Kategorie bloga
Wszawica  - sprawdź czy Twoje dziecko może się zarazić, jak jej zapobiegać i jak leczyć

Wszawica - sprawdź czy Twoje dziecko może się zarazić, jak jej zapobiegać i jak leczyć


Wszawica to problem, z którym borykają się najczęściej przedszkolaki. Jeśli Twoje dziecko zaczęło chodzić do żłobka bądź przedszkola powinnaś zacząć zwracać szczególną uwagę na jego włoski oraz skórę głowy. Pojęcie wszawicy jest Ci dobrze znane, jednak nie jesteś pewna czy będziesz potrafiła ją rozpoznać a także nie wiesz jak skutecznie się jej pozbyć? Dlatego też postanowiliśmy nieco przybliżyć Wam ten niezbyt przyjemny temat.

Wszawica w przedszkolu

Problem wszawicy dotyczy najczęściej dzieci, które zaczynają chodzić do przedszkola, bowiem większe skupiska ludzi sprzyjają zarażeniem się tą niezbyt przyjemną chorobą. Niezależnie od tego, czy Twój maluch uczęszcza do małego, prywatnego przedszkola czy też większego publicznego, ryzyko pojawienia się wszawicy  jest bardzo porównywalne. Wszawica to choroba, którą można zarazić się przez bezpośredni kontakt. Czasami wystarczy jedynie podanie ręki czy wspólna zabawa maluchów. Do wzrostu zarażeń wszawicą dochodzi zazwyczaj w okresie jesienno – zimowym.

Jak rozpoznać wszawicę?

Pierwszym, najbardziej zauważalnym objawem wszawicy jest świąd. Kiedy tylko zauważycie, że maluch zaczyna drapać się po główce, od razu skontrolujcie jego skórę głowy oraz włosy. Wszy dzięki temu, że są  białe są bez problemu zauważalne. Przypominają ziarenka sezamu, jednak nie da się ich już tak łatwo usunąć. Wszy pojawiają się najczęściej za uszami i z tyłu głowy nad karkiem. Z kolei gnidy (jaja wszy) występują zazwyczaj u nasady włosów. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo mocne przyklejanie się, przez co trudno jest się ich pozbyć. Dlatego tak istotne jest wyczesywanie włosków dzieci, a także stosowanie odpowiednich preparatów.

Jak leczyć wszawicę?

Leczenie wszawicy jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty, które pomagają nam w walce z tymi nieprzyjemnymi żyjątkami. Specjalne szampony, pianki i spraye z całą pewnością okażą się niezastąpione. Pamiętajcie jednak, żeby pozostawić je przez kilka minut na głowie malucha a nie od razu spłukiwać. Najlepiej zapytajcie farmaceutę bądź zapoznajcie się z treścią ulotki. Pamiętajcie również o częstym czesaniu włosów, dzięki czemu będziecie mogły pozbyć się gnid, z których przecież wylęgają się nowe wszy. Jeżeli wszawica zaatakowała Wasze dziecko, nie zapomnijcie także sprawdzić głów pozostałych domowników.

Czy wszawicy można zapobiec?

Wszawicy można spróbować zapobiec, w wielu przypadkach powniższe metody pomagają uchronić dzieci przed tą nieprzyjemną przypadłością.

         Co robić, aby zapobiec pojawieniu się wszawicy?

  • Unikać bezpośredniego kontaktu z włosami i skórą głowy innych osób.
  • Bardzo często kontrolować skórę głowy maluchów. Najlepiej po każdym powrocie z przedszkola.
  • Przywiązywać dużą uwagę do higieny, myć głowę dziecka przynajmniej raz w tygodniu i codziennie szczotkować, wyczesywać włosy.
  • Nie korzystać z grzebienia, szczotki, czapki czy gumki do włosów innych osób.
  • Stosować preparaty, które działają profilaktycznie.

Wszawica to problem, z którym boryka się naprawdę dużo dzieci zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Dlatego jeśli u swojego malucha zauważycie wszy to nie jest powód do wstydu. Jak najprędzej zacznijcie działać, a już za kilka dni pozbędziecie się nieproszonych gości. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby choroba ta nigdy nie zagościła w Waszym domu.


Komentarze