Kategorie bloga
UWAGA - Kleszcze znowu atakują! 

UWAGA - Kleszcze znowu atakują! 


Kleszcze znowu atakują, a lekarze przestrzegają! Ze względu na globalne ocieplenie kleszcze są  problemem całorocznym, jednak to  początek wiosny jest równoznaczny z rozpoczęciem sezonu. Te małe,  zupełnie niepozorne pasożyty z rodziny pajęczaków, są bardzo groźne dla człowieka. Niestety z roku na rok ilość kleszczy wzrasta, co spowodowane jest łagodnymi zmianami, które wynikają z ocieplenia klimatu.

Kiedy termometr wskazuje temperaturę -15 stopni możemy być pewni, że pasożyty te znajdują się w stanie hibernacji. Nie wszyscy jednak  zdają sobie sprawę, że jeśli w zimie temperatura nie osiąga niskich wartości, a oscyluje w okolicy 0 stopni, kleszcze mogą zaatakować. Głodny kleszcz mierzy od 2 do 4 mm,  jednak najedzony znacznie zwiększa swoją objętość. Jak reagować gdy ugryzie nas kleszcz? Zgłosić się do lekarza, czy samemu spróbować go usunąć? Co zrobić, aby uniknąć ugryzienia? Przygotowaliśmy porady, które pomogą uchronić Wasze dzieci przed ugryzieniem kleszcza.

Co zrobić, aby uniknąć ugryzienia kleszcza?

Czy ugryzienia kleszcza można uniknąć? Niestety nie ma żadnego 100% sposobu, który uchroniłby dorosłych, dzieci przed tym groźnym pasożytem. Warto jednak podjąć działania, które chociaż w pewnym stopniu zmniejszą  ryzyko ugryzienia.
Wiosna i lato to pory roku, które zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Wycieczki do lasu, pikniki na polanie, spacery po parku, przejażdżki rowerowe – to tylko kilka z wielu propozycji miłego spędzenie czasu.

  • Zanim wybierzecie się na spacer po lesie, zwróćcie szczególną uwagę na garderobę wszystkich członków rodziny. Odzież ściśle osłaniająca jak najwięcej ciała i nakrycie głowy są absolutna koniecznością.
  • Starajcie się omijać wysokie trawy i krzaki, najlepiej spacerujcie środkiem ścieżki.
  • Zaopatrzcie się również w preparaty odstraszające kleszcze, które w swoim składzie mają tylko i wyłącznie olejki eteryczne. Niektóre z nich są jednak przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia. W takim przypadku możecie skropić nimi wózek malucha. 
  • W aptekach dostępne są także szczepionki przeciwko kleszczom, które mają na celu uodpornienie przeciw zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.
  • Po każdej wycieczce do lasu,  pikniku na polanie obejrzyjcie dokładnie wszystkich członków rodziny. Kleszcze uwielbiają ciepłe miejsca naszego ciała, często można je znaleźć pod pachami, w pachwinach, czy też za uszami.
  • Te małe pasożyty naprawdę ciężko zauważyć. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie jasnych ubrań, na których czarną kropkę będzie o wiele łatwiej wypatrzyć. Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że uda Wam się zabić kleszcza jeszcze przed ugryzieniem.

Jak reagować gdy ugryzie nas kleszcz? Jak usunąć kleszcza?

Jeśli na skórze zauważycie kleszcza, bardzo ważne jest jego jak najszybsze usunięcie. Jeśli nie macie w tym wprawy i nie czujecie się pewnie, udajcie się do pediatry dziecięcego lub pojedźcie na izbę przyjęć.

W domowych warunkach kleszcza najłatwiej można usunąć przy użyciu szczypczyków, pensetki.

  • Złapcie go całego, zaraz przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągnijcie do góry. Kleszcza nie smarujcie masłem ani olejem, te metody już dawno zostały zanegowane przez lekarzy.
  • Sprawdźcie dokładnie, czy usunęliście go w całości.
  • Przez kilka kolejnych tygodni obserwujcie miejsce ugryzienia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie  lub dziecko zacznie uskarżać się na gorsze samopoczucie udajcie się do lekarza.
  • Po upływie około 5-6 tygodni od incydentu z kleszczem, możecie wykonać badanie na obecność przeciwciał. Otrzymacie wówczas istotną informację, czy pasożyt nie był nosicielem wirusa boreliozy.

Niestety taki mały kleszcz może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego żadnych niepokojących sygnałów nie można lekceważyć.

źródło zdjęć: pixabay.com


Komentarze