażenia dziecka, na zetknięcie z alergenami pokarmowymi, myjąc ręce przed dotknięciem dziecka, a także należy ograniczyć używanie chusteczek dla niemowląt.

Profesor twierdzi, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest używanie do mycia dzieci zwykłej wody z mydłem.


Komentarze